Domů     Medicína
Včasná diagnostika odhalí rakovinu prostaty i o 10 let dříve
Pavel Polcar 4.11.2020

Karcinom prostaty patří k nejčastějším nádorovým onemocněním mužů. V České republice je po rakovině kůže dokonce druhým nejvíce se vyskytujícím karcinomem. Za posledních 20 let se počet mužů s tímto typem nádoru ztrojnásobil, na odhalení nemoci má zásadní podíl především lepší diagnostika.

Pozitivním trendem je, že díky většímu záchytu rakoviny prostaty se významně snížil počet úmrtí, a naopak zvýšila šance na prodloužení života nemocných i o několik let. Rostoucí počty mužů s karcinomem prostaty vykazují i statistiky Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR).

Počet našich klientů, kteří se léčí s karcinomem prostaty, je rok od roku vyšší. V loňském roce jsme evidovali 3295 nemocných. Za pouhý rok jejich počet vzrostl o 146,“ říká tisková mluvčí pojišťovny Hana Kadečková.

PSA – průlom v diagnostice nemoci

Vyššímu záchytu pacientů pomáhá především lepší diagnostika nemoci. Jejím základem je vyšetření prostaty přes konečník a odběr krve na ukazatel aktivity prostaty, tzv. prostatický specifický antigen (PSA).

Jeho hodnota dokáže určit, zda má daný muž vyšší riziko vzniku rakoviny prostaty. Právě toto vyšetření znamenalo v 90. letech minulého století velký průlom v diagnostice, dnes je díky němu zjištěno přes 70 % nádorů.

Vyšetření pomocí PSA dokáže karcinom prostaty odhalit o deset i více let dříve, než se projeví, a léčbu tak zahájit včas.

Listopad – měsíc prevence rakoviny prostaty

Nádory prostaty vznikají spontánně a doposud není znám jasný rizikový faktor. Obecně se soudí, že na rozvoj může mít vliv životní prostředí, kouření, špatná strava s vyšším příjmem masa a živočišných tuků, nedostatek zeleniny, ovoce a vitamínu D. Pouze 10 % případů vzniká na dědičném základu.

V případě, že má muž přímého příbuzného s tímto karcinomem, čelí 2x většímu riziku, že onemocní také. Vliv na vznik nemoci má i vyšší věk. Rakovina prostaty nejčastěji postihuje muže ve věku 65 až 79 let, objevit se ale může i u čtyřicátníka.

Nádor se vyvíjí několik let zcela bez příznaků, později se projevuje hlavně potížemi při močení. Pokud se neléčí, může metastázovat do dalších orgánů, nejčastěji lymfatických uzlin a kostí. Na rakovinu prostaty a její včasnou prevenci upozorňuje i celosvětová kampaň s názvem Movember, která probíhá každoročně v listopadu.

Související články
Pokud dostanete do ruky výsledek z vyšetření krve, pak vás asi bude zajímat jen to, jestli máte skupinu A, B, AB nebo 0. Pro medicínu je to ale naprosté minimum. Když budete potřebovat transfuzi, budou lékaři chtít znát i váš Rh faktor a vliv mívá i méně známý krevní systém Kell.   I to jsou stále […]
Rakovina je na vzestupu, v řadě vyspělých zemí překonává co do počtu obětí i ty, kteří zemřou na onemocnění srdce. V poslední době přibývá zejména mladých lidí, kteří trpí nejrůznějšími typy rakoviny. Příčin je pravděpodobně více, podle odborníků se na tom však významně podílí zejména strava. Co jíst či nejíst, abychom snížili riziko rozvoje rakoviny? […]
Při srpkovité anémii mají červené krvinky odlišný tvar, místo promáčknutých piškotů jsou to protažené srpky, což omezuje množství kyslíku, které jsou schopné přenášet. Onemocnění s sebou přináší řadu život ohrožujících komplikací. Léčba existuje, ale je riziková a finančně náročná. Vědci však nyní zřejmě narazili na jednodušší způsob, jak nemoc vyléčit. Srpkovitá anémie je dědičné onemocnění. […]
Angelmanův syndrom je vzácné genetické onemocnění, které postihuje vývoj a funkce mozku. Kvůli typickému úsměvu a častému smíchu postižených se v Česku pro tuto poruchu vžilo pojmenování „syndrom šťastného dítěte“, v angličtině zase Happy puppet neboli Šťastná loutka. Zatím na něj neexistuje lék, ačkoliv čeští lékaři by to, za podpory veřejnosti, mohli změnit. Syndrom poprvé […]
Výzkumný tým Pavla Plevky z institutu CEITEC Masarykovy univerzity popsal strukturu a replikační cyklus bakteriofága, který si dokáže bez problémů poradit s bakterií, proti níž přestávají působit existující antibiotika. Je to obrovská naděje pro lidi s oslabenou imunitou nebo chronickým onemocněním, jimž hrozí vážné infekce. Bakteriofágy jsou viry, které se množí v bakteriálních buňkách. Když […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz