Domů     Zajímavosti
Tepelná čerpadla v Česku zažívají boom a zájem stále roste
Martin Macourek
od Martin Macourek 30.8.2021

komerční sdělení

Zájem o tepelná čerpadla během posledních let rekordně vzrostl. V České republice je tento moderní vytápěcí systém ideálním řešením pro většinu území.

Ekologické zdroje vytápění jsou jasnou budoucností nejen v Česku, ale po celé Evropě. Nejrychleji se trh s tepelnými čerpadly rozvíjí ve skandinávských zemích, odkud také pochází přední výrobce tepelných čerpadel NIBE. Ochrana životního prostředí a využívání udržitelných zdrojů je trendem, který rozhodně nabírá na síle.

Tepelná čerpadla jsou efektivní a hospodárná zařízení, která svým majitelům mohou ušetřit až 70 % ročních výdajů za energie. Kromě vytápění lze tepelné čerpadlo využít i na ohřev užitkové vody a v letních měsících na chlazení interiéru.

reklama

Hlavní přednosti tepelných čerpadel jsou:.

Úsporný provoz s dlouhodobě vyrovnanou teplotou domácnosti

Komfortní vytápění s minimální údržbou

Příznivý poměr ceny/výkonu/úspory oproti jiným zdrojům tepla

Rychlá a stála finanční návratnost

Možnost využití státní dotace až 127 000 Kč

Ekologický zdroj tepla

Nejoblíbenějším druhem tepelného čerpadla je v České republice systém vzduch-voda, který čerpá potřebnou energii ze vzduchu. Jedná se o cenově dostupné zařízení, jehož finanční návratnost se v ideálních případech pohybuje do 6-8 let. Výkon tepelného čerpadla vzduch-voda je dostačující pro většinu území ČR kromě horských oblastí.

reklama

Tento druh čerpadla je nenáročný na prostor a jeho instalace je rychlá a bez větších stavebních zásahů. Tepelné čerpadlo vzduch-voda se využívá jak v novostavbách, tak i ve starších zrekonstruovaných objektech, průmyslových budovách i bytových domech.

Do lokalit, kde dochází k vysokým mrazům, experti doporučují spíše tepelné čerpadlo země-voda. Jeho výkon není ovlivněn venkovní teplotou, jelikož čerpají tepelnou energii ze země. Má velice levný chod a vysokou účinnost.

Nevýhodou těchto systémů je ovšem vysoká pořizovací cena a složitější instalace.

Tepelné čerpadlo s fotovoltaikou

Domácí solární elektrárny jsou u nás oblíbené delší dobu než tepelná čerpadla. Propojením těchto dvou zařízení dosáhnete nejen maximálních úspor za energie, ale také vysoké energetické soběstačnosti. S inteligentním řídícím systémem můžete přebytečnou energii akumulovat do zásobníku s vodou nebo domácí baterie a využívat vlastní elektřinu po celý den.

reklama

S pořízením tepelného čerpadla, případně i fotovoltaické elektrárny, vám může pomoci čerpání státní dotace.

Při výměně starého neekologického kotle za tepelné čerpadlo máte šanci získat až 127 000 Kč na tepelné čerpadlo a až 170 000 na kombinaci čerpadla s fotovoltaikou.

reklama
Související články
Rod obojživelníků Atelopus, jehož zástupcům se v našich zemích někdy říká pralesničky, zastřešuje více než 100 druhů, které se vyskytují zejména ve Střední a Jižní Americe. Tyto malé, pestře zbarvené žabky jsou většinou prudce jedovaté a jejich jed používali místní domorodci do otrávených šipek. V 80. letech minulého století však tyto žabky zdecimovala parazitická houba Batrachochytrium […]
Biologická rozmanitost na celém světě dramatický klesá a mnoha druhům hrozí vyhynutí. Která společenstva přežijí? Ta, kde je velké množství rozmanitých druhů, nebo ta, kde jeden druh převládne? A vydrží déle druh, v němž jsou všichni jedinci stejní, nebo v němž se naopak odlišují? „Abychom vymírání druhů mohli zabránit, musíme tyto souvislosti znát,“ říká Jan […]
Vůle komunistických pohlavárů v Číně poroučí nejen větru, dešti, ale také i posmrtnému životu. Legislativní norma opravňuje stát rozhodovat o tom, kdo a zda může být novým převtělením dalajlámy. O jeho uznání pak musí buddhistické chrámy žádat v oficiálním reinkarnačním formuláři. Absurdní komedie? Ani ne… Linie spirituálních a později i politických vůdců Tibetu se ustanovila v 16. století, […]
Pocit „již viděného“ prožil alespoň jednou každý z nás. Zatímco mezi laickou veřejností vzbuzuje tento fenomén více otázek než odpovědí, čeští vědci možná našli k záhadě klíč Zatímco parapsychologové věří, že déjà vu souvisí se zážitky z našich minulých životů nebo s nadpřirozenými schopnostmi, odborná veřejnost stále zůstává u holých faktů a výzkumu. Ta (ne)dominantní […]
Společnost Honda podepsala smlouvu o výzkumu a vývoji s japonskou kosmickou agenturou Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) týkající se „systému oběhu obnovitelné energie“, který má dodávat elektřinu pro zachování funkčnosti životního prostoru a různých systémů lunárních vozítek. Na základě této smlouvy agentura JAXA pověří společnost Honda, aby nejprve provedla koncepční studie a poté do konce […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz