Domů     Technika
Superpočítač Aitken od Hewlett Packard Enterprise pomáhá v návratu lidí na Měsíc
Martin Macourek 4.12.2020
Close-up of man working on server rack

Společnost Hewlett Packard Enterprise oznámila pokrok ve spolupráci s Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA) na novém výzkumu s cílem znovu přistání člověka na Měsíci. Výzkum probíhá prostřednictvím superpočítače Aitken od HPE, který pomáhá inženýrům NASA připravit se na bezpečný a úspěšný vesmírný let.

Ten je plánovaný v rámci mise NASA Artemis, která má být zahájena v roce 2024.

Společnost HPE zároveň oznámila další vylepšení superpočítače NASA Aitken o systémy HPE Apollo, které byly účelně vytvořeny pro modelování simulací náročných na výpočetní výkon. Rozšíření výpočetní síly bude nasazeno v lednu 2021 a podpoří probíhající výzkum NASA pro simulaci a modelování proudění tekutin (CFD), které je zásadní pro pochopení aerodynamických aspektů.

„Průlomy ve vědeckém výzkumu, které využívají naše vysoce výkonné výpočetní technologie, jsou pro nás inspirací. Vědci a inženýři výzkumného střediska Ames Research Center NASA díky tomu nadále posouvají hranice pokroku ve vesmírných letech,“ řekl Bill Mannel, viceprezident a generální ředitel, HPC ve společnosti HPE. „Je nám ctí pokračovat ve spolupráci s NASA a hrát roli v historickém okamžiku prostřednictvím dalšího rozšiřování superpočítače Aitken o systémy HPE Apollo,“ dodává.

Superpočítač Aitken pro NASA byl společností HPE postaven v srpnu 2019. Jeho úkolem je urychlit výzkumný program pro návrat lidí na Měsíc. Umístěn je v modulárním datovém centru (MDC), které zvyšuje jeho efektivitu a výrazně snižuje spotřebu elektřiny a vody.

Výsledkem je, že superpočítač spotřebuje pouze 16 % energie potřebné k chlazení, čímž ušetří více než 100 tisíc dolarů v nákladech a 1,4 milionu kilowatthodin. Díky tomu dojde k redukci spotřeby vody, která se používá k chlazení superpočítače o 91 %, což ušetří skoro 4 tisíce litrů vody denně.

Modulární superpočítačové zařízení NASA, ve kterém se nachází superpočítač Aitken.

Superpočítač bude nově využívat procesory AMD EPYC druhé generace, které poskytují pokročilý výpočetní výkon pro podporu probíhajících výzkumů.

Tvorba aerodynamické databáze pro možné události během separace

Inženýři NASA musí porozumět pravděpodobným událostem, které se mohou odehrát během oddělení startovacích raket od jádra vesmírné lodi Artemis. To je zásadní pro bezpečnost posádky a úspěch mise. NASA superpočítačem zkoumá, co by se stalo, kdyby dvě pomocné startovací rakety (SRB), zasáhly během oddělovacího procesu střed lodi nebo sebe navzájem.

Simulace oddělování pomocných raket SRB během startu mise. Zdroj: NASA Ames Research Center

Pro simulaci a modelování všech proměnných během separační události musí NASA vyvinout aerodynamickou databázi, která bude obsahovat možné scénáře SRB raket. Prostřednictvím simulací a modelováním proudění tekutin superpočítačem Aitken už vědci vyvinuli databázi 13 nezávislých proměnných, které vytvořily všechny možné události při oddělování.

Další rozšíření superpočítače umožní sestavit ještě podrobnější a komplexnější databázi pro bezpečnější let. Více o projektu zde.

Startovací komplex 39B v Kennedy space centru ukazuje simulaci průtoku výfukových zplodin z vesmírného odpalovacího systému SLS během startu. Zdroj: NASA Ames Research Center

Startovní proces v Kennedyho vesmírném středisku

Mise Artemis má odstartovat v Kennedyho vesmírném středisku na ostrově Merritt na Floridě. Vědci NASA musí pochopit účinky přetlaku při zapalování (IOP) a přetlaku potrubí (DOP), které jsou způsobeny rychlou expanzi plynu z raketové trysky během startu.

Tým NASA Launch, Ascent, a Vehicle Aerodynamics (LAVA) prostřednictvím superpočítače Aitken využívá CFD k simulaci těchto vln a jejich interakci s nosnou raketou za účelem zkoumat případná nebezpečí pro misi.

Probíhající analýzy pomáhají inženýrům NASA pokročit v návrhu spouštěcího procesu. S rozšířeným superpočítačem Aitken získají výzkumníci další výpočetní výkon, ke zkrácení vývoje odpalovací rampy.

Související články
Česko se chystá na největší tuzemský festival kosmických aktivit Czech Space Week, kde nemůže chybět jedna velká společnost z malého pošumavského města. V Klatovech totiž společnost ATC Space vyrábí komponenty pro novou evropskou raketu Ariane 6. Vlajková loď Evropské kosmické agentury už 9. července uskutečnila úspěšný první start, málokdo ale ví, že se raketa neobejde […]
Vyvinout silové a sdělovací kabely, které budou použitelné pro rekonstrukci nebo výstavbu nových bloků jaderných elektráren. To je hlavním cílem projektu, na kterém pracují vědci z Centra polymerních systémů (CPS) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně společně se společností PRAKAB Pražská Kabelovna a Ústavem jaderného výzkumu ŘEŽ.   Nově vyvíjené kabely musí být odolné proti radiaci […]
Čínští vědci vybavili svého robota STAR1 párem tenisek, díky kterým se mu podařilo dosáhnou rychlosti 3,6 m/s, a stát se tak nejrychlejším humanoidním robotem na světě. V závodě v poušti Gobi to nandal i některým svým lidským soupeřům. STAR1 je humanoidní robot vysoký 171 centimetrů a vážící 65 kilogramů, kterého postavila čínská společnost Robot Era. […]
Největší český výrobce letadel, společnost AERO Vodochody AEROSPACE, pojmenovala svůj nejmodernější cvičný letoun L-39 Skyfox. Název odkazuje na dlouholetou tradici úspěšných československých letounů, jako byly L-29 Delfín nebo L-39 Albatros, a zároveň vystihuje jedinečné vlastnosti nového cvičného stroje. Aero letoun L-39 Skyfox produkuje v sériové výrobě a letos navíc slaví 105. výročí od založení. Za tu […]
Značka Kia vyvinula jako první na světě automobilové příslušenství vyrobené za použití plastů vytěžených organizací The Ocean Cleanup z Velké tichomořské odpadkové skvrny (GPGP). poskytovatele řešení trvale udržitelné mobility. Jedním z nejdůležitějších výstupů dosavadní spolupráce je rohož do zavazadelníku z plastů vytěžených z oceánu, kterou Kia v limitované edici uvede ve zcela novém modelu Kia EV3. Exkluzivní […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz