Tváří se jako majestátní král Sluneční soustavy. A také jako její ochránce, vždyť společně s dalšími plynnými obry na sebe navazují spoustu planetek či komet, které by jinak ohrožovaly terestrické planety.
Avšak nový výzkum naznačuje, že Jupiter má za sebou dosti temnou minulost, která v sobě skrývá i planetární kanibalismus..
Sonda Juno zkoumá Jupiter od roku 2016. Kromě toho, že na Zemi posílá spoustu úchvatných fotografií, tak především zjišťuje, co je pátá planeta zač. A mimo jiné zjistila určité deformace v jeho jádře.
Dříve se mělo za to, že jádro Jupiteru je tvořeno převážně ledem a horninami. Díky podrobným měřením sondy Juno se badatelům z Curyšské a Bernské univerzity podařilo zjistit, že se v něm nacházejí i lehčí prvky, jako je helium a vodík.
Kromě toho, mezi jádrem Jupiteru a jeho okolními vrstvami neexistuje žádná skutečně rozlišitelná bariéra. Podle nich je to způsobeno nějakou kolosální událostí, ke které došlo v době, kdy planety ve Sluneční soustavě byly ještě v plenkách.
Vědci poté provedli řadu simulací a došli k závěru, že rychle rostoucí plynný obr mohl narušit dráhy okolních protoplanet. Nakonec zjistili, že existuje nejméně 40% pravděpodobnost, že Jupiter pohltil jednu z nich.
Podezření, že Jupiter jednoduše snědl jednoho ze svých sourozenců, zesílilo poté, co byly spuštěny trojrozměrné modely, které znázorňovaly, jak by srážka s protoplanetou desetkrát větší než Země ovlivnila Jupiterovo nitro.
Ukázalo se, že taková srážka by roztříštila jeho původní kompaktní jádro a smísila by těžké prvky z jádra s lehčími složkami z okolních vrstev. Tak mohlo vzniknout vnitřní složení Jupiteru, jaké známe dnes.