Domů     Historie
Zemřel Lovec zkamenělin
Pavel Polcar
od Pavel Polcar 4.1.2022
Foto: ELApro / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Ve věku 77 let zemřel začátkem roku 2022 světoznámý paleontolog Richard Leakey, který byl uznáván pro svůj boj s pytláky a jemuž se podařilo prokázat, že se lidé vyvinuli v Africe.

Slavný paleoantropolog zůstal energický až do svých 70 let, i navzdory rakovině kůže a onemocnění ledvin a jater. Jeho převratné objevy pomohly dokázat, že se lidstvo vyvinulo v Africe, kde tento keňský ochránce přírody našel v roce 1984 nejstarší, téměř kompletní lidskou kostru pojmenovanou jako turkanský chlapec, podle místa nálezu, z doby před 1,5 milionu let.

Kostra patřila zhruba devítiletému chlapci, který se řadil buď k rodu Homo erectus, nebo Homo ergaster, možná šlo dokonce o přechod mezi oběma druhy.

Leakey se narodil v Nairobi 19. prosince 1944 – a bylo nejspíše nevyhnutelné, že se stal lovcem zkamenělin, protože jeho rodiči byli Louis a Mary Leakeyovi, možná nejslavnější světoví objevitelé dávných hominidů.

Přestože Richard Leakey zpočátku zkoušel dělat průvodce na safari, ve věku 23 let – a bez formálního archeologického vzdělání – získal výzkumný grant na kopání na břehu jezera Turkana v severní Keni.

V závěru svého života se věnoval ochraně přírody, přičemž se stal v roce 2004 ředitelem programu na ochranu divoké přírody WildlifeDirect. V roce 2017 dokonce navštívil Českou republiku, kdy ve Dvoře Králové podpořil pálení rohů nosorožců.

Tuto praktiku pokládal za jednu z nejúčinnějších obran proti zabíjení těchto majestátních savců.

Vyvražďování nosorožců je přímým důsledkem obchodování s jejich rohovinou. Nepochybuji, že inteligentní, vzdělaní lidé na celém světě jsou si vědomi, že rohovina z těchto kriticky ohrožených zvířat jim nemůže přinést žádný užitek,“ prohlásil tehdy.

Leakeyho slavná kariéra však byla sužována zdravotními problémy. V roce 1969 mu bylo diagnostikováno terminální onemocnění ledvin. O deset let později ale obdržel od svého bratra ledvinu, což vedlo k plnému uzdravení.

Ani tak ho ale život nešetřil, když v roce 1993 havarovalo jeho soukromé letadlo a musely mu být amputovány obě nohy. Ačkoliv se mnozí domnívali, že se jednalo o sabotáž kvůli jeho boji s pytláky, toto obvinění nebylo nikdy prokázáno.

reklama
Související články
Město Carlisle se nachází v historickém hrabství Cumberland na severozápadě Anglie, asi sto kilometrů od Newcastlu. V římské Británii bylo město součástí Hadrianova valu. Jaké pozůstatky po Římanech se ve městě zachovaly? Carlisle bylo před příchodem Římanů jedním z nejsilnějších britských měst, založil ho keltský kmen Carvettiů. Zdejší římská osada získala označení Luguvalium. Dřevěná pevnost, […]
Kleopatra je bezesporu nejznámější královnou starého Egypta. Nebyla však jedinou vládkyní ze země pyramid. Prozkoumejte společně s Viasat History střípky ze života nejzajímavějších a nejzáhadnějších královen této velké civilizace.  Nový třídílný speciál Královny starověkého Egypta, jehož premiéra proběhne v pátek 2. června, se na základně nejnovějších vědeckých výzkumů zabývá příběhem královny Tiye, která byla před […]
Chomolungma, Sagarmatha nebo Mount Everest. Co název, to střípek pasující k její nevyzpytatelnosti a posvátnosti. Až do července 2022 podniklo k vrcholu této „osmitisícovky“ výpravu 6098 lidí. Mezi nimi také na pohled nesourodá dvojice Norgay a Hillary. „Ta hora je tak vysoká, že ji žádný pták nepřeletí,“ praví starodávné legendy. Zároveň se má jednat o […]
Alexander Fleming a historka o plísni na jeho stole, která likvidovala bakterie, není celý příběh o objevu penicilínu. Fleming udělal první krok, ale nebyl chemik, takže nedokázal penicilín izolovat a dlouho nevěřil, že by se dal vyrábět jako lék. Tím, kdo účinnou látku z plísně získal, byl až Ernst Chain. Jeho jméno jste přitom mohli […]
LIDAR je nová technologie snímkovaní, která dokáže nahlížet i skrz vzrostlý prales a jiný porost. Zejména ve Střední a Jižní Americe v posledních letech přinesla řadu nových objevů, jež značně poopravily naše chápání toho, jak rozsáhlé civilizace tam vlastně kdysi žily. Jak LIDAR funguje? LIDAR je zkratka pro Light Detection and Ranging. Jedná se o […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz