Navzdory našim mnohaletým snahám o rozkrývání záhad vesmíru je toho stále velká spousta, se kterou si nevíme rady. Právě ona nekonečnost byla poněkud paradoxně jednou z věcí, o kterých jsme byli víceméně přesvědčeni, a tak laické i odborné kruhy poněkud překvapilo nedávné zjištění francouzských astrofyziků, že je vesmír pravděpodobně vážně uzavřený. .
Ještě donedávna nejvšeobecněji přijímaná teorie se nyní otřásá v základech.
Francouzští vědci totiž tvrdí, že by kosmos mohl být trojrozměrným prostorem „ve tvaru donutu“ neboli koblihy s otvorem a béžovou „polevou“. A to by znamenalo, že nekonečný vůbec není. Ostatně, samotná skutečnost, že jeho hranic nedohlédneme, přece automaticky neznamená, že je vesmír nemá.
Z pohledu Země totiž není možné dohlédnout na konec vesmíru, a to ani s těmi nejmodernějšími teleskopy. Je to tím, že od Velkého třesku, který se odehrál před 13,8 miliardami lety, k nám zatím dorazilo světlo jen těch hvězd, jež jsou od nás vzdáleny méně než 46 miliard světelných let. Ty vzdálenější nemůžeme zaznamenat.
Senzace ze země galského kohouta
„Vlastně můžeme konstatovat: nyní už známe velikost vesmíru,“ říká sebejistě astrofyzik a jeden z autorů studie Thomas Buchert, který působí ve výzkumném centru pro astrofyziku při lyonské univerzitě Claudea Bernarda.
Stále jde o pouhou hypotézu, která bude vyžadovat ještě četné výzkumy, aby mohla být oficiálně potvrzena. „Odpovědí našeho článku je to, že konečný vesmír odpovídá výsledkům našich pozorování lépe než nekonečný model,“ dodává Buchert, který svá tvrzení zároveň podepřel podrobným popisem teorie i samotného způsobu, jak se spolu se svým týmem k takovému zjištění dopátral.
Připravujeme podrobnosti, více v čísle 12/2021.