Domů     Technika
Chytré silnice budeme mít i v Česku

komerční sdělení

Neděle večer. Frčíte si to po dálnici předpisovou rychlostí 130 km/h. Auta jsou v levém i pravém pruhu, všichni už se vidí doma, unaveni po náročném víkendu. Je to okamžik, kdy před vámi jedoucí auto nejednou zprudka vybočí.

„To si snad dělá srandu!“ stačíte vykřiknout a pak už tomu nejde zabránit. Plnou rychlostí vrazíte do stojícího auta, které mělo před chvilkou poruchu.

Vraťme se na začátek situace. Neděle vecer a vy si to frčíte po dálnici. Už se vidíte doma po náročném víkendu, když najednou se vám na palubní desce objeví výstražný trojúhelník s informací, že pár kilometru před vámi v levém pruhu stojí nepojízdné auto.

Okamžitě sundáte nohu z plynu, zařadíte se do pravého pruhu a oči máte na stopkách. Po chvilce skutecně projíždíte kolem stojícího vozu. A to vše díky systému C-Roads, který se v současné době testuje i na českých silnicích.

Kolony na dálnicích jsou problémem hlavně pro sanitky…

Budoucnost je v datech

Když se řeknou chytré silnice, každý si hned představí vozovky napěchované senzory, které nepustí řidiče do žádné extrémní situace. Budoucnost není v asfaltu, ale v datech, která sbírají všichni účastníci silničního provozu a předávají je dál.

Díky tomu bude každý řidič informovaný o překážkách na vozovce, blížícím se vlaku nebo například náledí. „Podstata systému spočívá v práci s důvěryhodnými a zabezpečenými informacemi, v jejich zpracování a výměně mezi dopravním prostředkem, prvkem na dopravní síti a řídícím centrem,“ vysvětluje Martin Pichl, šéf oddělení inteligentních dopravních systémů na Ministerstvu dopravy ČR. To projekt C-Roads zaštiťuje.

„V ideálním případě pojedete po dálnici, auto za vás vyhodnotí nebezpečí a pošle informace vozidlům v nejbližším okolí a do centrály, která pak informuje ostatní,“ dodává Pichl.

Auta si mezi sebou povídají

K tomu, abyste mohli využívat systém C-Roads, bude potřeba aplikace ve vašem chytrém telefonu. Ta vás bude informovat o nehodách, kolonách, změnách počasí nebo o vozech integrovaného záchranného systému, která se blíží.

Pro vzájemnou komunikaci mezi vozy, laicky řečeno, aby si automobily mohly mezi sebou povídat, bude zapotřebí speciální jednotka, instalovaná na palubní desce. Do budoucna se počítá s tím, že by se tento systém instaloval přímo do vozidla.

Aby byl celý systém funkční a vycházel z praktických zkušeností, spolupracuje ministerstvo s Ředitelstvím silnic a dálnic, Správou železnic, Brnenskými komunikacemi, mobilními operátory O2 a T-Mobile, technologickými firmami AŽD, Intens, Dopravními podniky, s firmou Škoda Auto a s Fakultou dopravní pražského ČVUT, které projekt vyhodnocuje.

Autoři projektu věří v to, že pokud by celých 20 procent řidičů na doporučení, která dostanou, reagovalo, výrazně by to pomohlo k plynulosti provozu.

S novým systémem by o sanitkách řidiči věděli dřív, než v dálce uslyší houkání.

České prvenství

Projekt je součástí rodiny projektu C-Roads, které zastřešuje mezinárodní Platforma C-Roads s cílem vytvořit jednotný evropský standard. Platforma vznikla v roce 2015 v Praze jako společná iniciativa ČR, Rakouska a Německa.

Také další evropské země testují podobný systém, Česko má ale v rámci Evropské unie jedno privilegium. Jako první totiž netestuje systém jen na dálnicích, ale také ve městech v souvislosti s hromadnou dopravou, zapojeny jsou i železnice.

V současné době je celý projekt ve fázi testování a vyhodnocování. Senzory, které snímají aktuální situaci, jsou umístěny na dálnicích D1, D5 a D11. Testuje se ale i na městských hromadných prostředcích v Brně, Ostravě a Plzni.

I když se kvůli celosvětové pandemii koronaviru celý projekt opozdil, jeho tvůrci pevně věří, že naostro by měl fungovat už v příštím roce.

Lenka Vlčková

Související články
Český národní pavilon na světové výstavě EXPO 2025 byl oficiálně otevřen veřejnosti a hned od začátku zaujal nejen svou architekturou, ale i pestrým programem. Významným bodem je účast středoškolského týmu LASAR, který představí inovativní řešení problematiky kosmického odpadu. Pavilon navržený studiem Apropos Architects je architektonickým skvostem, jehož dřevěná a skleněná konstrukce ve tvaru spirály symbolizuje […]
Technika 10.4.2025
V Brně vzniklo České polovodičové centrum, které propojí výzkum s průmyslem a pomůže nastartovat polovodičový ekosystém. Má ambici posílit nejen českou, ale i evropskou technologickou suverenitu. Nově otevřené České polovodičové centrum (Czech Semiconductor Centre – CSC) má za cíl propojit výzkumné instituce, univerzity a technologické firmy. Pomůže především malým podnikům a startupům s vývojem čipů, […]
Technika 10.4.2025
Společnost Toyota Engineering Society začala loni pracovat na sférickém mobilním zařízení, které bude schopné přepravovat lidi v průhledné kulaté kapsli. Po čtyřech měsících vývoje představila funkční prototyp. Připomíná mobilní kapsli, kterou se pohybovali návštěvníci parku dinosaurů ve filmu Jurský svět. Vozidlo funguje na stejném principu jako kolo pro křečky. Na vnitřní straně koule jsou položeny […]
Tým z laboratoře CAPADS na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze provedl průlomové měření v oblasti intenzitní optické interferometrie, která je zásadní pro přesné měření směrů a vzdáleností ve vesmíru. Zlepšení v přesnosti by mohlo dosáhnout až několika řádů a výrazně přispět k hlubšímu pochopení kosmických struktur a jevů. Výzkum týmu se zaměřil na tzv. Hanbury […]
Může technologie zrušit smrt, jak ji známe? Možná ano. Uchování mozku by podle jednoho mladého australského vědce mohlo být možnou cestou k tomu, aby lidstvo překonalo své největší biologicky dané omezení. V roce 1918 bylo Elizabeth Hughes Gossettové jedenáct let. Místo, aby si hrála s jinými dětmi, pomalu umírala. Lékaři jí totiž diagnostikovali diabetes 1. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz