Domů     Historie
Sluneční králové pokračují
Pavel Polcar 1.6.2021
Foto: nm.cz

Národnímu muzeu se povedlo vyjednat prodloužení zcela vyprodané výstavy světového formátu Sluneční králové o celé 4 měsíce, tedy až do 30. září tohoto roku.

Výstavu, o kterou je ze strany návštěvníků nevídaný zájem, tak nyní bude moci obdivovat každý, kdo to doposud kvůli protiepidemickým opatřením a omezené kapacitě nestihl. On-line prodej vstupenek se spustil již dnes 31. května v 11:00.

Ještě nikdy nebylo z Egypta do zahraničí zapůjčeno takové množství významných artefaktů jako právě na výstavu Sluneční králové. K vidění jsou unikátní exponáty z mnoha světových muzeí – z Egyptského muzea v Káhiře, z Velkého egyptského muzea v Gíze, z muzeí v Berlíně, Lipsku, Hannoveru, Heidelbergu, Hildesheimu a Frankfurtu nad Mohanem.

Součástí výstavy jsou rovněž předměty, které Národní muzeum získalo jako československý podíl na nálezech učiněných expedicí Univerzity Karlovy v Abúsíru. Kromě toho jsou zde využity i moderní audiovizuální technologie.

Vzhledem k protiepidemickým opatřením však nemohli tento jedinečný výstavní projekt vidět všichni zájemci, a proto se vedení Národního muzea rozhodlo opět začít jednat s Nejvyšší radou pro památky Egypta a dalšími zahraničními i tuzemskými zapůjčiteli o možnosti prodloužení výstavy Sluneční králové až do konce září 2021. Dohodu se nakonec podařilo uzavřít a díky tomu si budou moci návštěvníci i nadále vychutnávat atmosféru starověkého Egypta.

Jsem nesmírně rád, že mohu nyní oznámit další prodloužení této unikátní výstavy. Jedná se opravdu o mimořádný úspěch, protože se nám jednání se všemi partnery vydařilo již podruhé za sebou. Na tuto výstavu nám přišlo mnoho pozitivních ohlasů od návštěvníků, ale také nespočet žádostí o její prodloužení, takže věřím, že toto je skvělá zpráva pro všechny milovníky egyptské kultury,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Těší mě, že je o tuto výstavu takový zájem lidí. Mám tak velkou radost, že se vedení Národního muzea podařilo vyjednat s egyptskou stranou její prodloužení až do konce září. Sluneční králové jsou naprosto výjimečným mezinárodním projektem, který dokumentuje největší archeologické objevy českých egyptologů a návštěvníci si na ní mohou prohlídnout artefakty staré až pět tisíc let,“ dodává ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Na výstavu je stále nutné kvůli omezené kapacitě zakoupit vstupenky předem na konkrétní den a čas přes rezervační systém na oficiálních webových stránkách Národního muzea. Rezervace se nejprve spustily jen na měsíc dopředu, tedy do 6. července a následně se budou termíny na další časové období přidávat v závislosti na aktuálně platných protiepidemických opatřeních.

Související články
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „domácím“ mazlíčkem, proto se jí dostalo pocty být pohřbená spolu se svými „páníčky“. Naleziště, nacházející se asi 210 kilometrů jižně od argentinského města Mendoza, bylo objeveno […]
Zhruba 5200 let staré Ötziho přírodně mumifikované tělo bylo nalezeno roku 1991 v Ötztalských Alpách, odtud pochází jeho jméno. Je nejstarší známou evropskou, přírodně zachovanou, mumií, která nabízí nebývalý pohled na Evropany doby měděné. Nyní se vědci zaměřili na zkoumání jeho tetování a techniky, pomocí které vznikla. Ötzi měřil kolem 160 centimetrů a vážil asi […]
Včera, 8. dubna 2024, bylo možné pozorovat úplné zatmění Slunce v Mexiku, Spojených státech a Kanadě. Podle všeho byli už dávní Mayové schopni předvídat tento jev, který pro ně představoval umírání slunečního boha, a přijmout opatření, aby nenastal konec světa. Zatmění Slunce je astronomický jev, který nastane, když Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce, takže […]
Nový archeologický výzkum, jenž probíhá v ruinách starořímského města Pompeje, které roku 79 zničila erupce sopky Vesuv, odhalil také několik domů, které byly v době výbuchu sopky v rekonstrukci. To vědcům umožnilo seznámit se se stavebními postupy, které Římané používali. Možná bychom se jimi měli nechat inspirovat… Starořímské město Pompeje se nacházelo v Neapolském zálivu. […]
Mělo „srdce“ z kamene, a svou rozlohou předčilo i starověký Řím. Vynikalo totiž majestátními stavbami, důmyslným obchodem i nerostným bohatstvím. Dnes je považováno za kolébku dávné moudrosti, která však na své rozluštění stále ještě čeká. Civilizace, která zde v klasickém období sídlila, totiž představuje pro archeology a vědce těžší oříšek než Mayové. Její jazyk nám […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz