Domů     Medicína
Jak zlepšit poruchu řeči?
Dagmar Garciová 17.5.2021
Úvodní foto: sasint / pixabay

Výzkumný tým ve složení Luboš Brabenec, Patrícia Klobušiaková, Patrik Šimko, Milena Košťálová a Jiří Mekyska, pod vedením profesorky Ireny Rektorové, zjistil, že aplikováním neinvazivní stimulace mozku pomocí repetitivní transkraniální magnetické stimulace (rTMS) je možné dlouhodobě zlepšit řeč u osob trpících Parkinsonovou chorobou.

Neurovědci a neurovědkyně z výzkumného centra CEITEC Masarykovy univerzity sestavili společně s inženýry z Vysokého učení technického (VUT) v Brně speciální protokol, který umožňuje při deseti půlhodinových sezeních s touto speciální stimulací zlepšit poruchy řeči u pacientů s Pakinsonovou chorobou, a to až na několik měsíců.

Výsledky jejich výzkumu byly publikovány v prestižním odborném časopise Brain Stimulation.

U pacientů s Parkinsonovou chorobou se velmi často objevují problémy s řečí. Nemocní mluví velmi potichu, mají problém s výslovností a jejich řeč je často monotónní, objevuje se i porucha tempa a rytmu řeči.

Běžně používaná léčba Parkinsonovy nemoci není u těchto příznaků příliš účinná a speciální logopedická péče je časově velmi náročná a není široce dostupná. Prokázali jsme, že problémy s řečí u těchto pacientů jsou z velké části způsobeny narušenou aktivitou té části mozku, která je zodpovědná za sluchovou zpětnou vazbou,“ uvedla profesorka Irena Rektorová.

Repetitivní transkraniální magnetická stimulace je neinvazivní stimulace pulzním magnetickým polem pomocí hlavové cívky. Tato metoda, při které se stimuluje mozek pomocí silného elektromagnetu, se v současnosti v praxi používá u léčby deprese, u ostatních onemocněních se prozatím používá čistě experimentálně.

Náš výzkumný tým jako první použil tuto metodu pro stimulaci té části mozku, která je zodpovědná za sluchovou zpětnou vazbu. Byl také první, který prokázal, že tato metoda může mít dlouhodobý efekt na poruchy řeči u pacientů s Parkinsonovou chorobou,“ řekl první autor studie Luboš Brabenec.

Tento výzkum nejenže nalezl novou a účinnou metodu, kterou lze použít pro dlouhodobé zlepšení řeči pacientů s Parkinsonovou chorobou, ale také pomohl vědcům a vědkyním lépe pochopit, jakým konkrétním způsobem ovlivňuje rTMS fungování mozku a jakým způsobem mění propojení jeho částí.

„Díky našemu výzkumu bude v budoucnu možné léčit řečové obtíže i pomocí neinvazivní stimulace mozku. Pacientům tyto obtíže mohou narušovat schopnost komunikace, a tedy každodenní fungování. Díky našemu objevu jsme schopni zlepšit kvalitu jejich života.

Naše výsledky mohou být použity v dalším výzkumu, kdy lze testovat efekt různých typů neinvazivní stimulace (prováděné i v domácím prostředí), v kombinaci s dalšími terapeutickými metodami,“ dodala profesorka Irena Rektorová.

Související články
Lidé žijící ve městě či blízko civilizované oblasti jsou pod vlivem mnoha druhů záření, ať už se jedná o rádiové vlny, ultrafialové záření ze Slunce, infračervené záření či vysokofrekvenční záření. Poslední jmenované využívají ke své funkci mobilní telefony, stejně jako televize či mikrovlnné trouby. Ohrožují tyto vlny lidské zdraví? Lidské tělo tato různá záření v […]
Některým žralokům se nový chrup obnoví každých několik týdnů, krokodýli mohou během svého života vystřídat i tisíc zubů. Člověk má nárok na jediný reparát, pak nezbývá než se smířit s mezerou, implantátem nebo můstkem. Do pár let by ale mohla přibýt další možnost – po aplikaci injekce počkat, až nový zub opět doroste. Nějakou formou bezzubosti […]
Záhadný virus, označovaný jako „lenochodí horečka“ byl kdysi omezen jen na Amazonii, nyní se však, poté co prošel genetickými změnami, díky kterým je silnější, šíří po celé Americe a první případy se objevily už i v Evropě. Máme se bát? Virus oropouche (čti oropuče), jak se odborně nazývá, byl až donedávna relativně neznámým, výskyt se […]
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk, plánovat budoucnost a také spolupracovat. Podle čerstvé studie však naše rozvinuté mozky mají jednu nevýhodu. Oblasti, které se během lidské evoluce rozšířily nejvíce, se zároveň […]
Rakovina plic si ročně vyžádá 1,8 milionů životů. U nás je každoročně nově diagnostikováno více než 6 000 pacientů s karcinomem plic a více něž 5 000 jich na tento zhoubný nádor zemře. Zejména u pokročilých forem onemocnění je míra přežití velmi nízká, zvrátit by to měla nová vakcína. Lékaři začali nyní testovat první mRNA […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz