Domů     Zajímavosti
8 nejzajímavějších faktů o Bitcoinu, které byste měli znát

komerční sdělení

Kryptoměny i po dvanácti letech stále vzbuzují údiv, ale i pochybnosti. Vše odstartoval v roce 2009 neznámý tvůrce Bitcoinu skrývající se pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Od té doby si kryptoměny prošly mnoha vzestupy a pády.

Největší pozornost však získal právě již zmíněný Bitcoin, který všechny překvapil svým enormním cenovým růstem. Kromě toho je i tak kolem něj stále mnoho tajemství a faktů, která stojí za to znát..

1.    Bitcoin byl poprvé použit k nákupu pizzy

V současnosti je možné pomocí Bitcoinu (BTC) zaplatit ve většině kavárnách, restauracích a ve vybraných obchodech.

Před několika lety za něj ale nebylo možné oficiálně pořídit žádné zboží ani služby. To se však změnilo 22. května v roce 2010, kdy se Laszlo Hanyecz rozhodl zaplatit za dvě pizzy právě Bitcoinem. Konkrétně ho stály 10 000 BTC, které v té době představovaly 41 dolarů.

Není tedy divu, že nadšenci do kryptoměn slaví tento den jako takzvaný „Bitcoin Pizza Day“. Letos by tak Laszlo v den svého výročí zaplatil za jednu pizzu v přepočtu 45 milionů dolarů.

2.    Na světě je pouze 21 milionů bitcoinů

Laická veřejnost se často domnívá, že Bitcoin nemá žádná omezení. Ve skutečnosti byl ale navržen tak, aby bylo možné vytěžit pouhých 21 milionů kusů. V současnosti je tedy vytěženo 16,3 milionů bitcoinů, které jsou již v oběhu mezi ostatními obchodníky.

K úplnému vytěžení by podle posledních odhadů mělo dojít až v roce 2140, čímž se ukončí veškerá těžba a žádné nové bitcoiny již nepřibudou.

3.    Při ztrátě privátního klíče přijdete o všechny bitcoiny

Den, kterého se každý vlastník Bitcoinu děsí je ten, kdy ztratí svůj privátní klíč. V takový moment ztratí i přístup ke své peněžence a bitcoinům v ní. Podobné případy však nejsou žádnou výjimkou, což potvrzuje i poslední z průzkumů, který zjistil, že přibližně 60 % kryptoměnových peněženek je zcela opuštěných.

4.    Bitcoin nemůže být nikdy zakázán

Většina kryptoměnových nadšenců, ale i odborníků považuje Bitcoin, za měnu budoucnosti. Opačný pohled na věc mají ale úřady, které kritizují především jeho decentralizaci. Bitcoin byl totiž vytvořen tak, aby jej žádná vláda ani organizace nemohla jakkoli omezovat či zasahovat do jeho fungování.

V návaznosti na to se některé země jako například Bangladéš, Bolívie či Thajsko pokouší jeho používání úplně zakázat. To ovšem není možné, pokud zvážíme fakt, že Bitcoinem může disponovat kdokoli, kdo má přístup k internetu a kryptoměnové peněžence.

Právě proto šlo Rusko, Austrálie, ale i Japonsko jinou cestou, a to „přijetím Bitcoinu za oficiální platidlo“, což jim následně umožnilo jej regulovat.

5.    Platby pomocí Bitcoinu nejsou zcela anonymní

Jedním z největších mýtů ohledně Bitcoinu je tvrzení, že transakce provedené skrze něj či jiné kryptoměny jsou zcela anonymní.

Ve skutečnosti tomu tak není, a i přes velkou námahu je možné v některých případech transakce přiřadit ke konkrétním osobám. I když v nich nejsou obsažená osobní data je možné je dohledat pomocí veřejných adres.

Ty jsou totiž společně s transakcemi zapisovány do blockchainu, který sám o sobě v tomto případě funguje jako velká účetní kniha.

Pomocí nich je možné zjistit odkud a v jakém množství jsou peníze posílány. Pokud se tedy někomu podaří k dané adrese přiřadit i další informace je velmi pravděpodobné, že dříve či později nalezne i daného uživatele.

6.    FBI vlastní 1,5 % z celkového množství Bitcoinu

V roce 2013 se FBI podařilo ukončit fungování webové stránky Silk Road, která na darkwebu fungovala jako černý trh pro prodej drog. Její uživatelé často k platbám využívali právě bitcoiny, které se však FBI podařilo ve většině případů dohledat a zabavit.

Na konci tak získala 1,5 % celkového množství Bitcoinu, což představuje i jednu z nejvyšších částek vlastněných jednou osobou či organizací.

7.    Během útoku na síť Bitcoinu zcizil hacker 184 milionů BTC

V roce 2010 objevil neznámý hacker chybu v jednom z těžebních bloků Bitcoinu, které samozřejmě řádně využil. Konkrétně z bloku s číslem 74 638 vytěžil 184 milionů BTC, což samo osobě porušuje pravidlo maximálního možného počtu bitcoinů.

Samotný zakladatel si této chyby všiml a během 5 hodin od incidentu ji napravil, přičemž celý software upgradoval na novou verzi. Ta ale ostatní těžaře zavázala k tomu, aby tuto změnu přijali a zároveň se vzdali i svých odměn.

8.    Těžba Bitcoinu spotřebuje stejně energie jako celé Švýcarsko

Bitcoin oproti ostatním měnám nemá hmotnou podobu, ale i tak jeho „výroba“ vyžaduje hodně energie. Většina kryptoměn je vytvářena pomocí těžení jednotlivých bloků v blockchainu. Tento proces spotřebuje velké množství energie, které se rovná například roční spotřebě Švýcarska s 58,46 TWh.

Větší problém však představuje samotná uhlíková stopa, která se dá přirovnat k jednomu milionu transatlantických letů.

Související články
Historie Zajímavosti 10.12.2024
Mezi časté nálezy, které archeologové objevovali v oblasti neolitické Horní Mezopotámie, patřily tak zvané „husking trays“ neboli „podnosy na loupání“. Nejnovější zkoumání těchto podnosů, pocházejících z archeologických nalezišť v Sýrii, ukazují, že nesloužily k loupání plodin, ale spíše k pečení chleba podobného dnešní focaccie. Neolitická revoluce, při které lidé začali cíleně pěstovat plodiny, včetně obilí, […]
Vesmír Zajímavosti 10.12.2024
Poslední lidská posádka přistála na Měsíci v roce 1972 v rámci mise Apollo 17. Mise Artemis, s cílem vrátit astronauty na Měsíc, byla formálně založena v roce 2017, během prvního funkčního období staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Po mnoha odkladech se měla uskutečnit v roce 2026, nyní však NASA oznámila, že ke startu mise Artemis […]
Luční rostliny ve střední Evropě začínají měnit své chování díky teplejším zimám posledních let. Vědci z Botanického ústavu AV ČR zjistili, že mnoho vytrvalých druhů zůstává i během zimy zelených a fotosynteticky aktivních. Jejich zimní listy mají navíc unikátní vlastnosti, díky kterým dokážou odolat náhlým mrazům, které ani v mírnějších zimách nejsou výjimkou. V minulosti […]
Zajímavosti 8.12.2024
Slunce je pro nás nezbytné, ale občas je ho až moc. A třeba studovat sluneční korónu je kvůli zářivosti naší mateřské hvězdy nanejvýš obtížné. Evropská kosmická agentura (ESA) nyní přišla s elegantním řešením: s dvojicí družic Proba-3, které dokážou Slunce na povel zastínit. Tato mise, jež byla zahájena tento týden, umožní vědcům nahlédnout pod závoj […]
Anhedonie je snížená schopnost až neschopnost prožívat příjemné pocity. Zpravidla je spojována s depresí, vyskytnout se však může i u lidí trpících schizofrenií či Parkinsonovou chorobou. Občas ji ale zažívá většina z nás, když už je stresu, který musíme snášet, zkrátka příliš. Vědci nyní zjistili, co za tím vězí…. Schopnost radovat se či mít z […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz