Domů     Medicína
Jak zlepšit poruchu řeči?
Dagmar Garciová 17.5.2021
Úvodní foto: sasint / pixabay

Výzkumný tým ve složení Luboš Brabenec, Patrícia Klobušiaková, Patrik Šimko, Milena Košťálová a Jiří Mekyska, pod vedením profesorky Ireny Rektorové, zjistil, že aplikováním neinvazivní stimulace mozku pomocí repetitivní transkraniální magnetické stimulace (rTMS) je možné dlouhodobě zlepšit řeč u osob trpících Parkinsonovou chorobou.

Neurovědci a neurovědkyně z výzkumného centra CEITEC Masarykovy univerzity sestavili společně s inženýry z Vysokého učení technického (VUT) v Brně speciální protokol, který umožňuje při deseti půlhodinových sezeních s touto speciální stimulací zlepšit poruchy řeči u pacientů s Pakinsonovou chorobou, a to až na několik měsíců.

Výsledky jejich výzkumu byly publikovány v prestižním odborném časopise Brain Stimulation.

U pacientů s Parkinsonovou chorobou se velmi často objevují problémy s řečí. Nemocní mluví velmi potichu, mají problém s výslovností a jejich řeč je často monotónní, objevuje se i porucha tempa a rytmu řeči.

Běžně používaná léčba Parkinsonovy nemoci není u těchto příznaků příliš účinná a speciální logopedická péče je časově velmi náročná a není široce dostupná. Prokázali jsme, že problémy s řečí u těchto pacientů jsou z velké části způsobeny narušenou aktivitou té části mozku, která je zodpovědná za sluchovou zpětnou vazbou,“ uvedla profesorka Irena Rektorová.

Repetitivní transkraniální magnetická stimulace je neinvazivní stimulace pulzním magnetickým polem pomocí hlavové cívky. Tato metoda, při které se stimuluje mozek pomocí silného elektromagnetu, se v současnosti v praxi používá u léčby deprese, u ostatních onemocněních se prozatím používá čistě experimentálně.

Náš výzkumný tým jako první použil tuto metodu pro stimulaci té části mozku, která je zodpovědná za sluchovou zpětnou vazbu. Byl také první, který prokázal, že tato metoda může mít dlouhodobý efekt na poruchy řeči u pacientů s Parkinsonovou chorobou,“ řekl první autor studie Luboš Brabenec.

Tento výzkum nejenže nalezl novou a účinnou metodu, kterou lze použít pro dlouhodobé zlepšení řeči pacientů s Parkinsonovou chorobou, ale také pomohl vědcům a vědkyním lépe pochopit, jakým konkrétním způsobem ovlivňuje rTMS fungování mozku a jakým způsobem mění propojení jeho částí.

„Díky našemu výzkumu bude v budoucnu možné léčit řečové obtíže i pomocí neinvazivní stimulace mozku. Pacientům tyto obtíže mohou narušovat schopnost komunikace, a tedy každodenní fungování. Díky našemu objevu jsme schopni zlepšit kvalitu jejich života.

Naše výsledky mohou být použity v dalším výzkumu, kdy lze testovat efekt různých typů neinvazivní stimulace (prováděné i v domácím prostředí), v kombinaci s dalšími terapeutickými metodami,“ dodala profesorka Irena Rektorová.

Související články
Krevní testy, které hledají rakovinné markery existují již desítky let, ale nejnovější generace se soustředí na drobné fragmenty DNA jednotlivých nádorových buněk v krvi člověka. Díky tomu jsou schopny návrat rakoviny odhalit až o 5 měsíců dříve než běžné zobrazovací metody. Je to přínosem pro pacienty? Technologie personalizovaných testů ctDNA vychází z poznatku, že rakovinné […]
Medicína Objevy 9.6.2025
V srpnu loňského roku svět obletěla zpráva o úmrtí nejstarší ženy světa, Marie Branyas Morerové, která se dožila úctyhodných 117 let. Narodila se ještě před první světovou válkou, přežila španělskou chřipku i covid, a přesto ji ve vysokém věku trápily jen běžné problémy s klouby a ztráta sluchu. Na otázku, jaký je její recept na […]
Jak populace stárne, u většího množství lidí se projevují příznaky demence a kognitivního úpadku. Boj s demencí se tak stává jedním z nejpalčivějších problémů systémů veřejného zdraví po celém světě. Nejnovější studie, provedená australským týmem vědců, však přináší dobré zprávy. Podle jejích výsledků mají mladší generace menší pravděpodobnost, že se u nich rozvine demence ve […]
Když Světová zdravotnická organizace v roce 1980 oficiálně vyhlásila eradikaci pravých neštovic, jednalo se o jeden z největších triumfů moderní medicíny. Tento vysoce nakažlivý a smrtící virus, který si během staletí vyžádal stovky milionů obětí, se zdál být navždy poražen. Dnes se však znovu objevují varovné hlasy. Australská epidemioložka a odbornice na biosekuritu, profesorka Raina […]
V srpnu loňského roku svět obletěla zpráva o úmrtí nejstarší ženy světa, Marie Branyas Morerové, která se dožila úctyhodných 117 let. Narodila se ještě před první světovou válkou, přežila španělskou chřipku i covid, a přesto ji ve vysokém věku trápily jen běžné problémy s klouby a ztráta sluchu.   Na otázku, jaký je její recept […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz