Domů     Historie
Od bederní roušky ke slipům. Jaká je historie pánského spodního prádla?
Martin Macourek 24.5.2021

Zatímco dnešní muži si při nákupu spodního prádla mohou vybírat z mnoha střihů, materiálů i značkových kousků, jejich předkové často na výběr neměli. Prádlo z vybraných materiálů bylo výsadou aristokratů, a tak příslušníci nižších vrstev museli často improvizovat. Pojďte se s námi podívat, co pánové v historii ukrývali pod šaty.

Bederní rouška jako spodní i svrchní oděv

Prvním předchůdcem spodního prádla, jak ho známe dnes, byla pravděpodobně bederní rouška, kterou nosili naši pravěcí a starověcí předchůdci. První bederní roušky byly tvořené různými přírodními materiály a⁠ jejich úkolem bylo chránit intimní partie před mechanickým poškozením nebo chladem.

V teplejších klimatických podmínkách pak roušky fungovaly zároveň jako svrchní a jediný pánský oděv.

Bederní roušku mohl tvořit také pruh textilního materiálu nebo kůže, který se protáhl mezi nohama a následně zavázal kolem pasu. Další možností byl trojúhelník látky překrývající genitálie se šňůrkami na zavázání.

A jiné kultury zase dávaly přednost roušce, která se střihově podobala sukni s opaskem pro upevnění v pase. S tímto střihem se ostatně u některých kmenů můžete setkat dodnes.

Od bruchů k pánům v punčochách

Muži v raném středověku pod šaty nosili bruchy (z německého výrazu brouchen) –⁠ volné spodky v délce po kolena, do poloviny lýtek nebo až ke kotníkům. Konce nohavic se zavazovaly k nohám, aby prádlo lépe sedělo.

V závislosti na finanční situaci majitele mohly být bruchy z hrubšího nebo jemnějšího plátna, lnu, vlněné příze, nebo dokonce z hedvábí.

V době vrcholného středověku přišly do módy zdobené a často různobarevné úzké nohavice a punčochy, které odhalovaly linii nohou. Proto se se pánské spodní prádlo muselo výrazně zkrátit, aby nekazilo estetický dojem.

Nohavice, které uprostřed nebyly spojené, doplňovaly kabátce v prodloužené délce, která se postupem času zkracovala přibližně na úroveň kyčlí.

Pro prádlo do obchodu S vynálezem spřádacího stroje v poslední třetině 18. století začala růst obliba bavlněné příze, která byla dostupnější pro širší vrstvy obyvatel. V 19. století si lidé díky rozmachu průmyslové výroby mohli spodní prádlo, které se do té doby šilo podomácku nebo na míru u krejčího, konečně pořídit v obchodě.

V Americe se v této době těšily velké oblibě „union suits“, propínací overaly, které oblékali nejen muži, ale také ženy a děti.

Pánské spodní prádlo v podobě kraťasů, jak ho známe dnes, zpopularizovali vojáci v 1. světové válce. Ti pod uniformami nosili krátké kalhoty se všitým poklopcem, jejichž šíře se na bocích regulovala pomocí šňůrek.

Předchůdci dnešních trenek byly pro muže pohodlné a praktické, a tak se staly jednou z inspirací pro moderní pánské spodní prádlo.

Pánské prádlo, jak ho známe dnes

V poválečných 20. letech se prioritou výrobců spodního prádla stalo především pohodlí. A stále modernější textilní materiály tomuto trendu nahrávaly. Roku 1935 tak byly v Chicagu představeny první pánské slipy s „cudným“ vysokým střihem a překrývajícím se funkčním poklopcem ve tvaru písmene Y. I když v prvních letech neměly pružný pas, staly se rychle hitem.

Dnešní doba už slipům příliš nepřeje a pánové nejraději nosí boxerky, které jsou podobně přiléhavé, ale namísto vykrojeného střihu mají krátké nohavičky. Oblíbené ale zůstávají i volnější trenýrky. V pánských šatnících ovšem najdete i tanga nebo jockstrapy – slipy, jejichž zadní část tvoří pouze dva řemínky.

Ty jsou oblíbené především u sportovců, protože i při pohybu dovolují pokožce dýchat. Inu, proti gustu… Jedno je ale jisté, ať už patříte mezi trenkaře, nebo slipaře, velký výběr kvalitního a značkového spodního prádla pro muže najdete v českém e-shopu Astratex.cz.

Související články
Přezdívá se jí „božská částice“ – Higgsův boson. Ač její jméno zní téměř mysticky, jde o velmi reálný, vědecky doložený objev, který proměnil naše chápání vesmíru. Právě ona totiž dává elementárním částicím jejich hmotnost, a tedy i podmínky pro vznik hvězd, planet i života samotného. V červenci 2012 se v podzemí u Ženevy otřásl svět […]
Staletí zanechávají na olejomalbách významných i těch méně známých mistrů výrazné stopy. Přirozené stárnutí děl má za následek praskliny, odlupování kousků pigmentů, změny barev a nejrůznější drobné skvrny. Oprava škod může restaurátorům trvat roky, takže je toto úsilí vyhrazeno jen pro nejcennější díla. Těm ostatním nyní nabízí záchranu umělá inteligence… Restaurování uměleckých děl je náročná […]
Historie Objevy 12.6.2025
Jak mohl skutečně vypadat svatý Václav? Na to se pokusil odpovědět mezinárodní tým vědců, který za pomoci nejmodernějších forenzních technik vytvořil digitální rekonstrukci podoby slavného českého knížete a světce. Využili k tomu lebku uloženou v rámci Svatovítského pokladu v Praze, přičemž výsledky svého výzkumu zveřejnili v odborném časopise Heritage. Na projektu se podíleli odborníci z […]
Dnes si řada lidí neumí představit svůj život bez kočky po svém boku. Jejich původ je však stejně záhadný jako tato zvířata samotná. Vědci nyní zpochybnili dlouho platnou hypotézu o tom, že kočky byly poprvé domestikovány v oblasti Levanty, kde chránily úrodu obilí před hlodavci. Podle dvou nových teorií pochází kočky ze Severní Afriky, nejpravděpodobněji […]
Když paleontologové objevili v roce 1988 na ostrově Vancouver v Britské Kolumbii v Kanadě kompletní, ale špatně zachovanou fosilii mořské příšery, domnívali se, že patřila nějakému zástupci plesiosaurů. Nyní, díky dalším objevům, ji odborníci přiřkli zcela novému druhu elasmousaura, kterého pojmenovali Traskasaura sandrae. Plesiosauři, stejně jako jejich podskupina elasmousauři, žili po celé období křídy (před […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz