Domů     Vesmír
První vertikální vypuštění satelitu se blíží
Pavel Polcar 9.2.2021

Vůbec první vertikální vypuštění satelitu z britského území se dnes posunulo o krok vpřed. Společnost Lockheed Martin potvrdila, že satelit do vesmíru dostane nosná raketa od ABL Space Systems.

Lockheed Martin uzavřela smlouvu se společností ABL Space Systems z kalifornského města El Segundo, která se specializuje na vývoj nízkonákladových nosných raket a odpalovacích systémů pro malé satelity.

Smlouva se týká dodávky raket a souvisejících služeb pro první vertikální start satelitu ve Velké Británii.

Vše je jednou poprvé

Projekt, známý jako UK Pathfinder Launch, má za cíl vůbec první vertikální vypuštění malého satelitu z britské půdy, přesněji ze Skotska, a to v roce 2022. Jedná se také o první komerční start nové rakety RS1 společnosti ABL Space Systems na britském území.

Nik Smith, regionální ředitel Lockheed Martin Space, uvedl: „Špičkové schopnosti, které ABL Space Systems naší společnosti poskytne, nám umožní navázat na naše dlouhodobé partnerství s Velkou Británií a posílit růst britského vesmírného sektoru v rámci britské vládní průmyslové strategie.“.

Flexibilní integrovaný GSO odpalovací systém a raketa RS1 společnosti ABL Space Systems umožňují rychlé nasazení s vynikajícím startovacím výkonem a nízkými náklady.

Společnost ABL Space Systems je hrdá na to, že s Lockheed Martin na britském raketovém programu Pathfinder spolupracuje,“ řekl Harry O’Hanley, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti ABL Space Systems.

Úkolem našeho týmu je poskytovat nové možnosti vypuštění satelitů na vyžádání. Jsme nadšeni příležitostí dostat náš systém na odpalovací místo na Shetlandech a uskutečnit s našimi partnery tuto průkopnickou misi.“.

Británie do vesmíru

Program UK Pathfinder Launch společnosti Lockheed Martin podporuje komerční program vesmírných letů Britské vesmírné agentury – „Launch UK“. Britská kosmická agentura v říjnu roku 2020 potvrdila plány společnosti Lockheed Martin přesunout program do Shetlandského vesmírného střediska.

Minulý měsíc byly předloženy návrhy plánu na vybudování odpalovacího zařízení na Shetlandském ostrově Unst.

Ian Annett, zástupce generálního ředitele UK Space Agency, uvedl: „Chceme, aby Velká Británie jako první v Evropě vypustila na oběžnou dráhu malé satelity, čímž by přilákala inovativní firmy z celého světa, zrychlila vývoj nových technologií a vytvořila stovky vysoce kvalifikovaných pracovních míst po celé zemi.“ Výběr společnosti ABL Space Systems společností Lockheed Martin nás přivádí o krok blíže k realizaci této ambice – učinit z Velké Británie přední evropské centrum pro vypouštění malých satelitů.

V této složité době je důležitější než kdy dřív, abychom podporovali technologie, které napomáhají tvorbě pracovních míst i ekonomickému růstu a umožňují lidem i podnikům napříč zemí těžit z obchodních příležitostí, které Velké Británii nabízí rostoucí vesmírný průmyslový sektor a firmy v jeho dodavatelském řetězci.”.

Klíčové partnerství

Získáním společnosti ABL Space Systems jako partnera společnost Lockheed Martin zkompletovala programový tým UK Pathfinder Launch. V den startu vzlétne raketa ABL Space Systems RS1 z Shetlandského vesmírného střediska na Unstu, nejsevernějším ostrově Velké Británie.

Jakmile bude na oběžné dráze, raketa vypustí malé orbitální manévrovací vozidlo – agilní platformu, postavenou společností MOOG ve městě Reading ve Velké Británii, která dokáže nést a vypustit až šest 6U CubeSats (miniaturizované satelity pro vesmírný výzkum, které se skládají z několika kubických modulů), čímž optimalizuje načasování mise každého malého satelitu a jeho umístění na orbitě.

Dva z vypuštěných CubeSats budou vlastní ukázkové malé vesmírné lodě firmy Lockheed Martin.

Společnost Lockheed Martin UK se sídlem v Londýně působí v zemi téměř 80 let. Inovace firmy a jejích partnerů pomáhají řešit některé z nejsložitějších výzev Velké Británie od technologie poštovního třídění po pomoc při budování prvního komerčního kosmodromu ve Velké Británii, což přispívá k zajišťování národní obrany, bezpečnosti a prosperity.

Související články
Ostatní Vesmír 23.11.2024
Vědci simulovali situaci, která by mohla vysvětlit, jak čtvrtá planeta přišla ke svým malým měsícům, Phobosu a Deimosu. Tyto měsíce se svým vzhledem i charakteristikami vymykají běžným standardům a právě tato zvláštnost astronomy už léta fascinuje. Phobos, měřící 27 kilometrů v průměru, a Deimos, který dosahuje pouhých 15 kilometrů, jsou na měsíce nezvykle malé. Navíc […]
Ostatní Vesmír 19.11.2024
Jupiter je největší planetou naší sluneční soustavy, v pořadí je pátý od Slunce. Nejen kvůli své velikostí je považován za zásadní planetu, která nezanedbatelně ovlivnila formování sluneční soustavy, včetně planety Země. Je předmětem soustavného zájmu astronomů již po staletí. Nyní ho obíhá sonda Juno. Jaké poznatky o planetě nám přinesla? K Jupiteru se vydala celá […]
Ostatní Vesmír 12.11.2024
Dostat lidskou posádku na Mars je další metou, kterou chce lidstvo při dobývání vesmíru porazit. V důsledku toho se snaží vesmírné agentury mnoha zemí i soukromé společnosti vyvinout vesmírnou loď, která by byla schopna tam astronauty dostat. Nejslabším článkem na cestě k rudé planetě je ale lidské tělo. Vědci studují jeho reakci na pobyt ve […]
Vesmír 2.11.2024
Halloween je tady a s ním jako na zavolanou přichází zprávy o dvou černých dírách, které vzbuzují mezi astronomy pořádný respekt a možná i trochu strach. Jedna z těchto černých děr je jakýmsi sériovým vrahem, který se chystá zničit druhou hvězdu během pouhých pěti let. Druhá zase patří do systému, který vědci popisují jako „černoděrový […]
Vesmír 1.11.2024
Když před 66 miliony lety narazila do Země planetka, které se přezdívá Chicxulubský asteroid, způsobila celoplanetární pohromu. Vedla k vyhynutí dinosaurů a dalších forem života. Nyní vědci zjistili, že 200krát větší planetka naopak před 3 miliardami let napomohla rozvoji života na naší planetě. Důkazem toho, že na Zemi dopadla na konci křídy planetka, která způsobila […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz