Domů     Technika
Projekt Crocodile: O bouračce v Česku ví i Bulhar
Jan Zelenka 16.12.2020

Ve světě vládne síla informace. A vůbec nejlepší je taková, která je srozumitelná. Staré spojařské pořekadlo říká, že „bez spojení není velení“. Ale to velení je také o informacích. A bez správných, ověřených a včas dodaných není možné řídit ani dopravu.   .

K optimálnímu fungování dopravy v rámci Evropy bylo nutné zřízení tzv. Národního přístupového místa. V České republice se jedná o Národní dopravní informační centrum (NDIC). A aby státy „mluvily“ stejným informačním jazykem, k tomu vznikl DATEX.

Etapa realizační

Už před 20 lety si Evropská komise uvědomila potřebu euro-regionálního projektu pro trans-evropské dopravní sítě. Po vydání nařízení v roce 2013 bylo zapotřebí přejít od celoevropského pojetí na tzv. koridory, proto vznikl projekt CROCODILE, který řešil harmonizaci výměny dopravních informací v koridoru Polsko, Česko, Slovensko, Maďarsko, Rakousko, Chorvatsko, Slovinsko, Řecko, Itálie.

Dnes funguje CROCODILE 2 pro Českou republiku, Rakousko, Německo, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Slovinsko, Chorvatsko, Itálii, Rumunsko, Bulharsko, Řecko a Kypr. Nástupnický projekt se zaměřuje na zajištění poskytování minimálních dopravních informací, poskytování informací o parkování nákladních vozidel a informací o dopravním provozu v reálném čase.

Informace dostupné a přístupné pro všechny

Evropa potřebuje dopravu lépe organizovat, řídit a plánovat tak, aby byla bezpečnější a odolnější. Systémy ITS (inteligentní dopravní systémy) jsou významnou oblastí inovací v dopravě. Hlavním posláním projektu CROCODILE je rozšiřování evropských prioritních služeb ITS prostřednictvím stávajících systémů.

„Je třeba najít způsob, jak budou jednotlivé systémy ITS spolupracovat, jak si budou předávat data tak, aby navržený systém ve výsledku odrážel to, co se od něj očekává. Klíčem k úspěchu je interoperabilita.

Realizace mnoha projektů bez hlubší koordinace vede k tomu, že se investované prostředky nemusejí efektivně vracet. To přimělo Evropskou komisi k tomu, aby podpořila realizaci projektu Crocodile,“ připomíná Ing. Martin Pichl, Ph.D, vedoucí oddělení ITS a výzkumu, vývoje a inovací.

Na společných informačních standardech je tak vytvářena komplexní síť pro výměnu dat o dopravě a řeší, jak získávat data v požadovaném objemu a formátu, jak ověřit kvalitu a jak je následně publikovat třetím stranám.

Česká republika je v projektu zastoupena prostřednictvím Ministerstva dopravy ČR, které ve spolupráci s Ředitelstvím silnic a dálnic zajišťuje koordinaci.

Související články
Český národní pavilon na světové výstavě EXPO 2025 byl oficiálně otevřen veřejnosti a hned od začátku zaujal nejen svou architekturou, ale i pestrým programem. Významným bodem je účast středoškolského týmu LASAR, který představí inovativní řešení problematiky kosmického odpadu. Pavilon navržený studiem Apropos Architects je architektonickým skvostem, jehož dřevěná a skleněná konstrukce ve tvaru spirály symbolizuje […]
Technika 10.4.2025
V Brně vzniklo České polovodičové centrum, které propojí výzkum s průmyslem a pomůže nastartovat polovodičový ekosystém. Má ambici posílit nejen českou, ale i evropskou technologickou suverenitu. Nově otevřené České polovodičové centrum (Czech Semiconductor Centre – CSC) má za cíl propojit výzkumné instituce, univerzity a technologické firmy. Pomůže především malým podnikům a startupům s vývojem čipů, […]
Technika 10.4.2025
Společnost Toyota Engineering Society začala loni pracovat na sférickém mobilním zařízení, které bude schopné přepravovat lidi v průhledné kulaté kapsli. Po čtyřech měsících vývoje představila funkční prototyp. Připomíná mobilní kapsli, kterou se pohybovali návštěvníci parku dinosaurů ve filmu Jurský svět. Vozidlo funguje na stejném principu jako kolo pro křečky. Na vnitřní straně koule jsou položeny […]
Tým z laboratoře CAPADS na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze provedl průlomové měření v oblasti intenzitní optické interferometrie, která je zásadní pro přesné měření směrů a vzdáleností ve vesmíru. Zlepšení v přesnosti by mohlo dosáhnout až několika řádů a výrazně přispět k hlubšímu pochopení kosmických struktur a jevů. Výzkum týmu se zaměřil na tzv. Hanbury […]
Může technologie zrušit smrt, jak ji známe? Možná ano. Uchování mozku by podle jednoho mladého australského vědce mohlo být možnou cestou k tomu, aby lidstvo překonalo své největší biologicky dané omezení. V roce 1918 bylo Elizabeth Hughes Gossettové jedenáct let. Místo, aby si hrála s jinými dětmi, pomalu umírala. Lékaři jí totiž diagnostikovali diabetes 1. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz