Domů     Medicína
Kdo byl nejohroženější?
Dagmar Garciová 1.12.2020

Dle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) pandemie koronaviru mezi lékaři zasáhla velmi silně ambulantní specialisty. V období mezi lednem a listopadem letošního roku jich onemocnělo celkem 748, tedy téměř každý pátý ambulantní specialista.

Až 40 % ambulancí bylo po určitý čas zároveň nuceno fungovat bez zdravotních sester, neboť jich v tomto období onemocnělo na covid-19 přes 2 000. Ambulantní specialisté, i ve srovnání s praktickými a nemocničními lékaři, drží toto smutné prvenství.

Lékaři ambulantních pracovišť patří mezi skupiny nejvíce ohrožených koronavirem. „Dle dat, která máme k dispozici, onemocnělo koronavirem od ledna celkem 748 ambulantních specialistů. Při celkovém počtu cca 4 500 lékařů je to tedy téměř každý pátý z nich.

Praktických lékařů přitom průměrně onemocnělo jen cca 6 % a nemocničních cca 16 %,“ říká předseda Sdružení ambulantních specialistů MUDr. Zorjan Jojko a dodává, že podobné ohrožení připadá i na zdravotní sestry pracující v ambulancích.

Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR jich onemocněly více než 2 000, což se promítlo také do fungování ordinací. Přes 40 % ambulantních pracovišť bylo z důvodu onemocnění koronavirem nuceno fungovat bez zdravotní sestry.

V nemocnicích přitom podíl činil 25 %, u praktických lékařů pak sestra chyběla v 6 % ordinací.

Jsme si vědomi, že v případě nemocničních lékařů a sester, zejména těch, kteří pracují na covid jednotkách, je nižší procento nemocnosti vykoupeno nutností celodenního užívání velmi intenzivních ochranných prostředků, což je samo o sobě velice nepříjemné, to ale neplatí pro jiné skupiny, u nichž forma užité ochrany je stejná, jako u nás,“ komentuje MUDr. Jojko.

MUDr. Zorjan Jojko

Z povahy činnosti, např. ORL, plicní, jsou ambulantní specialisté jedni z nejvíce ohrožených odborníků. „Jako celek bude mít Sdružení ambulantních specialistů jednoznačně zájem být mezi prvními, kteří budou mít přístup k vakcíně proti koronaviru.

Naším cílem je proočkovat ambulantní specialisty v rámci první vlny a neopakovat tak riziko poškození vlastního zdraví, či nemožnosti pomoci pacientům z důvodu nemoci lékaře,“ zdůrazňuje MUDr. Zoran Jojko a dodává:

Ještě ke konci října 2020 bylo patrné, že kompenzační vyhláška plnila z velké části dobře svou úlohu a zabránila finančnímu ohrožení našeho segmentu, přesto jsou již ambulance (zejména ORL a psychiatrie), které již dnes hlásí až stotisícové propady tržeb.

Registrujeme, že během listopadu se tyto potíže prohlubují, proto jsme již zahájili jednání s Ministerstvem zdravotnictví, jehož cílem je přiměřená novelizace kompenzační vyhlášky. V zájmu zachování kvality a dostupnosti péče, na něž jsou naši pacienti zvyklí.“.

Související články
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
Historie Medicína 10.7.2025
Antropologové z Národního muzea ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR, Ústavem soudního lékařství ÚVN, archiváři a knihovníky oznámili významný objev, a to, že identifikovali ostatky Jana Františka Löwa z Erlsfeldu (1648–1725), předního barokního lékaře, šlechtice a čtyřnásobného rektora Univerzity Karlovy. Tento úspěch přichází symbolicky právě v roce, kdy uplynulo 300 let od jeho úmrtí a zároveň 100 let od […]
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz