Domů     Medicína
Když se k moderní medicíně připojí ta tradiční
Dagmar Garciová
od Dagmar Garciová 11.11.2021
Foto: BotMultichillT / Creative Commons / CC-BY-3.0

Vědecká studie z konce roku 2021 ukazuje, že rostlina Psychotria insularum v tradiční medicíně Samoa by mohla být stejně účinná jako ibuprofen.

To však není vše, specialisté navíc tvrdí, že listy této rostliny by mohly být potenciálně použity k léčbě rakoviny, cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění.

Běžná a přitom jedinečná

Nová studie zjistila, že listy z rostliny, kterou lze nalézt prakticky na všech dvorcích po celé Samoe, by mohly být stejně účinné jako ibuprofen při snižování zánětu a mohly by být dokonce použity k léčbě nemocí, jako je Parkinsonova choroba a rakovina.

reklama

Po staletí se listy rostliny Psychotria insularum, na Samoe místně známé jako matalafi, používaly v tradiční medicíně k léčbě zánětů spojených s horečkou, bolestmi těla, otoky, elefantiázou a respiračními infekcemi.

„Při výzkumu jsem byla zpočátku skeptická,“ uvedla Seeseei Molimau-Samasoni, autorka studie a manažerka divize rostlin a posklizňových technologií ve Scientific Research Organization of Samoa.

Velké překvapení pro vědce

Kolem této rostliny bylo mnoho pověr, dokonce i v tradiční medicíně, vědci však chtěli zjistit, zda mohu poskytnout také nějaké vědecké hodnoty. „Nyní můžeme potvrdit nejen potenciál rostliny jako protizánětlivého činidla, ale také jako určitou možnost pomoci při léčbě rakoviny, neurodegenerativních onemocnění, cukrovky, kardiovaskulárních onemocnění apod,“ sdělila Molimau-Samasoni.

reklama

Nálezy Molimau-Samasoniové a jejích kolegů byly publikovány v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America.

Jak na to?

Listy se nasekají a vymačká se šťáva, kterou tradiční léčitelé používají jako nápoj pro své pacienty. Někdy také používají samotné listy k potírání člověka, kterému není dobře, nebo je přikládají na ránu, která se potřebuje zahojit.

Problémem podle vědkyně je, že mezi moderní medicínou a tradiční medicínou jsou případy, kdy se lidé soustředí pouze na jeden typ léčby, než vyhledají druhý. Lidé často vyhledávají protirakovinnou léčbu u tradičních léčitelů a až později se dostaví do nemocnice, když už je rakovina ve čtvrté fázi a je příliš pozdě na to, aby moderní medicína cokoliv udělala.

reklama

„Vím, že mnoho lidí si myslí, že tradiční medicína je jen to, že lidé mačkají listy dohromady a že ji lidé berou jen kvůli placebo efektu, ale musíte si uvědomit, že tradiční medicína významně přispěla do světa moderních léčiv, jejichž příklady zahrnují aspirin,“ dodala Molimau-Samasoni.

Chce to čas

Pokud jde o matalafi, Molimau-Samasoni řekla, že bude pravděpodobně trvat roky, než bude k dispozici jako schválený lék. „Věřím, že jsme právě začali odhalovat potenciál matalafi. Ale zde na Samoe jsou také stovky dalších tradičních léků k prozkoumání.

Nyní máme laboratoř věnovanou antimikrobiálním přínosům v tradiční medicíně, laboratoř zkoumající antidiabetickou aktivitu v tradiční medicíně a laboratoř zabývající se protirakovinnou aktivitou v tradiční medicíně, takže teprve začínáme.“.

reklama
Související články
Patří k nejmenším ze všech mikrobů na světě. Dokonce se o nich říká, že jsou tak malé, že by se na špendlíkovou hlavičku vešlo 500 milionů rhinovirů, jež způsobují nachlazení. Jsou zcela jedinečné, jelikož se množí uvnitř buněk jiných živých tvorů. Co vše o virech (ne)víme? Nachází se na kůži, drží na površích nebo si […]
Coby potomci Adama a Evy jsme byli „naprogramováni“ k tomu, abychom se milovali a množili. Proto každý rok přijde na svět 140 milionů dětí, 500 000 z nich však s pomocí umělého oplodnění. V posledních letech totiž vitalita mužských spermií klesá. Avšak Češi našli lék… Měří zhruba 0,05 mm a pouhým okem jsou neviditelné. I […]
Do žebříčku 50 nejrychleji rostoucích technologických firem ve střední a jihovýchodní Evropě se probojovalo 13 českých společností. Ve 23. ročníku soutěže Deloitte Technology Fast 50 CE získaly prestižní ocenění CE Tech Rocketship české firmy LutherOne a CYRKL, ale vůbec nejlepší a nejrychleji rostoucí tech firmou je opět FTMO. Nejrychleji rostoucí technologickou firmou ve střední Evropě […]
Ve světě je moc bolesti. Jak by ji mohlo být o něco míň, to představili odborníci z FN Motol. Jde o neuromodulační metody léčby určené k tlumení nebo odstranění silných, jinak nezvládnutelných bolestí. Chronická bolest je syndrom. Toto onemocnění pacienty sužuje nejen po tělesné, ale i psychické stránce. Ale farmakologická, psychoterapeutická či rehabilitační pohybová terapie […]
Proces stárnutí začíná již v momentě našeho narození. Každý den je v lidském těle nahrazeno 330 miliard buněk. Jejich životní cyklus šlape jako hodinky, a nikdy se nemění. Je ale možné tyto základní stavební kameny přimět k pomalejšímu odchodu do penze? Jedno známé rčení praví, že „ženy stárnou otřesně, zatímco na mužích to vůbec není […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz