Domů     Medicína
Hodinky, které pomáhají lidem po mozkové mrtvici
Dagmar Garciová 2.11.2020

Cévní mozková příhoda (CMP) neboli mrtvice je v České republice druhou nejčastější příčinou úmrtí. Každý den na její následky umírá průměrně 24 lidí, většinou proto, že se pacient nedostal do nemocnice včas.

Z toho důvodu vznikl nadační fond Čas je mozek, jehož hlavním posláním je zvýšit povědomí o příznacích a rychlé pomoci lidem postiženým mrtvicí.

U příležitosti Světového dne boje proti mozkové mrtvici (29. října) připravila nadace společně s hodinářskou firmou JVD ojedinělou spolupráci a spustila do prodeje speciální designové hodinky. Mozková mrtvice se může týkat kohokoli z nás, nehledě na věk nebo pohlaví.

Při postižení cévní mozkovou příhodou je nejdůležitější včas rozpoznat příznaky a zavolat záchrannou službu. První mozkové buňky totiž začínají odumírat už po pěti minutách. „Když mrtvice udeří, je čas zcela rozhodující.

Právě proto jsme se rozhodli se spojit se známou českou firmou, která vyrábí krásné designové hodinky, a spustit prodej limitované edice právě na Světový den mrtvice. Protože i náš nadační fond má čas přímo ve svém názvu, přišlo nám skvělé vytvořit společný projekt s firmou, pro níž je čas stejnou prioritou,“ uvádí zakladatelka Nadačního fondu Čas je mozek, Štěpánka Loužecká.

Doufáme, že spuštěním prodeje uděláme radost nejen milovníkům designových hodinek, ale také lidem, kteří potřebují pomoc. Uvědomujeme si, jak závažným onemocněním mozková mrtvice je a máme radost, že právě touto zajímavou kolekcí dopomůžeme k většímu povědomí o její následcích a důležitosti zavolání včasné pomoci.

Na naše hodinky s klasickým designem jsme umístili logo Čas je mozek – doufáme, že pokaždé, když se na ně kdokoli podívá, si uvědomí, že čas je pro úspěšnou léčbu mrtvice klíčový. Spuštění prodeje je právě na Světový den mrtvice, což považujeme za velmi příhodné,“ říká Dominik Zítko, marketingový zástupce firmy JVD.

Kromě včasného přivolání záchranné služby je velmi důležité rychle rozpoznat příznaky mozkové mrtvice, což bohužel více než 70 % dospělých nedokáže. „Pokud se někde setkáme s člověkem, který má povislý koutek, ochrnují mu končetiny nebo trpí náhlou poruchou řeči, je nutné ihned volat 155. U mrtvice rozhodují skutečně minuty, ne-li vteřiny,“ říká doc. MUDr. Aleš Tomek, Ph.D., FESO Neurologická klinika 2. LF UK a FN Motol, další ze zakladatelů nadace, který se dlouhodobě léčbou mrtvice zabývá.

Související články
Od loňska známe celkem přesnou odpověď: U štíhlého dospělého muže vědci napočítali celkem 36 bilionů buněk, u ženy 28 bilionů a u desetiletého dítěte 17 bilionů. Zjistili i počty jednotlivých typů buněk. Do mravenčí práce s počítáním buněk se pustil tým Iana A. Hattona z Institutu Maxe Plancka pro matematiku ve vědách, který sídlí v Lipsku. Dali […]
Kdo by nechtěl být zamilovaný, cítit motýly v břiše, neustále myslet na protějšek bez nutnosti spát či jíst. I když zamilovanost netrvá věčně, protože pro tělo je velmi vyčerpávající, přináší řadu zdravotních benefitů. Po fázi zamilovanosti následuje buď přetavení vztahu v dlouhodobý, nebo rozchod. A ten pořádně bolí, protože hormony, podílející se na pocitu zamilovanosti, […]
Dnes žijeme mnohem déle než lidé před pouhými 120 lety. Velký podíl na tom mělo zejména zlepšení lékařské péče a životních podmínek. Delší život ovšem nutně neznamená více let prožitých ve zdraví. V naší společnosti se však nachází mnoho 90 a více letých, u kterých to platí. Mají zdravější životní styl, nebo se liší jejich […]
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižním Walesu, který dokáže tisknout efektivní náhrady tkáně přímo v lidském těle. Nový chirurgický nástroj pojmenovali u protinožců jako F3DB, což je […]
Antibiotika jsou názorným dokladem toho, že ani nápad pečlivě okopírovaný od přírody nemusí v rukou člověka fungovat stejně dobře a vytrvale. Účinnost těchto léků už nějakou dobu povážlivě klesá, a tak se hledají náhrady. Kde? Samozřejmě zase v přírodě. Slabiny antibiotik jsou především upozorněním, že bychom měli patenty přírody zkoumat podrobněji a v širších souvislostech. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz