Domů     Příroda
Mikroplasty a střeva nejsou přátelé
Pavel Polcar 23.12.2021
Foto: DanieleMascolo03 / Creative Commons / CC-BY-SA-2.0

Jsou všude kolem nás, třebaže je nevidíme – mikroplasty. Vědci se dlouhá léta snaží přijít na to, jak škodí lidskému tělu, v závěru roku 2021 oznámili propojení mikroplastů a zánětlivého onemocnění střev (Inflammatory Bowel Disease – IBD).

Mikroplastické znečištění zamořilo celou planetu, od vrcholu Mount Everestu až po nejhlubší oceány. Bylo prokázáno že lidé tyto drobné částice nejen konzumují v jídle a vodě, ale také je vdechují. Strava a faktory prostředí mohou vyvolat nebo zhoršit IBD, mezi které patří Crohnova choroba a ulcerózní kolitida.

Lidé se zánětlivým onemocněním střev mají údajně až o 50 % více mikroplastů ve stolici.

V posledních letech prevalence IBD prudce vzrostla v rozvojových zemích v Asii. Odhaduje se, že do roku 2025 bude v Číně 1,5 milionu pacientů s IBD, což může zapříčinit rozsáhlou epidemii,“ uvedli vědci z Nanjing University v Číně.

Již předchozí výzkumy naznačily, že mikroplasty mohou způsobit střevní záněty a další střevní problémy u laboratorních zvířat, ale tento výzkum čínských vědců je prvním, který zkoumá potenciální účinky na člověka.

Vědci našli 42 kusů mikroplastů na gram v sušených vzorcích výkalů od lidí s IBD a 28 kusů ve vzorcích od zdravých lidí.

Koncentrace mikroplastů byla také vyšší u pacientů s těžším IBD, což naznačuje jistou souvislost. Studie však neprokazuje příčinnou souvislost a vědci uvedli, že je třeba provést další výzkum. Je možné, že například IBD způsobuje, že lidé zadržují více mikroplastů ve svých střevech.

Kromě spojení s IBD vědci zjistili, že lidé, kteří měli tendenci pít balenou vodu nebo jíst jídlo s sebou, měli ve stolici přibližně dvojnásobnou koncentraci mikroplastů. Celkem bylo mezi mikroplasty nalezeno 15 různých druhů plastů.

Nejrozšířenější byly PET, používané na lahve s vodou, a obaly na potraviny, a polyamid, který se nachází i v obalech potravin.

Jedna studie dokonce přinesla závěr, že někteří kojenci mají ve stolici více mikroplastů než dospělí, což může být způsobeno žvýkáním plastových předmětů nebo používáním plastových lahví na mléko, o kterých je známo, že uvolňují miliony mikroplastů.

Tato studie poskytuje důkaz, že skutečně požíváme mikroplasty. Je to důležitá studie, protože rozšiřuje základnu důkazů pro lidské expozice. K vytvoření kauzální souvislosti se specifickými stavy lidského zdraví je však zapotřebí více údajů o možných matoucích faktorech,“ dodal ke studii Evangelos Danopoulos z lékařské fakulty Hull York ve Velké Británii, který nebyl součástí studijního týmu.

Související články
V Maďarsku a na Slovensku byla potvrzena ohniska slintavky a kulhavky. Poslední hlášené místo se přitom nachází jen asi 40 km od hranic s Českem. Nemoc postihující sudokopytníky je extrémně nakažlivá a pro zamezení jejímu šíření je nutné vybíjet celé chovy. Podaří se Česku vyhnout zavlečení nemoci? Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc […]
Příroda 30.3.2025
Donald Trump dlouhodobě popírá existenci klimatické krize a označuje ji za „obrovský podvod“. Je tak do značné míry ironií, že právě změna klimatu je jednou z hlavních hybných sil jeho snahy ovládnout Grónsko a Panamský průplav. Ihned krátce po svém zvolení do Bílého domu Trump vystupňoval své požadavky na anexi zmíněných oblastí Spojenými státy. Jeho […]
Automobilka Toyota Motor Europe (TME) vybuduje nový typ provozu pro systematické zpracování vozidel na konci jejich životnosti. Oddělení pod názvem Toyota Circular Factory má v rámci recyklačního procesu uvést maximum materiálu z rozebíraných aut zpět do výroby. První takový provoz bude umístěný v rámci závodu společnosti Toyota Motor Manufacturing UK (TMUK) v Burnastonu, kde se […]
Mízní neboli lymfatický systém je pro správné fungování lidského těla nezbytný. Je součástí imunitního systému a podílí se na obraně těla. Vědci z Uppsalské univerzity zkoumali nejjemnější lymfatické cévy, aby zjistili, co jim umožňuje plnit jejich roli při odvodu tekutin z tkání a zároveň odolávat změnám objemu těchto tekutin a jejich tlaku. Úkolem lymfatického systému […]
Objevy Příroda 24.3.2025
Lék na rakovinu ani levnější chleba to nepřinese, ale je to výzkum, který naplňuje jedinou věc, odvěkou lidskou touhu cestovat do minulosti. A za ním stojí Stanislav Vosolsobě z Přírodovědecké fakulty UK, jehož výstupem je odborný článek v renomovaném britském časopise New Phytologist. Cestování do minulosti za poznáním dávno vyhynulých organismů není v poslední dekádě […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz