Domů     Historie
Fakultní nemocnice Bulovka oslavila 90 let
Pavel Polcar 12.7.2021
Úvodní foto: Tisková zpráva FN Bulovka

Před devadesáti lety byla uvedena do provozu jedna z pěti největších pražských nemocnic – Fakultní nemocnice Bulovka (FNB). Nemocnice v pražské Libni poskytuje svým pacientům zdravotní péči v širokém spektru lékařských oborů.

V rámci jednoho areálu jsou pacientům ambulantní i lůžkové péče k dispozici specializované lékařské týmy, které se v případě potřeby dokáží spojit a poskytnout multioborovou zdravotní pomoc.

Historie FNB

Kopci na pravém břehu Vltavy, kde byla později vystavěna nemocnice, se začalo říkat Bulovka podle hraběte Bernarda Bulle z Bullenau, který zde ve 14. století vlastnil několik vinic. Odtud vyplynul také pozdější název pro nemocnici.

Vůbec první stavbou zde byl barokní zámeček, který ve válečném období sloužil jako vojenský lazaret. Na konci 19. století bylo v této lokalitě postaveno zdravotnické zařízení s 20 lůžky pro pacienty s těžkou formou tuberkulózy.

Výstavba současné podoby nemocnice pak byla oficiálně zahájena v roce 1925 a o šest let později, tedy 21. června 1931, byla nemocnice slavnostně otevřena veřejnosti.

FNB ve faktech

V začátcích fungování nemocnice bylo pacientům k dispozici celkem čtrnáct samostatných oddělení. Dnes se v areálu Fakultní nemocnice Bulovka nachází osmnáct specializovaných oddělení, šest klinik a dva ústavy.

Pracuje zde téměř 2500 zaměstnanců z řad zdravotnického a nezdravotnického personálu.

Každý rok je zde ambulantně ošetřeno až 700 tisíc pacientů a dalších 38 tisíc projde hospitalizací. V porovnání s ostatními nemocnicemi sem během roku míří největší počet vozů zdravotnické záchranné služby, přes 20 tisíc ročně.

Ve FNB jsou zakládána specializovaná centra, modernizují se pracoviště a investice putují také do přístrojového vybavení. Pacientům je poskytována nejmodernější dostupná léčba, kterou zajišťují ti nejlepší odborníci ve svých oborech.

Ekonomická situace ve FNB

V návaznosti na finanční audit Ministerstva zdravotnictví zahájilo vedení FNB v roce 2018 kroky vedoucí ke stabilizaci nemocnice a k detailnímu zmapování příčin špatného ekonomického stavu. Na základě poznatků z auditu začal management jednat se svým zřizovatelem, kterým je Ministerstvo zdravotnictví ČR (MZ ČR), a zdravotními pojišťovnami o narovnání úhradových vztahů tak, aby pokrývaly účelně vynaložené náklady na poskytování zdravotních služeb.

Zároveň získala nemocnice v roce 2020 od svého zřizovatele finanční pomoc na částečné oddlužení.

V současnosti je rovněž finalizována dohoda o směně pozemků a budov mezi MZ ČR, jako zřizovatelem FNB a hlavním městem Praha, jako vlastníkem. Tato směna umožní státu uvolnit finanční zdroje na tolik potřebnou postupnou rekonstrukci areálu FNB. Cílem je uskutečnit směnu do letošních parlamentních voleb.

Covid-19

FNB si prošla, stejně jako jiná zdravotnická zařízení, nejobtížnějším rokem ve své historii. Stala se zařízením, které bylo odpovědné za zvládání pandemie od prvního nakaženého pacienta. FNB byla zároveň vůbec první nemocnicí, která prošla kompletní transformací.

Do péče o nakažené covidové pacienty se zapojila většina klinik a oddělení nemocnice.

Související články
Pokusy o extrakci DNA z mumií starověkého Egypta nebyly dlouho příliš úspěšné, ukázalo se totiž, že mumifikace zřejmě rozpad DNA urychluje. Nyní se však odborníkům podařilo sekvenovat genom obyvatele Staré říše, starý 4 800 let. Pochází tedy z doby, kdy vznikaly pyramidy. Co prozradil? Genom se snažily extrahovat z egyptských mumií četné laboratoře. V roce […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Historie 29.6.2025
Drsní a silní bojovníci, tak nějak bývají Keltové zapsáni v obecném povědomí. Tedy, ne že by nebyli, avšak na přelomu věků, kdy nastala zlatá keltská éra, nebyli v tomto ohledu výjimkou. Nové objevy však přinášejí možná překvapivé informace o tom, jakým způsobem některé keltské kmeny žily. Nový objev z jihozápadní Anglie přináší zajímavý vhled do […]
Doba kamenná, bronzová, železná i římská. Jeskyně, keltské hroby, zlaté prsteny a mamutí mládě. A k tomu knihy, které generace čtenářů neodložily, dokud nedočetly do poslední stránky. Výstava Pravěká dobrodružství Eduarda Štorcha, otevřená od 26. června v Nové budově Národního muzea, představuje fascinující svět českého autora, který spojil literaturu, pedagogiku a archeologii v jeden poutavý […]
Malomocenství neboli lepra činila po dlouhá staletí ze svých obětí znetvořená monstra, kterých se zdraví panicky báli. Dlouho se mělo za to, že na americký kontinent nemoc zanesli evropští kolonizátoři. Nejnovější mezinárodní výzkum však dospěl ke zcela jiným závěrům, existuje tam nejméně tisíc let! Jak je to možné? Lepra, známá také jako Hansenova choroba, je […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz