Vědci konečně získali důkazy, že za rakovinou u lachtanů stojí pohlavně přenosný herpesvirus. Tzv. urogenitální karcinom lachtanů se v mnohém podobá rakovině děložního čípku u lidí, což by mohlo napomoci k lepšímu pochopení toho, jak se rakovina vyvíjí a šíří u všech druhů.
Podle zpráv ze začátku dubna 2021 zákeřná nemoc napadá stále více lachtanů. Výsledky výzkumu jedné kalifornské záchranné stanice nejsou příliš optimistické – nemoci podlehla více než čtvrtina všech lachtanů, které odborníci v místě léčili.
„Rakovina začíná v lachtanově genitálním traktu a agresivně se pak šíří po celém lachtanově těle, což má za následek smrt, často v důsledku selhání ledvin,“ popsal spoluautor studie Pádraig Duignan.
Když se vezme v potaz pokročilé stádium rakoviny u zvířat uvězněných na plážích a následně zachráněných rehabilitačními centry, v této fázi pro ně podle odborníků neexistuje jiná možnost než eutanazie.
Na základě výzkumu přišli vědci také na zajímavý fakt, a to že existuje skrytý spouštěč či událost, jež má za následek, že virus vyvolává rakovinu u některých nakažených lachtanů a u jiných nikoliv.
Badatelé, v jejichž čele stála Alissa Demingová, v další fázi výzkumu zjistili, že znečišťující látky jako PCB a DDT hrají významnou roli jako spolufaktory vzniku této rakoviny. Týká se to především jedné jihokalifornské skládky DDT, kde se seskupuje většina tamní lachtaní populace.
„Lachtani mohou být klíčem k pochopení rakoviny vyvolané viry i toho, jak rakovina metastázuje nebo jak se šíří tělem. Většina druhů rakoviny je způsobena kumulací několika faktorů, takže je náročné studovat rakovinu v tradičních laboratorních modelech.
U divokých lachtanů se ale vyskytuje více vrstev stresorů včetně infekčních činitelů, vystavení znečišťujícím látkám, výživy a vlivů životního prostředí, které jsou mnohem reprezentativnější pro to, jak se rakovina vyvíjí v reálném světě,“ doplnil Duignan.