Domů     Zajímavosti
Tepelná čerpadla v Česku zažívají boom a zájem stále roste

komerční sdělení

Zájem o tepelná čerpadla během posledních let rekordně vzrostl. V České republice je tento moderní vytápěcí systém ideálním řešením pro většinu území.

Ekologické zdroje vytápění jsou jasnou budoucností nejen v Česku, ale po celé Evropě. Nejrychleji se trh s tepelnými čerpadly rozvíjí ve skandinávských zemích, odkud také pochází přední výrobce tepelných čerpadel NIBE. Ochrana životního prostředí a využívání udržitelných zdrojů je trendem, který rozhodně nabírá na síle.

Tepelná čerpadla jsou efektivní a hospodárná zařízení, která svým majitelům mohou ušetřit až 70 % ročních výdajů za energie. Kromě vytápění lze tepelné čerpadlo využít i na ohřev užitkové vody a v letních měsících na chlazení interiéru.

Hlavní přednosti tepelných čerpadel jsou:.

Úsporný provoz s dlouhodobě vyrovnanou teplotou domácnosti

Komfortní vytápění s minimální údržbou

Příznivý poměr ceny/výkonu/úspory oproti jiným zdrojům tepla

Rychlá a stála finanční návratnost

Možnost využití státní dotace až 127 000 Kč

Ekologický zdroj tepla

Nejoblíbenějším druhem tepelného čerpadla je v České republice systém vzduch-voda, který čerpá potřebnou energii ze vzduchu. Jedná se o cenově dostupné zařízení, jehož finanční návratnost se v ideálních případech pohybuje do 6-8 let. Výkon tepelného čerpadla vzduch-voda je dostačující pro většinu území ČR kromě horských oblastí.

Tento druh čerpadla je nenáročný na prostor a jeho instalace je rychlá a bez větších stavebních zásahů. Tepelné čerpadlo vzduch-voda se využívá jak v novostavbách, tak i ve starších zrekonstruovaných objektech, průmyslových budovách i bytových domech.

Do lokalit, kde dochází k vysokým mrazům, experti doporučují spíše tepelné čerpadlo země-voda. Jeho výkon není ovlivněn venkovní teplotou, jelikož čerpají tepelnou energii ze země. Má velice levný chod a vysokou účinnost.

Nevýhodou těchto systémů je ovšem vysoká pořizovací cena a složitější instalace.

Tepelné čerpadlo s fotovoltaikou

Domácí solární elektrárny jsou u nás oblíbené delší dobu než tepelná čerpadla. Propojením těchto dvou zařízení dosáhnete nejen maximálních úspor za energie, ale také vysoké energetické soběstačnosti. S inteligentním řídícím systémem můžete přebytečnou energii akumulovat do zásobníku s vodou nebo domácí baterie a využívat vlastní elektřinu po celý den.

S pořízením tepelného čerpadla, případně i fotovoltaické elektrárny, vám může pomoci čerpání státní dotace.

Při výměně starého neekologického kotle za tepelné čerpadlo máte šanci získat až 127 000 Kč na tepelné čerpadlo a až 170 000 na kombinaci čerpadla s fotovoltaikou.

reklama
Související články
Patří k nejfotogeničtějším pokrmům současnosti. Sushi a poké bowly na fotkách opravdu vypadají skvěle, nicméně ve výsledku to nejvíc ocení tělo. Tedy alespoň za předpokladu, že se vydáte do podniků, které havajskou/japonskou specialitu umí připravit. Základní ingrediencí obou „exotických“ kuchyní je totiž čerstvost, a k tomu pestrost (chutí) a barevnost. Až pak se počítají nutriční hodnoty… […]
Vyplatí se pracovat už na střední škole? Mezi mladými Evropany je to běžná praxe, v Česku rarita. Podle vzdělávací organizace Junior Achievement Czech (JA Czech) je mnohdy přínosnější být aktivní ve studentských programech, účastnit se soutěží nebo se pustit do vlastního projektu. Je k tomu ale potřeba flexibilita, kterou nabízí nová střední škola VICTORIA HIGH […]
Biologicky nerozložitelná, znečišťující přírodu, s obsahem chemikálií potenciálně ohrožujících lidské zdraví. Řeč není o plastových brčkách, jak by se mohlo zdát. Takové závěry si dle poslední studie vysloužily jejich „ekologičtější“ alternativy. Studie oborníků z Antverpské univerzity, publikovaná v létě 2023 na stránkách časopisu Food Additives and Contaminants, se zaměřila na brčka vyrobená z papíru, bambusu, skla, nerezové oceli a plastu […]
V prestižní soutěži The Global Undergraduate Awards 2023, které se přezdívá Nobelova cena pro juniory, byla mezi vítězi v kategorii matematiky a fyziky Dominika Burešová, studentka Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. Se svou bakalářskou prací uspěla v konkurenci více než 2800 dalších studentů a studentek z 409 světových univerzit. V oborech, které se vyučují na […]
Po stopách románových hrdinů Julese Vernea budete putovat na výstavě Cesta kolem světa za 80 dní v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur. Národní muzeum se vrací k dílu francouzského spisovatele, jehož hlavním motivem je bláznivá sázka anglického gentlemana vymyšlená v londýnském klubu při debatě nad novinami. Vrátíte se v čase o 150 let, navštívíte Egypt, Indii, Singapur, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz