Domů     Medicína
Lze vyčíst těhotenství z očí?
Dagmar Garciová 13.3.2021
Úvodní fotka – Free-Photos / Pixabay.com

Něco je na tobě jiné, jinak ti září oči. Ty budeš určitě těhotná…“ Taková situace může nastat mnohem častěji, než se domníváte. I přesto, že se mnohé nastávající maminky snaží svůj jiný stav ze začátku skrývat, těhotenství a s ním i související změny s tělem se projeví i na očích.

Každé těhotenství s sebou pro budoucí maminky přináší velké změny. Do těla se vyplavuje velké množství hormonů, které mohou způsobit dočasné zhoršení zraku. Mohou vám tak narůst minusové dioptrie. Zhoršený zrak není jediným příznakem, že jste v očekávání.

Změny přicházejí

Mezi těhotenské symptomy patří dále dvojité nebo rozmazané vidění. Často se setkávám také s tím, že budoucí maminka reaguje na světlo citlivěji. Hormonální změny v těle ženy mohou dočasně způsobovat redukci množství slz anebo jejich konzistenci.

Je proto potřeba dávat si velký pozor na vysušení očí,“ konstatuje Kristýna Štěbetáková, optometristka společnosti Alensa.

Za změnu zraku v těhotenství může zvýšená hladina hormonu relaxin. Vědecké analýzy potvrdily, že se tento hormon v době, kdy je žena těhotná, vyplavuje až dvacetinásobně víc. Jedná se o poměrně velký výkyv, na který tělo reaguje nejen zhoršením zraku.

Hormon relaxin je zodpovědný také za to, že všechny svaly, vazy a tkáně se stávají měkčí a vláčnější. Je to z důvodu lepší adaptace na očekávání plodu v děloze matky.

Jde o dočasný stav

Během těhotenství se často objevuje u žen krátkozrakost neboli myopia. Zhoršení zraku se nejčastěji pohybuje na úrovni čtvrt až půl dioptrie. Trpíte-li krátkozrakostí už před těhotenstvím, je pravděpodobné, že se váš zrak během těchto devíti měsíců nezhorší.

V případě jakýchkoliv pochybností však vše diskutujte se svým ošetřujícím lékařem,“ radí dále Štěbetáková.

Kromě zvýšené hladiny hormonů působí na zrak také zadržování vody v těle. To má vliv na zvětšení tloušťky a zakřivení oka. V případě, že nosíte kontaktní čočky, mohou tyto změny znepříjemnit jejich nošení.

Těchto tělesných transformací ale není potřeba se příliš obávat. Ve valné většině případů se jedná pouze o dočasné změny, které se po porodu vrátí opět do normálu. V každém případě vám však doporučujeme před porodem i po něm absolvovat preventivní kontrolu u svého očního lékaře, který posoudí případně změny a pomůže vám je zvládnout bez zbytečných komplikací.

Související články
Medicína 18.3.2025
Tím, jak se lidé dožívají stále vyššího věku, se jich značná část potýká s neurodegenerativními onemocněními, jako jsou stařecká demence či Alzheimerova choroba. Aktuálně neexistuje účinný nástroj k časné detekci těchto problémů, lidé tak podporu, kterou si jejich zdravotní stav zaslouží, získávají až se zpožděním. To by do budoucna mohl změnit jednoduchý a bezbolestný test! […]
Medicína 16.3.2025
Konopí je jednou z nejrozšířenějších psychoaktivních látek na světě, a i proto jsou jeho dlouhodobé účinky na lidské zdraví předmětem intenzivního výzkumu. Nejnovější studie naznačuje, že užívání látek obsažených v konopí může být spojeno s epigenetickými změnami, tedy s úpravami v regulaci genů, které ovlivňují fungování organismu, aniž by měnily samotnou DNA. Tým vědců z […]
Medicína 14.3.2025
Na světě žije asi 40 milionů lidí s nákazou HIV, z toho dvě třetiny v Africe. Moderní léky již umí infekci potlačit, ale nakaženého viru nezbaví. Ročně se jím pak nově nakazí asi milion lidí, přičemž vakcína je stále v nedohlednu. Nyní ale začalo svítat na lepší časy. Nový injekčně podávaný lék zvaný lenacapavir totiž […]
Medicína 14.3.2025
Nová studie, za kterou stojí tým vedený Sebastiaanem van Heeschem z Oncode Institute v nizozemském Utrechtu, odhalila v lidském genomu celou armádu „podměrečných“ genů, kódujících takzvané mikroproteiny, jež jsou tvořené méně než stovkou aminokyselin, o nichž se dříve vědci domnívali, že nejsou příliš důležité. Mýlili se! Lidský genom je souhrnem veškeré genetické informace zapsané v […]
Medicína 11.3.2025
Mnozí z nás mají v živé paměti covidové testování. Hlavní roli v něm sehrály tak zvané antigenní testy, lépe řečeno laterální průtokové testy, jejichž nespornou výhodou byla rychlost v určení, zda je či není člověk nakažen. Jejich spolehlivost se však různila. O té doby ušly překotným vývojem, dnes jsou proto využívány nejen k diagnostice nemocí, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz