Vesmírný teleskop Jamese Webba má za sebou jeden z nejdůležitějších kroků. Týmu, který jej ovládá, se podařilo zcela rozvinout sluneční štít. Tento manévr byl extrémně důležitý, protože přístroje dalekohledu by při vystavení slunečním paprskům nemohly správně pracovat..
Sluneční štít teleskopu, jehož velikost odpovídá tenisovému kurtu, tvoří pět vrstev kaptonu. Tento materiál zůstává stabilní i v extrémně nízkých teplotách. Pro Webbův teleskop je použitý kapton čtyřikrát tenčí než lidský vlas.
Štít udrží teleskop ve správné provozní teplotě a Slunce jej tak neuvaří. „Přístroje zůstanou podchlazené, což umožní zachytit i velmi slabé signály ze vzdáleného vesmíru,“ řekl astronom David Helfand z Kolumbijské univerzity. Pro správnou funkci vesmírné observatoře je třeba udržet teplotu pod -223°C.
Rozvíjení teleskopu však tímto krokem nekončí. Nyní jsou na řadě dvě zrcadla, jak to primární s průměrem 6,6 metru, tak to sekundární. K jejich rozložení dojde, až teleskop dorazí do svého nového domova v bodě L2 soustavy Slunce – Země, kde se vyrovnávají gravitační vlivy Země a Slunce s odstředivou silou pohybu soustavy, a který je od nás vzdálen 1,5 milionu kilometrů.
Momentální polohu a stav rozvinutí teleskopu lze sledovat zde
FOTO: ESA