Domů     Historie
Zemřel Lovec zkamenělin
Pavel Polcar 4.1.2022
Foto: ELApro / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Ve věku 77 let zemřel začátkem roku 2022 světoznámý paleontolog Richard Leakey, který byl uznáván pro svůj boj s pytláky a jemuž se podařilo prokázat, že se lidé vyvinuli v Africe.

Slavný paleoantropolog zůstal energický až do svých 70 let, i navzdory rakovině kůže a onemocnění ledvin a jater. Jeho převratné objevy pomohly dokázat, že se lidstvo vyvinulo v Africe, kde tento keňský ochránce přírody našel v roce 1984 nejstarší, téměř kompletní lidskou kostru pojmenovanou jako turkanský chlapec, podle místa nálezu, z doby před 1,5 milionu let.

Kostra patřila zhruba devítiletému chlapci, který se řadil buď k rodu Homo erectus, nebo Homo ergaster, možná šlo dokonce o přechod mezi oběma druhy.

Leakey se narodil v Nairobi 19. prosince 1944 – a bylo nejspíše nevyhnutelné, že se stal lovcem zkamenělin, protože jeho rodiči byli Louis a Mary Leakeyovi, možná nejslavnější světoví objevitelé dávných hominidů.

Přestože Richard Leakey zpočátku zkoušel dělat průvodce na safari, ve věku 23 let – a bez formálního archeologického vzdělání – získal výzkumný grant na kopání na břehu jezera Turkana v severní Keni.

V závěru svého života se věnoval ochraně přírody, přičemž se stal v roce 2004 ředitelem programu na ochranu divoké přírody WildlifeDirect. V roce 2017 dokonce navštívil Českou republiku, kdy ve Dvoře Králové podpořil pálení rohů nosorožců.

Tuto praktiku pokládal za jednu z nejúčinnějších obran proti zabíjení těchto majestátních savců.

Vyvražďování nosorožců je přímým důsledkem obchodování s jejich rohovinou. Nepochybuji, že inteligentní, vzdělaní lidé na celém světě jsou si vědomi, že rohovina z těchto kriticky ohrožených zvířat jim nemůže přinést žádný užitek,“ prohlásil tehdy.

Leakeyho slavná kariéra však byla sužována zdravotními problémy. V roce 1969 mu bylo diagnostikováno terminální onemocnění ledvin. O deset let později ale obdržel od svého bratra ledvinu, což vedlo k plnému uzdravení.

Ani tak ho ale život nešetřil, když v roce 1993 havarovalo jeho soukromé letadlo a musely mu být amputovány obě nohy. Ačkoliv se mnozí domnívali, že se jednalo o sabotáž kvůli jeho boji s pytláky, toto obvinění nebylo nikdy prokázáno.

Související články
V severozápadní Evropě se před zhruba 6 000 až 7000 lety usadili neolitičtí farmáři pocházející z východního Středomoří. Před 5300 až 4900 lety však záhadně zmizeli. Mohly za to morové epidemie, nebo neúroda? Neolitičtí farmáři přišli do severozápadní Evropy z východního Středomoří, aby zde nahradili malé skupinky lovců a sběračů. Přinesli s sebou zemědělství a […]
Erupce sopky Vesuv v roce 79 byla smrtící, drtivá a nekompromisní. Avšak nejen ona tehdy vraždila. Nová zjištění potvrzují hypotézu, že mnoho lidí v Pompejích, Herculaneu a dalších městech tehdy zemřelo při zřícení budov v důsledku zemětřesení. Výzkum publikovaný v časopise Frontiers in Earth Science přináší důkazy, že Pompeje byly současně se sopečnou erupcí zničeny […]
Fermentace neboli kvašení je technikou, která prodlužuje trvanlivost potravin, zlepšuje jejich stravitelnost a obohacuje jejich chuť. Až třetina všech potravin, konzumovaných člověkem, se vyrábí nějaký způsobem kvašení. Od chleba přes jogurt, pivo a víno až po kimči či miso. Nyní zažívá fermentace svoji renesanci. Existuje více druhů fermentace, nejčastější je kvašení alkoholové a mléčné. Při […]
První počítače spatřily světlo světa ve třicátých letech 20. století. Zatímco jejich stavbou se zabývali muži, programování těchto strojů bylo výhradně doménou žen. Průkopnickými příspěvky k počítačovému programování, vývoji softwaru a návrhu a implementaci programovacích jazyků přispěla i jedna ze tří prvních „programátorek“ na světě, Grace Hopperová. Narodila se jako Grace Murrayová v roce 1906 […]
Dosud neznámou neolitickou osadu u Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu AV ČR. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky tomu se místo perfektně zachovalo – včetně půdorysů čtyř dlouhých domů. Život prvních neolitických obyvatel nebyl jednoduchý a byl pevně spjat s přírodou. Jídlo […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz