Moderní technologie v lidském životě nepřinášejí pouze užitek, jak by se na první pohled mohlo zdát. Kromě hackerských útoků je třeba se mít na pozoru také před dalším negativním fenoménem poslední doby – keberšikanou.
Kyberšikana představuje jakousi moderní formu šikany, avšak zcela v počítačovém prostředí. Tento odborný pojem zahrnuje pestrou škálu online zneužívání jako například vydírání, ztrapňování, výsměch, obtěžování, zastrašování, ubližování nebo dokonce zastrašování a vyhrožování.
Mnozí se s ní setkají jak v osobním, tak pracovním životě. Pro získání svého cíle agresoři využívají informačních nebo komunikačních technologií.
Přestože trestní právo pojem „kyberšikana“ zatím nezná, i tak má neomezená virtuální svoboda a anonymita na sociálních sítích právní rámec a hranice. Svým příspěvkem či jen komentářem je snadné naplnit skutkovou podstatu hned několika paragrafů trestního zákoníku. V každém případě je dobré se v takové situaci obrátit na Policii ČR.
Jen v roce 2021 prozatím online poradna E-Bezpečí řešila více než 450 případů. Ve srovnání s předchozím rokem se na poradnu obrátilo o pětinu více klientů, nárůst počtu případů se projevil především v posledních měsících letošního roku.
Druhy kyberšikany:
1. Kyberstalking – Útočník neustále sleduje svoji oběť a narušuje její soukromí a pocit bezpečí za pomoci internetového prostředí prostřednictvím sociálních sítí, mobilu i počítače.
2. Kybergrooming – Nebezpečnou formou je dnes také kybergrooming, kdy je utlačovaný donucen k osobní schůzce.
3. Kyberharašení – Je asi tím nejběžnějším druhem kybernetické šikany. Představuje neustálé kontaktování oběti pomocí SMS zpráv, e-mailů a jiných zpráv.
4. Flaming – Slovní napadání, kdy útočník chce rozdmýchat hádku nebo nepříjemnou diskuzi, to je flaming. Tito lidé se nebojí ani vulgarismů, rasismu nebo osobních urážek.
5. Sexting – Spočívá v posílání a zveřejňování textů, fotografií nebo videí se sexuální tématikou.
Apod…