Domů     Zajímavosti
Jak se mění móda v průběhu let? Největší módní trendy, které inspirují i dnešní dobu
Martin Macourek
od Martin Macourek 17.6.2021

komerční sdělení

Průřez módním světem od počátku věků by se pravděpodobně jen těžko vešel do celovečerního filmu. Podívejme se proto na trendy 20. století, které zásadně ovlivnily celý módní svět, až do dnešní doby. A že to bude výlet vskutku zajímavý!.

Ať už se jedná o 50. nebo 90. léta 20. století, tehdejší móda má jedno společné. O její základy se opírají všechny velké módní trendy dneška. Zkuste se podívat na současnou módu pro ženy.

Kalhoty s vysokým pasem z „devadesátek“, rozevláté barevné šaty z „šedesátek“ a boty gladiátorky inspirované ve starověkém Řecku. A co pánská móda?

I tam samozřejmě najdete spojitosti – kraťasy tak krátké, že by se za ně v „osmdesátkách“ nemusel stydět žádný pořádný rocker!

50. léta jako vrchol ženskosti

V 50. letech se móda soustředila na jedno – ženskou siluetu. Odívání kralovaly šaty s projmuté v pase s širokou sukní. Všichni si jistě vybavíme klasickou americkou krásku ve stylu pin-up. Ano, to jsou přesně 50. léta.

Ženskost podtrhující módu doplňovaly pečlivě dělané účesy – natupírované a pečlivě poskládané do vln.

V Čechách měly ženy často jiné starosti, než módu. Bylo těsně po válce, přídělový systém byl nejen na potraviny, ale také na oblečení a obuv. Nastupující éra komunismu se navíc zasloužila o to, že místo krásných šatů oblékalo stále více žen pracovní kombinézy a uniformy.

Továrny potřebovaly dělníky i dělnice a nebylo vůbec výjimečné, že na mužskou práci byly najímány ženy. Klasikou v rámci odívání se tak staly kalhoty, košile a správný budovatelský šátek ve vlasech.

Samozřejmě ale i k nám ze západu zavítaly trendy – šaty oslavující ženskou siluetu se nosily i v našich končinách. Jen třeba nebyly tak pestré, vládly jim spíš vzory kostek nebo proužků a měly hlavně tzv.

košilový střih. Tedy límeček, zapínání na knoflíčky a lehké rozšíření od pasu k lýtkům.

Na vlně hippie – 60. a 70. léta

Květiny, psychedelické vzory, pastelové barvy, čelenky a lenonky. Touha po svobodě, mládí a světu bez války. Přesně tyto myšlenky ovládaly módu v 60. a 70. letech na západ od nás. Dámy se nebály odhalit břicha v ultrakrátkých crop topech, pánové se zase nebály pořádné palety barev.

V našich končinách byla tato doba primárně ve znamení zvonových kalhot, krátkých áčkových sukní, roláků a oversized modelů – zejména sak, kabátů a šatů. Všemu vládly barvy. Stylem západu bylo toto oblečení pouze inspirované, ty skutečné trendy, které se k nám v té době dostaly pocházely primárně z východu, což se podepsalo nejen na materiálech, ale také na barvách, které často nebyly tak „růžové“, jako směrem k zapadajícímu slunci.

Zajímavé je, že většina oblečení byla už v té době velmi unisex. Jen spíš než trendovost k tomu vedl nedostatek.

V 70. letech slavila svůj velký boom džínovina. I u nás se daly sehnat džíny, nebyly však takovou samozřejmostí. Trendem byly spíš kalhoty z manšestru nebo tzv. tesilky. A když chtěly být dámy světové, nezbylo nic moc jiného, než najít si svou švadlenu.

Ty byly v 70. letech velmi v kurzu. Zejména takové, které šily podle Burdy!

Ze zvonáčů do mrkváčů – 80. a 90. léta

V 80. a 90. letech se se vnímání módy poněkud změnilo. Málokterý styl je tak diskutovaný, jako právě tento. Má svoje skalní příznivce, ale také odpůrce. Z odhalených předchozích dvou desetiletí se najednou svět oblékl do džínů s vysokým pasem mrkvového střihu a velkých barevných košil.

Velmi výrazně se změnily také účesy, které dostaly pořádné zásahy trvalou. Kdo ji neměl, jako by snad ani nebyl. Legíny, oversized bundy, dámská saka s pořádně vycpanými rameny. Z ženské siluety se jakoby nárazem stala mrkev! A tomu všemu vládlo jedno slovo. DISCO! Oblečení se třpytilo, lesklo a zářilo neonovými barvami.

U nás se pomalu začínala uvolňovat politická situace a i v módě byl tento fakt znát. Pomalu k nám proudilo zboží ze západu a najednou začalo být z čeho vybírat.

reklama
Související články
Tým vědců z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR zveřejnil výsledky rozsáhlého výzkumu v oblasti veřejného zdraví – jeho cílem bylo mapování výskytu viru SARS-CoV-2 v prostředcích pražské hromadné dopravy, během pandemie COVID-19. Za tímto účelem zároveň vyvinul speciální biosenzory, jejichž využití přineslo nové poznatky v boji proti infekčním chorobám „Biosenzory se ukazují jako slibný nástroj […]
Masaryk, Beneš, Havel a… Kučera. Pouze tito čtyři Češi byli zvoleni do vysoce prestižní a elitní Americké filozofické společnosti. Společnost má aktuálně méně než 1000 členů, z toho jen 158 ze zahraničí, a oceňuje mimořádné úspěchy v oblasti matematiky a fyzikálních věd, biologických věd, společenských a behaviorálních věd, umění a humanitních věd a věcí veřejných. […]
Začalo to vlastně mimochodem. Před časem jsme psali článek o „Průlomu v léčbě koktavosti: Americká studie dává naději…“, a reagoval na něj biofyzik, profesor RNDr. Josef Pešák, CSc. Několik telefonátů vystřídalo pozvání do Olomouce a to vyústilo v návštěvu a povídáním na téma balbutismus (koktavost)… Dodnes široce používaná efektivní léčba koktavosti neexistuje, funguje především na bázi logopedické […]
Asi už jste zaznamenali, že slavíme 20 let na trhu. A i když narozeniny máme my, odměníme vás. Rozdáme 20 cen v hodnotě přes 21 000 korun. Soutěžní otázka zní: Kolikáté VYDÁNÍ časopisu 21. STOLETÍ je aktuálně na stáncích? a) 221. b) 231. c) 241. (Malá nápověda: Pokud jste četli minulé číslo 5/2023, mělo by […]
Finanční technologie nám usnadňují běžný život, šetří spoustu času a umožňují pohodlnější využívání peněz. Ale mohou nám přivodit i spoustu starostí, zejména když je nevyužíváme správně nebo když na straně jejich poskytovatele něco nefunguje. Kdo dohlíží na banky, aby jimi zajišťované finanční technologie byly v pořádku? Jistě vás napadne ČNB. Ale není jediná. Finanční technologie nám […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz