Domů     Technika
Nově učitelům s kyberbezpečností pomáhají oblíbené podcasty

komerční sdělení

Jak správně zabezpečit školní e-maily, jak se chránit proti úniku citlivých dat o žácích nebo jak zajistit bezpečnost dětí v kyberprostoru? To jsou jen některá z témat, která nově v podcastech projektu SYPO probírají ICT odborníci Pavel Matějíček a Václav Maněna.

Na webu projektu SYPO jsou podcasty navíc doplněny o mnoho dalších informací, textů a odkazů. Projekt SYPO je součástí Národního pedagogického institutu ČR a na jeho financování se podílí MŠMT a EU.

Školy sdílejí online nebo ve svých interních systémech velké množství dat – od informací o žácích a učitelích, elektronických třídnic, fotek nebo výsledků testů až po objednávky jídel nebo kamerové systémy.

„V případě úspěšného útoku – a byli jsme svědky několika – mohou školy o tato data přijít,“ říká expert na kybernetickou bezpečnost a jeden z autorů podcastů Pavel Matějíček.

„Význam zabezpečení navíc prudce vzrostl v době online výuky, kdy školy řeší i ochranu školních i osobních údajů, možnosti ukládání a sdílení materiálů nebo bezpečnost dětí v kyberprostoru,“ dodává Václav Maněna, učitel ICT a druhý spoluautor.

Série vznikla původně jako informační kanál pro krajské ICT metodiky projektu SYPO, kteří působí ve všech krajích při krajských pracovištích NPI ČR a bezplatně pomáhají školám v oblasti ICT. „Podle nás  obsahují tak zajímavé a přínosné informace, že je zveřejňujeme také pro učitele a ředitele,“ říká Jiří Nekola z projektu SYPO.

Každá epizoda se skládá z hlavního tématu a aktualit, její součástí je také informační servis, tedy plno podrobnějších informací, doplňujících textů a odkazů.Podcasty jsou dalším rozšířením podpory, kterou projekt SYPO přináší prostřednictvím nejrozmanitějších webinářů a workshopů zdarma všem školám.

Nejčastější prohřešky škol

–       Služby vystavené do internetu (RDP, FTP, SSH…) a na nich použitá slabá hesla

–       Chybějící vícefaktorové ověřování

–       Přístupy do interní sítě často nejsou realizovány pomocí VPN

–       Školy často nemají administrátora, který by mohl využívat centrální správy a jejich nástroje pro hromadnou správu bezpečnostních politik, aktualizací softwaru a monitorování stavu bezpečnostních programů a vůbec stavu daných zařízení.

–       Učitelé mají často admin. práva, sdílejí počítač a někdy i účty k různým službám

Související články
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější průzkum zemské družice. Zapojení lunárního křižníku je jedním z hlavních bodů dohody o spolupráci, kterou NASA uzavřela s Japonskou agenturou pro výzkum vesmíru JAXA. Projekt stavby lunárního křižníku […]
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ukončil vývoj vozítka VIPER. Jeho úkolem mělo být pátrání po vodě či dalších zdrojích na Měsíci. Jako důvod uvedla rostoucí náklady, odkládání startu, ale také možné ohrožení dalších projektů Původně měl VIPER započít svou misi k Měsíci už na sklonku minulého roku. Nakonec však NASA požádala o odložení […]
Na dně moře u japonského pobřeží bylo objeveno gigantické naleziště klíčových prvků pro výrobu baterií do elektromobilů, ložisko niklu a kobaltu. První vrty u ostrova Minami-Torišima budou zahájeny příští rok. Využívání ložiska v průmyslovém měřítku má být zahájeno v roce 2026. Podle nadace The Nippon Foundation, která v posledních měsících zkoumala mořské dno u ostrova […]
Filmový průmysl se neustále vyvíjí a nové technologie mu umožňují vytvářet stále realističtější a poutavější zážitky pro diváky. Jaké nejmodernější technologie se v současné době používají ve filmech k tomu, aby zmátly smysly diváků? Technologií, která posouvá současný filmový průmysl neuvěřitelným způsobem vpřed, jsou tak zvané počítačově generované obrazy neboli computer generated imagery (CGI). Jedná […]
Svět se mění… Elektrifikuje se Severní Amerika, Evropa i Čína. Musejí. Statisíce vědců ze všech koutů planety přicházejí se znepokojivými čísly. Jenže v blízké budoucnosti nebude nutné bojovat jen s růstem CO2 v ovzduší, zároveň se budeme potýkat s nedostatkem lithia, potřebným pro výrobu baterií do elektromobilů. Do roku 2040 podle analýzy Benchmark Minerals Intelligence […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz