Kleště – běžná věc, kterou čas od času také používáte? Zjistěte, kolik existuje druhů kleští, čím se liší, z čeho přesně se skládají a jaké mohou mít tvary. Pokud vybíráte dílenské nářadí jako dárek pro své blízké nebo pro sebe, podívejte se na pár zajímavostí!
10 druhů kleští? To je málo…
V současné době existuje na trhu až 100 různých druhů kleští, které více či méně známe.
Samozřejmě se nejedná pouze o běžné nářadí do dílny, ale celkový počet se opravdu pohybuje až kolem stovky.
Neřekli byste, že?
Prodloužená ruka…
Ne doslova „prodloužená ruka, ale kleště tak opravdu vznikly. Jaké jsou ale přesné důvody?
Dodržování hygieny
Pevnější, bezpečnější úchop
Možnost bezpečně držet i příliš horké či chladné předměty/hmoty
Usnadnění práce na těžko dostupných místech
Z čeho se skládají?
Kleště se přesně skládají ze dvou pák, za které můžeme toto nářadí uchopit. V dnešní době již má většina kleští ergonomicky upravené páky, aby co nejlépe padly do dlaně a daly se držet bezpečně a příjemně.
Uprostřed kleští (mezi dvěma zkříženými pákami) je takzvaný kloub, díky kterému je možné kleště rozevírat a uzavírat. Na konci kleští (na opačné straně, než je držíme), se nachází takzvané hlavy.
Právě hlavy odlišují jednotlivé druhy kleští. Podle toho, jak jsou hlavy upraveny a čím jsou vybaveny, tak se mohou kleště využít k té či oné činnosti.
Nejběžnější druhy kleští
Odizolovací kleště (stripovací) – speciální kleště, kterými lze bezpečně odstranit izolaci drátů, aniž byste samotný drát poškodili
Nýtovací kleště – právě těmi bez problémů spojíte dva materiály i v případě, že se k danému místu nedostanete ze dvou stran, abyste použili klasický šroub.
Elektrikářské kleště – typ kleští, jejichž rukojeť je bezpečně odizolována – většinou až do napětí 1000 V. Kleště jsou většinou vybaveny štípacími čelistmi, aby bylo vždy možné uštípnout potřebnou délku drátu.
Krimpovací kleště – ty se používají především k nasazování příslušných konektorů na konce kabelů. Jsou však většinou vybaveny také dutinkou, s níž snadno zbavíte konec kabelu izolace (stejně jako pomocí stripovacích kleští).
Kombinované kleště – neboli kominačky – jedny z nejběžnějších typů kleští. Díky tvaru jejich čelistí lze snadno uchopit, stlačit či uštípnout, co je zrovna potřeba.
Sikovky – kleště, které mají dlouhá ramena a nastavitelné čelisti. Snadno a pevně s nimi tedy uchopíte i předměty většího průměru.
Štípačky – nejvíce je oceníte, když potřebujete přepůlit nebo odštípnout kus izolovaného či neizolovaného drátu.
Zcela běžné nářadí, stejně jako sada šroubováků, které by měl mít doma úplně každý, bez ohledu na zručnost.
Minimálně kombinačky a sikovky by v žádné domácnosti neměly chybět – nikdy nevíte, kterou domácí pohromu budete nuceni řešit, tudíž je lepší být vždy připraven/a!