Domů     Historie
Fakultní nemocnice Bulovka oslavila 90 let
Pavel Polcar 12.7.2021
Úvodní foto: Tisková zpráva FN Bulovka

Před devadesáti lety byla uvedena do provozu jedna z pěti největších pražských nemocnic – Fakultní nemocnice Bulovka (FNB). Nemocnice v pražské Libni poskytuje svým pacientům zdravotní péči v širokém spektru lékařských oborů.

V rámci jednoho areálu jsou pacientům ambulantní i lůžkové péče k dispozici specializované lékařské týmy, které se v případě potřeby dokáží spojit a poskytnout multioborovou zdravotní pomoc.

Historie FNB

Kopci na pravém břehu Vltavy, kde byla později vystavěna nemocnice, se začalo říkat Bulovka podle hraběte Bernarda Bulle z Bullenau, který zde ve 14. století vlastnil několik vinic. Odtud vyplynul také pozdější název pro nemocnici.

Vůbec první stavbou zde byl barokní zámeček, který ve válečném období sloužil jako vojenský lazaret. Na konci 19. století bylo v této lokalitě postaveno zdravotnické zařízení s 20 lůžky pro pacienty s těžkou formou tuberkulózy.

Výstavba současné podoby nemocnice pak byla oficiálně zahájena v roce 1925 a o šest let později, tedy 21. června 1931, byla nemocnice slavnostně otevřena veřejnosti.

FNB ve faktech

V začátcích fungování nemocnice bylo pacientům k dispozici celkem čtrnáct samostatných oddělení. Dnes se v areálu Fakultní nemocnice Bulovka nachází osmnáct specializovaných oddělení, šest klinik a dva ústavy.

Pracuje zde téměř 2500 zaměstnanců z řad zdravotnického a nezdravotnického personálu.

Každý rok je zde ambulantně ošetřeno až 700 tisíc pacientů a dalších 38 tisíc projde hospitalizací. V porovnání s ostatními nemocnicemi sem během roku míří největší počet vozů zdravotnické záchranné služby, přes 20 tisíc ročně.

Ve FNB jsou zakládána specializovaná centra, modernizují se pracoviště a investice putují také do přístrojového vybavení. Pacientům je poskytována nejmodernější dostupná léčba, kterou zajišťují ti nejlepší odborníci ve svých oborech.

Ekonomická situace ve FNB

V návaznosti na finanční audit Ministerstva zdravotnictví zahájilo vedení FNB v roce 2018 kroky vedoucí ke stabilizaci nemocnice a k detailnímu zmapování příčin špatného ekonomického stavu. Na základě poznatků z auditu začal management jednat se svým zřizovatelem, kterým je Ministerstvo zdravotnictví ČR (MZ ČR), a zdravotními pojišťovnami o narovnání úhradových vztahů tak, aby pokrývaly účelně vynaložené náklady na poskytování zdravotních služeb.

Zároveň získala nemocnice v roce 2020 od svého zřizovatele finanční pomoc na částečné oddlužení.

V současnosti je rovněž finalizována dohoda o směně pozemků a budov mezi MZ ČR, jako zřizovatelem FNB a hlavním městem Praha, jako vlastníkem. Tato směna umožní státu uvolnit finanční zdroje na tolik potřebnou postupnou rekonstrukci areálu FNB. Cílem je uskutečnit směnu do letošních parlamentních voleb.

Covid-19

FNB si prošla, stejně jako jiná zdravotnická zařízení, nejobtížnějším rokem ve své historii. Stala se zařízením, které bylo odpovědné za zvládání pandemie od prvního nakaženého pacienta. FNB byla zároveň vůbec první nemocnicí, která prošla kompletní transformací.

Do péče o nakažené covidové pacienty se zapojila většina klinik a oddělení nemocnice.

Související články
V rašeliništi na severozápadě Dánska objevili zemědělci před více než sto lety kostru muže, který zemřel před asi 5 200 lety. Podle místa nálezu dostal jméno Vittrupský. Je na něj nahlíženo jako na méně známého Ötziho. Výzkumníkům se nyní podařilo zjistit, odkud pocházel a proč musel zemřít tak násilnou smrtí. Vittrupský muž má se slavnějším […]
Vědců s českým původem, kterým by byly věnovány samostatné kapitoly v zahraničních učebnicích, není příliš mnoho. Přesto však lze mezi našimi krajany takové najít. Jedním z nich byl antropolog Aleš Hrdlička. Humpolec na Vysočině není proslulý jen tím, že se tam odstěhoval jistý Hliník. Desetitisícové město se může pochlubit několika slavnými rodáky. Z Humpolce pocházel […]
S osadami táhnoucími se od Irska až po Turecko, si jedna z nejznámějších kultur v době železné zcela podmanila svět. Kromě mistrného zpracování kovů totiž rozmlouvala s bohy. Zvláštní rituální „mocí“ oplývala zejména zvláštní společenská vrstva známá jako druidové, tedy tajemní kněží, kteří se těšili nesmírné úctě celého starověkého světa. Kromě náboženských záležitostí ale zastávali […]
V německém Norimberku bylo před zahájením stavebních prací objeveno osm morových jam, obsahujících ostatky nejméně 1000 obětí této smrtící epidemie. Podle archeologů by tak společně mohly tvořit největší masový hrob, jaký kdy byl v Evropě odhalen. Jako mor je označováno vážné infekční onemocnění způsobené bakterií Yersinia pestis. První morová epidemie propukla v roce 541 v […]
Obří lidoop známý jako Gigantopithecus blacki měřil téměř tři metry na výšku a vážil kolem 270 kg. Druh přežíval dva miliony let v hustých čínských lesích, kde se živil žvýkáním ovoce a listů. Před 215 000 lety však došlo k jeho vyhynutí. Má se za to, že za to mohly změny klimatu. Nejnovější studie přináší […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz