Autonomní systémy, programy pro digitální řízení farem, bezpilotní prostředky (drony) a družicové navigační systémy (GNSS) jsou revoluční technologie, které pomáhají zemědělcům mapovat terén, monitorovat půdu, sledovat stav porostů, vývoj a případné stresové projevy rostlin, či kontrolovat postup práce zemědělských strojů vybavených GNSS řízením a monitoringem..
Jako příklad můžeme uvést automatické řízení zemědělských strojů, kdy aplikační technika v podobě rozmetadel a postřikovačů s pomocí senzorů pro diagnostiku výživového stavu rostlin sama mění dávku hnojiva nebo cílenou aplikaci herbicidů podle identifikace zaplevelení.
Ochranu rostlin lze provést přímo pomocí dronů, které nesou nádrže s koncentrovaným přípravkem a cíleně jej aplikují na detekovaný škodlivý organismus. Výsledky výzkumu ukazují, že takto cílená aplikace významně snižuje celkové množství použité látky a omezuje zátěž životního prostředí. Zároveň tímto způsobem snižujeme finanční náklady.
Snímkování pomocí dronu DJI Mavic Pro. Autor fotografie: Michal Šustr
Dron také dokáže pořídit vysoce přesné multispektrální snímky půdních bloků s pokrytím až stovek hektarů na jediný let, a to při mnohem vyšším rozlišení než poskytují satelitní snímky a bez ohledu na oblačnost.
Následným zpracováním pořízených snímků pomocí GIS software získáváme výstupy klíčové pro zvyšování výnosů, snížení nákladů a celkové zlepšení efektivity hospodaření zemědělského podniku.
Mapový výstup navíc přesně informuje, které oblasti potřebují podrobnější průzkum pro účinné plánování – což znamená méně času stráveného zkoumáním půdních bloků a více času na ošetřování plodin, které to potřebují.
Ačkoli jsou tyto postupy nejčastěji využívány u větších zemědělských podniků vybavených nejmodernější technikou, výzkum na Agronomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně se zaměřuje také na zavádění technologií precizního zemědělství a postupů smart farming do menších společností a rodinných farem.
Příklad vyhodnocení stavu porostů ozimých plodin po zimě na základě multispektrálního snímkování. Autor fotografie: Vojtěch Lukas
„S ohledem na produkční podmínky v České republice, které jsou dané členitostí pedoklimatických podmínek, nevyrovnaností větších půdních celků, používáním chemických látek a udržováním úrodnosti půd, je lokálně cílené hospodaření rozhodně správnou cestou dalšího rozvoje českého zemědělství, na kterém se Agronomická fakulta významnou měrou podílet,“ uvádí Ing. Vojtěch Lukas, Ph.D., výzkumník Ústavu agrosystémů a bioklimatologie Mendelovy univerzity.
Zajímají vás nové postupy a technologie v rostlinné a živočišné výrobě? Jak efektivně adaptovat naše zemědělství na měnící se klimatické a společenské podmínky? Jak úspěšně řídit zemědělský podnik? Je pro vás prioritou produkce zdravých potravin a ochrana krajiny?
Studium na Agronomické fakultě MENDELU vás naučí hospodařit na zemědělské půdě moderním způsobem.
Dron DJI Mavic Pro. Autor fotografie: Michal Šustr
Markéta Fedorová