Domů     Technika
Využití virtuální reality pro plánování a simulaci vojenských misí
Pavel Polcar 12.10.2021
Zdroj: TZ

Unikátní systém, kombinující využití virtuální reality a výcvikové haly o velikosti 600 m2, představila na Mezinárodním veletrhu obranné a bezpečností techniky IDET společnost Virtuplex.

Systém při využití digitálních mapových podkladů umožňuje nejen naplánovat a ověřit postup výstavby rozsáhlých vojenských objektů, jako jsou např. polní nemocnice, místa velení, palebná postavení jednotek pozemních a vzdušných sil nebo základny pro zahraniční mise, ale současně i optimalizovat potřebu a ergonomické rozmístění materiálového vybavení uvnitř objektů.

Ve virtuální realitě se stírají hranice fyzické přítomnosti

Kromě možnosti 3D vizualizace jakéhokoliv prostředí a použití reálných objektů a předmětů používaných na skutečných misích, umožňuje platforma od Virtuplexu také komunikaci a interaktivní spolupráci se spolupracovníky či partnery, kteří se nachází kdekoliv na světě.

Pomocí jednoduché aplikace se připojí do společného projektu, čímž odpadá nutnost společné fyzické přítomnosti, šetří se čas a vznikají významné úspory cestovních nákladů. Systém navíc umožňuje v prostředí s více uživateli vytvářet a editovat virtuální scény nejen ve VR brýlích, ale i na obrazovce monitoru či tabletu.

Software poskytuje možnost interakce a manipulace s 3D objekty, ovládání různých virtuálních zařízení a vytváření sady grafických výstupů – od statických vizualizací, přes videosekvence, konče interaktivní aplikací ve virtuální realitě.

Podle zpětné vazby, kterou máme k dispozici v rámci spolupráce s Univerzitou obrany v Brně, víme, že možnost „postavit“ si virtuálně zahraniční základnu, polní nemocnici či nasimulovat prostředí pro zásah bezpečnostních sborů, přináší zásadní zvýšení efektivity v procesu překlopení získaných teoretických znalostí do ověřitelných a hodnotitelných dovedností, snižuje náklady na výcvik v porovnání s klasickým polním výcvikem a zvyšuje bezpečnost osob při výcviku,“ vysvětluje CEO Virtuplexu Martin Petrovický a dodává:

„Všechny simulace navíc provádíte ve velmi realistickém prostředí s neomezeným počtem opakování činností.“.

Další inovativní řešení představí start-upy skupiny JUFA

Společně s Virtuplexem se na stánku JUFA odprezentují další tři start-upy. Kreativní studio VR Alchemists zaměřené na kompletní řešení zážitků ve virtuální a rozšířené realitě, dále společnost VR medical, která díky využití virtuální reality umožňuje zdravotnickému personálu procvičovat standardní i krizové situace a zvyšovat tak jejich odbornou i mentální připravenost k zásahu.

Poslední z prezentujících se společností je VR Training zaměřující se na vytváření výkonných a uživatelsky příjemných vzdělávacích aplikací pro virtuální realitu.

Armádě, policii, ostatním složkám IZS, ale i dalším subjektům státní správy a samosprávy přináší naše firmy nové možnosti v oblasti komplexního zabezpečení přípravy personálu. Překotný technologický vývoj v oblasti výpočetní a zobrazovací techniky, zvyšování přenosové rychlosti a propustnosti datových kanálů, stejně jako vývoj nových softwarových nástrojů s využitím umělé inteligence slibuje do několika let nahrazení části drahého či nedostupného výcviku právě virtuální či rozšířenou realitou.

My to umíme již dnes. Nabízíme naši schopnost vytvořit skutečně zážitkový produkt podle zadání uživatele, umožňující nejen výrazné zvýšení efektivity vzdělávacího a výcvikového cyklu, ale i zkrácení doby potřebné pro dosažení cílových kompetencí personálu,“ říká František Mičánek, CEO skupiny JUFA a emeritní děkan NATO Defense School v Římě.

Související články
Objevy Ostatní Technika 11.11.2024
Martin Ševeček z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze se svým týmem úspěšně otestoval materiály pokrytí jaderného paliva, které mohou poskytnout provozovatelům ekonomický benefit, a v krajním případě i dodatečný čas pro zvládnutí jaderné havárie. Poslední rok podroboval zkouškám různé varianty palivových proutků na MIT, jedné z nejlepších technických škol na planetě. Výsledky několika běžících […]
Byl prvním sériově vyráběným hybridem, který způsobil revoluci v automobilovém průmyslu. Který z Toyoty udělal lídra v oblasti elektrifikace a vlastně i největší automobilku na světě. Dodnes je to první legenda – Prius. Už více než čtvrt století zanechává Prius automobilový otisk jako první sériově vyráběný elektrifikovaný vůz. Každá další generace přinesla lepší hybridy, lepší […]
NOVINKY Objevy Technika 7.11.2024
Google dosáhl významného pokroku ve vývoji kvantových počítačů. S procesorem Sycamore nyní dokáže překonat nejlepší superpočítače na světě při provádění složitých a specifických výpočtů. Tento procesor s 67 kvantovými bity (qubity) vykazuje novou úroveň výpočetní síly díky pokročilým operacím, které vstupují do tzv. fáze slabého šumu. Je to důležitý milník v oblasti kvantových výpočtů, protože […]
Technika Vesmír 28.10.2024
Česko se chystá na největší tuzemský festival kosmických aktivit Czech Space Week, kde nemůže chybět jedna velká společnost z malého pošumavského města. V Klatovech totiž společnost ATC Space vyrábí komponenty pro novou evropskou raketu Ariane 6. Vlajková loď Evropské kosmické agentury už 9. července uskutečnila úspěšný první start, málokdo ale ví, že se raketa neobejde […]
Technika 23.10.2024
Vyvinout silové a sdělovací kabely, které budou použitelné pro rekonstrukci nebo výstavbu nových bloků jaderných elektráren. To je hlavním cílem projektu, na kterém pracují vědci z Centra polymerních systémů (CPS) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně společně se společností PRAKAB Pražská Kabelovna a Ústavem jaderného výzkumu ŘEŽ.   Nově vyvíjené kabely musí být odolné proti radiaci […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz