Domů     Medicína
Když se k moderní medicíně připojí ta tradiční
Dagmar Garciová 11.11.2021
Foto: BotMultichillT / Creative Commons / CC-BY-3.0

Vědecká studie z konce roku 2021 ukazuje, že rostlina Psychotria insularum v tradiční medicíně Samoa by mohla být stejně účinná jako ibuprofen.

To však není vše, specialisté navíc tvrdí, že listy této rostliny by mohly být potenciálně použity k léčbě rakoviny, cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění.

Běžná a přitom jedinečná

Nová studie zjistila, že listy z rostliny, kterou lze nalézt prakticky na všech dvorcích po celé Samoe, by mohly být stejně účinné jako ibuprofen při snižování zánětu a mohly by být dokonce použity k léčbě nemocí, jako je Parkinsonova choroba a rakovina.

Po staletí se listy rostliny Psychotria insularum, na Samoe místně známé jako matalafi, používaly v tradiční medicíně k léčbě zánětů spojených s horečkou, bolestmi těla, otoky, elefantiázou a respiračními infekcemi.

„Při výzkumu jsem byla zpočátku skeptická,“ uvedla Seeseei Molimau-Samasoni, autorka studie a manažerka divize rostlin a posklizňových technologií ve Scientific Research Organization of Samoa.

Velké překvapení pro vědce

Kolem této rostliny bylo mnoho pověr, dokonce i v tradiční medicíně, vědci však chtěli zjistit, zda mohu poskytnout také nějaké vědecké hodnoty. „Nyní můžeme potvrdit nejen potenciál rostliny jako protizánětlivého činidla, ale také jako určitou možnost pomoci při léčbě rakoviny, neurodegenerativních onemocnění, cukrovky, kardiovaskulárních onemocnění apod,“ sdělila Molimau-Samasoni.

Nálezy Molimau-Samasoniové a jejích kolegů byly publikovány v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America.

Jak na to?

Listy se nasekají a vymačká se šťáva, kterou tradiční léčitelé používají jako nápoj pro své pacienty. Někdy také používají samotné listy k potírání člověka, kterému není dobře, nebo je přikládají na ránu, která se potřebuje zahojit.

Problémem podle vědkyně je, že mezi moderní medicínou a tradiční medicínou jsou případy, kdy se lidé soustředí pouze na jeden typ léčby, než vyhledají druhý. Lidé často vyhledávají protirakovinnou léčbu u tradičních léčitelů a až později se dostaví do nemocnice, když už je rakovina ve čtvrté fázi a je příliš pozdě na to, aby moderní medicína cokoliv udělala.

„Vím, že mnoho lidí si myslí, že tradiční medicína je jen to, že lidé mačkají listy dohromady a že ji lidé berou jen kvůli placebo efektu, ale musíte si uvědomit, že tradiční medicína významně přispěla do světa moderních léčiv, jejichž příklady zahrnují aspirin,“ dodala Molimau-Samasoni.

Chce to čas

Pokud jde o matalafi, Molimau-Samasoni řekla, že bude pravděpodobně trvat roky, než bude k dispozici jako schválený lék. „Věřím, že jsme právě začali odhalovat potenciál matalafi. Ale zde na Samoe jsou také stovky dalších tradičních léků k prozkoumání.

Nyní máme laboratoř věnovanou antimikrobiálním přínosům v tradiční medicíně, laboratoř zkoumající antidiabetickou aktivitu v tradiční medicíně a laboratoř zabývající se protirakovinnou aktivitou v tradiční medicíně, takže teprve začínáme.“.

Související články
Toxoplazmóza je parazitární onemocnění, které způsobuje prvok Toxoplasma gondii. Jeho definitivním hostitelem jsou kočky a kočkovité šelmy, ovšem mezihostitelem může být i člověk. Ze závěrů mezinárodního výzkumu, provedeného v dubnu letošního roku, vyplývá, že by toto onemocnění mohlo mít negativní vliv na mužskou plodnost. Míra mužské plodnosti v posledním půl století prudce klesá. Analýza provedená […]
Krevní testy, které hledají rakovinné markery existují již desítky let, ale nejnovější generace se soustředí na drobné fragmenty DNA jednotlivých nádorových buněk v krvi člověka. Díky tomu jsou schopny návrat rakoviny odhalit až o 5 měsíců dříve než běžné zobrazovací metody. Je to přínosem pro pacienty? Technologie personalizovaných testů ctDNA vychází z poznatku, že rakovinné […]
Medicína Objevy 9.6.2025
V srpnu loňského roku svět obletěla zpráva o úmrtí nejstarší ženy světa, Marie Branyas Morerové, která se dožila úctyhodných 117 let. Narodila se ještě před první světovou válkou, přežila španělskou chřipku i covid, a přesto ji ve vysokém věku trápily jen běžné problémy s klouby a ztráta sluchu. Na otázku, jaký je její recept na […]
Jak populace stárne, u většího množství lidí se projevují příznaky demence a kognitivního úpadku. Boj s demencí se tak stává jedním z nejpalčivějších problémů systémů veřejného zdraví po celém světě. Nejnovější studie, provedená australským týmem vědců, však přináší dobré zprávy. Podle jejích výsledků mají mladší generace menší pravděpodobnost, že se u nich rozvine demence ve […]
Když Světová zdravotnická organizace v roce 1980 oficiálně vyhlásila eradikaci pravých neštovic, jednalo se o jeden z největších triumfů moderní medicíny. Tento vysoce nakažlivý a smrtící virus, který si během staletí vyžádal stovky milionů obětí, se zdál být navždy poražen. Dnes se však znovu objevují varovné hlasy. Australská epidemioložka a odbornice na biosekuritu, profesorka Raina […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz