Domů     Vesmír
Chcete se stát astronautem? Řekneme vám jak na to!
Jan Zelenka 14.5.2021

Už odmalička vás fascinují hvězdy, planety a všechna ta vesmírná krása kolem? Povolání astronauta už dávno nepatří mezi nesplnitelné dětské sny. Jako cestování do vesmíru, tak i toto povolání je stále dostupnější i pro běžné smrtelníky.

Přinášíme vám proto stručný návod, jak se dostat do programu NASA a jak se stát astronautem. .

Pokud se chcete dozvědět více, sledujte každý den od 20:00 seriály nabité zajímavostmi o vesmíru na televizní stanici Spektrum..

Věděli jste, že ke dni 18. dubna 2021 bylo ve vesmíru už 569 lidí? Chtěli byste být jedním z dalších nadšenců, kteří budou mít možnost podívat se na Zemi z vesmíru?

Nepůjde to ale bez pořádného vzdělání a praxe. Vyžaduje se od vás minimálně bakalářský titul ze strojírenství, přírodních nebo fyzikálních věd, informatiky či matematiky. Co se týče praxe, měli byste mít za sebou alespoň 3 roky související odborné praxe nebo 1000 hodin pilotování. Můžete například vyučovat nebo se snažit dosáhnout vyššího stupně vzdělání.

Důležitým požadavkem na astronauta je dobrý zdravotní stav. Musíte mít 100% zrak. Povoluje se ale používání brýlí nebo absolvování operace očí metodou Lasik. Zároveň je důležité zvládat stres a být připraven na vysokou fyzickou zátěž nejen během zkušebních testů, ale i ve vesmíru.

Asi nejméně přísným požadavkem na splnění snu být astronautem je věk. Neexistuje totiž žádné věkové omezení, které by vám v tom bránilo. Samozřejmě musíte být dospělý a splňovat všechna nezbytná kritéria, ale váš věk vás nijak neomezuje.

Nejčastější věk astronautů je 26-46 let. Do vesmíru se jako specialista na zatížení raketoplánu Discovery vrátil dokonce 77letý John Glenn, kterého si můžete pamatovat jako prvního Američana, který obletěl Zemi.

Správná konfekční velikost je velmi důležitá. Nemusíte mít vyrýsované svaly, ani buchty na břiše. Důležitým předpokladem pro kariéru astronauta je vejít se do skafandru. I to byl důvod, proč mělo mnoho ženských posádek problémy zúčastnit se vesmírné mise, jednoduše jim neseděly skafandry. Žádná žena dokonce ještě ani nevstoupila na Měsíc.

Čas jsou peníze. A během přípravy do vesmíru to platí dvojnásob. Výcvik a celková příprava může trvat roky a pracují na něm stovky lidí. Proto musí být každý nadějný astronaut pevně přesvědčen, že vesmírná mise je pro něho naprostou prioritou.

Snad nejdůležitějším předpokladem pro to stát se dobrým astronautem jsou vhodné psychologické vlastnosti. Tedy nesložit se při prvním problému, dobře vycházet s ostatními členy posádky, se kterými pravděpodobně strávíte hodně času v omezeném prostoru, a hlavně mít smysl pro týmovou práci a být schopný se přizpůsobit.

Temperamentní povahy by ve vesmírném projektu pravděpodobně pohořely už první den.

Na osobní život zapomeňte. Je sice pravdou, že rodina by neměla být překážkou při snu stát se astronautem, ale musíte být připraveni na to, že se doma neukážete nejen pár měsíců, ale možná i rok. Budete hodně cestovat po světě a média budou mít o vás mnohem větší zájem.

U programu NASA je podmínkou mít americké nebo dvojí občanství.

Pokud se chcete o vesmíru dozvědět co nejvíce, sledujte seriály: Za planetou Země, Vrstvy vesmíru, Průvodce po sluneční soustavě, Historie planet, Einstein a Hawking – Vesmírní vizionáři, Expedice na měsíc v osmi dnech a film Okamžik, který změnil svět – Přistání na měsíci na televizní stanici Spektrum..

Související články
Více než 100 let víme, že se galaxie v Andromedě řítí k Mléčné dráze. Posledních 10 let málokdo pochyboval o tom, že jejich střet bude nevyhnutelný – o podobné galaktické kolize ostatně ve vesmíru není nouze. Jak ale ukazuje nová studie, může existovat stejně velká šance, že se obě galaxie šťastně minou. Pokud se vám příště bude […]
Česko se chystá na největší tuzemský festival kosmických aktivit Czech Space Week, kde nemůže chybět jedna velká společnost z malého pošumavského města. V Klatovech totiž společnost ATC Space vyrábí komponenty pro novou evropskou raketu Ariane 6. Vlajková loď Evropské kosmické agentury už 9. července uskutečnila úspěšný první start, málokdo ale ví, že se raketa neobejde […]
Vědci objevili dosud nejvzdálenější galaxii podobnou Mléčné dráze. Disková galaxie přezdívaná REBELS-25 ukrývá struktury jako současné galaxie, přitom se na ni díváme v podobě, kterou měla pouhých 700 milionů let po vzniku vesmíru. To je překvapivé, protože podle našich současných znalostí o vzniku galaxií jsou rané galaxie na pohled chaotičtější. Galaxie, které vidíme dnes, urazily […]
Jednou z překážek obyvatelnosti Marsu je příliš nízká teplota jeho povrchu. Většina dosavadních plánů na její zvýšení zahrnovala přepravu obrovského množství různého materiálu ze Země, což by bylo velmi nákladné. Nyní však vědci přišli s mnohem levnější variantou, která by využívala marsovský prach… Mars je pro lidstvo zatím neobyvatelný. Předpokládá se, že se před miliardami […]
Lidé se snaží zkoumat zákonitosti fungování vesmíru už od počátku svých prvních letů do kosmu. K tomu jim pomáhají nejrůznější, někdy i dost šokující, experimenty. Díky tomu dnes víme, jak působí mikrogravitace na lidské tělo či na tekutiny. Všechny tyto poznatky posouvají naše znalosti o vesmírném prostředí, které chce člověk do budoucna obývat dlouhodobě, stejně […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz