Domů     Vesmír
Chcete se stát astronautem? Řekneme vám jak na to!
Jan Zelenka 14.5.2021

Už odmalička vás fascinují hvězdy, planety a všechna ta vesmírná krása kolem? Povolání astronauta už dávno nepatří mezi nesplnitelné dětské sny. Jako cestování do vesmíru, tak i toto povolání je stále dostupnější i pro běžné smrtelníky.

Přinášíme vám proto stručný návod, jak se dostat do programu NASA a jak se stát astronautem. .

Pokud se chcete dozvědět více, sledujte každý den od 20:00 seriály nabité zajímavostmi o vesmíru na televizní stanici Spektrum..

Věděli jste, že ke dni 18. dubna 2021 bylo ve vesmíru už 569 lidí? Chtěli byste být jedním z dalších nadšenců, kteří budou mít možnost podívat se na Zemi z vesmíru?

Nepůjde to ale bez pořádného vzdělání a praxe. Vyžaduje se od vás minimálně bakalářský titul ze strojírenství, přírodních nebo fyzikálních věd, informatiky či matematiky. Co se týče praxe, měli byste mít za sebou alespoň 3 roky související odborné praxe nebo 1000 hodin pilotování. Můžete například vyučovat nebo se snažit dosáhnout vyššího stupně vzdělání.

Důležitým požadavkem na astronauta je dobrý zdravotní stav. Musíte mít 100% zrak. Povoluje se ale používání brýlí nebo absolvování operace očí metodou Lasik. Zároveň je důležité zvládat stres a být připraven na vysokou fyzickou zátěž nejen během zkušebních testů, ale i ve vesmíru.

Asi nejméně přísným požadavkem na splnění snu být astronautem je věk. Neexistuje totiž žádné věkové omezení, které by vám v tom bránilo. Samozřejmě musíte být dospělý a splňovat všechna nezbytná kritéria, ale váš věk vás nijak neomezuje.

Nejčastější věk astronautů je 26-46 let. Do vesmíru se jako specialista na zatížení raketoplánu Discovery vrátil dokonce 77letý John Glenn, kterého si můžete pamatovat jako prvního Američana, který obletěl Zemi.

Správná konfekční velikost je velmi důležitá. Nemusíte mít vyrýsované svaly, ani buchty na břiše. Důležitým předpokladem pro kariéru astronauta je vejít se do skafandru. I to byl důvod, proč mělo mnoho ženských posádek problémy zúčastnit se vesmírné mise, jednoduše jim neseděly skafandry. Žádná žena dokonce ještě ani nevstoupila na Měsíc.

Čas jsou peníze. A během přípravy do vesmíru to platí dvojnásob. Výcvik a celková příprava může trvat roky a pracují na něm stovky lidí. Proto musí být každý nadějný astronaut pevně přesvědčen, že vesmírná mise je pro něho naprostou prioritou.

Snad nejdůležitějším předpokladem pro to stát se dobrým astronautem jsou vhodné psychologické vlastnosti. Tedy nesložit se při prvním problému, dobře vycházet s ostatními členy posádky, se kterými pravděpodobně strávíte hodně času v omezeném prostoru, a hlavně mít smysl pro týmovou práci a být schopný se přizpůsobit.

Temperamentní povahy by ve vesmírném projektu pravděpodobně pohořely už první den.

Na osobní život zapomeňte. Je sice pravdou, že rodina by neměla být překážkou při snu stát se astronautem, ale musíte být připraveni na to, že se doma neukážete nejen pár měsíců, ale možná i rok. Budete hodně cestovat po světě a média budou mít o vás mnohem větší zájem.

U programu NASA je podmínkou mít americké nebo dvojí občanství.

Pokud se chcete o vesmíru dozvědět co nejvíce, sledujte seriály: Za planetou Země, Vrstvy vesmíru, Průvodce po sluneční soustavě, Historie planet, Einstein a Hawking – Vesmírní vizionáři, Expedice na měsíc v osmi dnech a film Okamžik, který změnil svět – Přistání na měsíci na televizní stanici Spektrum..

Související články
Ostatní Vesmír 23.11.2024
Vědci simulovali situaci, která by mohla vysvětlit, jak čtvrtá planeta přišla ke svým malým měsícům, Phobosu a Deimosu. Tyto měsíce se svým vzhledem i charakteristikami vymykají běžným standardům a právě tato zvláštnost astronomy už léta fascinuje. Phobos, měřící 27 kilometrů v průměru, a Deimos, který dosahuje pouhých 15 kilometrů, jsou na měsíce nezvykle malé. Navíc […]
Ostatní Vesmír 19.11.2024
Jupiter je největší planetou naší sluneční soustavy, v pořadí je pátý od Slunce. Nejen kvůli své velikostí je považován za zásadní planetu, která nezanedbatelně ovlivnila formování sluneční soustavy, včetně planety Země. Je předmětem soustavného zájmu astronomů již po staletí. Nyní ho obíhá sonda Juno. Jaké poznatky o planetě nám přinesla? K Jupiteru se vydala celá […]
Ostatní Vesmír 12.11.2024
Dostat lidskou posádku na Mars je další metou, kterou chce lidstvo při dobývání vesmíru porazit. V důsledku toho se snaží vesmírné agentury mnoha zemí i soukromé společnosti vyvinout vesmírnou loď, která by byla schopna tam astronauty dostat. Nejslabším článkem na cestě k rudé planetě je ale lidské tělo. Vědci studují jeho reakci na pobyt ve […]
Vesmír 2.11.2024
Halloween je tady a s ním jako na zavolanou přichází zprávy o dvou černých dírách, které vzbuzují mezi astronomy pořádný respekt a možná i trochu strach. Jedna z těchto černých děr je jakýmsi sériovým vrahem, který se chystá zničit druhou hvězdu během pouhých pěti let. Druhá zase patří do systému, který vědci popisují jako „černoděrový […]
Vesmír 1.11.2024
Když před 66 miliony lety narazila do Země planetka, které se přezdívá Chicxulubský asteroid, způsobila celoplanetární pohromu. Vedla k vyhynutí dinosaurů a dalších forem života. Nyní vědci zjistili, že 200krát větší planetka naopak před 3 miliardami let napomohla rozvoji života na naší planetě. Důkazem toho, že na Zemi dopadla na konci křídy planetka, která způsobila […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz