Budoucí specialisté na zabezpečení jaderných zařízení a materiálů, ale také na jejich forenzní analýzy získají doktorát na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské. Nový program klade velký důraz na experimentální výuku a výzkum, což vyžaduje specializované laboratoře. .
Program, jehož celý název je Bezpečnost a zabezpečení jaderných zařízení a forenzní analýzy jaderných materiálů, vybudovala Katedra jaderných reaktorů (KJR) ve spolupráci s Katedrou dozimetrie a aplikace ionizujícího záření (KDAIZ), Katedrou jaderné chemie (KJCH) a Katedrou informační bezpečnosti Fakulty informačních technologií.
„Na ČVUT se tomuto tématu dosud nikdo systematicky nevěnoval, s kolegy jsme si proto řekli, že se mezeru pokusíme zaplnit,“ vysvětluje garant programu doc. Ľubomír Sklenka z KJR.
Simulace jaderných útoků i hledání digitálních artefaktů
„Laboratoř kybernetické bezpečnosti jaderných zařízení je určena pro oblast tzv. etického hackování, penetračního testování a počítačových forenzních věd. Počítačová infrastruktura laboratoře umožňuje rychlou přestavbu a obnovu předchozích nastavení počítačů, síťových prvků a jejich propojení.
„Laboratoř nám umožňuje vytvořit zranitelné virtuální i fyzické systémy, flexibilně nastavit síťovou strukturu, instalovat firewally, nasadit malware, provést útoky či hledat digitální artefakty,“ popisuje prof. Róbert Lórencz z Katedry informační bezpečnosti FIT.
„V dalších laboratořích máme detekční a zpožďovací prvky, které slouží k zabezpečení jaderných elektráren. Pomocí specializovaného softwaru můžeme také navrhovat systémy fyzické ochrany hypotetického jaderného zařízení,“ dodává doc. Sklenka.