Průřez módním světem od počátku věků by se pravděpodobně jen těžko vešel do celovečerního filmu. Podívejme se proto na trendy 20. století, které zásadně ovlivnily celý módní svět, až do dnešní doby. A že to bude výlet vskutku zajímavý!.
Ať už se jedná o 50. nebo 90. léta 20. století, tehdejší móda má jedno společné. O její základy se opírají všechny velké módní trendy dneška. Zkuste se podívat na současnou módu pro ženy.
Kalhoty s vysokým pasem z „devadesátek“, rozevláté barevné šaty z „šedesátek“ a boty gladiátorky inspirované ve starověkém Řecku. A co pánská móda?
I tam samozřejmě najdete spojitosti – kraťasy tak krátké, že by se za ně v „osmdesátkách“ nemusel stydět žádný pořádný rocker!
50. léta jako vrchol ženskosti
V 50. letech se móda soustředila na jedno – ženskou siluetu. Odívání kralovaly šaty s projmuté v pase s širokou sukní. Všichni si jistě vybavíme klasickou americkou krásku ve stylu pin-up. Ano, to jsou přesně 50. léta.
Ženskost podtrhující módu doplňovaly pečlivě dělané účesy – natupírované a pečlivě poskládané do vln.
V Čechách měly ženy často jiné starosti, než módu. Bylo těsně po válce, přídělový systém byl nejen na potraviny, ale také na oblečení a obuv. Nastupující éra komunismu se navíc zasloužila o to, že místo krásných šatů oblékalo stále více žen pracovní kombinézy a uniformy.
Továrny potřebovaly dělníky i dělnice a nebylo vůbec výjimečné, že na mužskou práci byly najímány ženy. Klasikou v rámci odívání se tak staly kalhoty, košile a správný budovatelský šátek ve vlasech.
Samozřejmě ale i k nám ze západu zavítaly trendy – šaty oslavující ženskou siluetu se nosily i v našich končinách. Jen třeba nebyly tak pestré, vládly jim spíš vzory kostek nebo proužků a měly hlavně tzv.
košilový střih. Tedy límeček, zapínání na knoflíčky a lehké rozšíření od pasu k lýtkům.
Na vlně hippie – 60. a 70. léta
Květiny, psychedelické vzory, pastelové barvy, čelenky a lenonky. Touha po svobodě, mládí a světu bez války. Přesně tyto myšlenky ovládaly módu v 60. a 70. letech na západ od nás. Dámy se nebály odhalit břicha v ultrakrátkých crop topech, pánové se zase nebály pořádné palety barev.
V našich končinách byla tato doba primárně ve znamení zvonových kalhot, krátkých áčkových sukní, roláků a oversized modelů – zejména sak, kabátů a šatů. Všemu vládly barvy. Stylem západu bylo toto oblečení pouze inspirované, ty skutečné trendy, které se k nám v té době dostaly pocházely primárně z východu, což se podepsalo nejen na materiálech, ale také na barvách, které často nebyly tak „růžové“, jako směrem k zapadajícímu slunci.
Zajímavé je, že většina oblečení byla už v té době velmi unisex. Jen spíš než trendovost k tomu vedl nedostatek.
V 70. letech slavila svůj velký boom džínovina. I u nás se daly sehnat džíny, nebyly však takovou samozřejmostí. Trendem byly spíš kalhoty z manšestru nebo tzv. tesilky. A když chtěly být dámy světové, nezbylo nic moc jiného, než najít si svou švadlenu.
Ty byly v 70. letech velmi v kurzu. Zejména takové, které šily podle Burdy!
Ze zvonáčů do mrkváčů – 80. a 90. léta
V 80. a 90. letech se se vnímání módy poněkud změnilo. Málokterý styl je tak diskutovaný, jako právě tento. Má svoje skalní příznivce, ale také odpůrce. Z odhalených předchozích dvou desetiletí se najednou svět oblékl do džínů s vysokým pasem mrkvového střihu a velkých barevných košil.
Velmi výrazně se změnily také účesy, které dostaly pořádné zásahy trvalou. Kdo ji neměl, jako by snad ani nebyl. Legíny, oversized bundy, dámská saka s pořádně vycpanými rameny. Z ženské siluety se jakoby nárazem stala mrkev! A tomu všemu vládlo jedno slovo. DISCO! Oblečení se třpytilo, lesklo a zářilo neonovými barvami.
U nás se pomalu začínala uvolňovat politická situace a i v módě byl tento fakt znát. Pomalu k nám proudilo zboží ze západu a najednou začalo být z čeho vybírat.