Domů     Medicína
Budou uděleny Mimořádné Ceny Neuron
Dagmar Garciová 14.9.2020

Současná situace a zkušenost s celosvětovou pandemií nového koronaviru nám znovu zdůrazňuje významnou roli vědy v řešení globálních výzev. Proto letos předá Nadační fond Neuron Mimořádné Ceny Neuron dvěma excelentním českým vědcům, kteří se zasloužili o celosvětový vědecký přínos v boji proti virovým pandemiím a bakteriálním nákazám..

Jména laureátů budou odtajněna při slavnostní ceremonii, která se uskuteční v Den české státnosti 28. září 2020 ve Státní opeře Praha. Během ní se odehraje divadelní hra Dejvického divadla Elegance molekuly.

Cílem letošního mimořádného ročníku je upozornit na významnou roli českých vědců na poli světové vědy, na důležitost dlouhodobé podpory vědy a jejího propojování napříč zeměmi a obory.

Laureáty vybíraly vědecké osobnosti rady fondu. „Vědců si nesmírně vážíme a víme, že jejich úsilí právě teď ovlivňuje naše životy více než kdy jindy. Letošním předáváním Mimořádných Cen Neuron jim proto chceme hlavně poděkovat a ukázat, jak je důležité propojovat svět vědy a byznysu a výsledky popularizovat široké veřejnosti,“ říká Monika Vondráková, Neuron Founder.

Právě mimořádný příběh o úspěšném propojení vědy a byznysu vypráví divadelní hra Elegance molekuly, jejíž vznik Nadační fond Neuron finančně podpořil. Mapuje životní cestu slavného českého chemika – profesora Antonína Holého.

Ten díky mezioborové spolupráci a podpoře osvícených byznysmenů objevil antivirotika, která dodnes zachraňují miliony pacientů s AIDS nebo hepatitidou typu B. V současnosti na jeho práci navazují laboratoře po celém světě v rámci boje proti nemoci COVID-19. „Profesor Holý a jeho tým vymysleli funkční terminaci řetězení DNA. Byli ve správné době na správném místě a byli připraveni.

Jejich životní příběh obsáhl zánik bipolárního světa, nástup HIV ale i vznik gigantické farmaceutické firmy. Začal jsem o tom všem mluvit s kamarády a známými a zjistil, že většina z nich Antonína Holého nezná.

Tak jsem se pustil do psaní,“ popisuje svou motivaci režisér Petr Zelenka.

„Hra Elegance molekuly přesně shrnuje to, o co se v Neuronu snažíme už přes jedenáct let: excelentní česká věda, ruku v ruce s podporou osvícených mecenášů může měnit svět. Letošní laureáti jsou toho opět důkazem.

Poprvé v historii fondu přizveme na slavnostní ceremonii širokou veřejnost prostřednictvím přímého přenosu České televize na kanále ČT2. Věříme, že oslava Dne české státnosti tím bude obohacena o nový rozměr,“ doplňuje Monika Vondráková.

Související články
Jen v Česku si míchu poraní až tři stovky lidí ročně. Následky narušení tohoto křehkého spletence nervových vláken jsou zpravidla nevratné. Anebo ne? Kristýna Kárová z Ústavu experimentální medicíny AV ČR se možnostmi regenerace axonů po míšním poranění intenzivně zabývá. Potřebuju podrbat na nose, vyhodnotí mozek a vyšle motorickou drahou míchy signál do svalů ruky, […]
Vědci nyní lépe rozumí tomu, jak lidské buňky skládají molekulární nůžky, které stříhají RNA. Jde o další krok k pochopení, jak naše buňky čtou a překládají informaci uloženou ve své DNA. Proces popsal tým expertů z Ústavu molekulární genetiky AV ČR a Mikrobiologického ústavu AV ČR za pomoci mezinárodního týmu. Výsledky jejich nového výzkumu publikoval […]
Menopauza, při které u ženy dochází k zástavě menstruace, znamená ztrátu plodnosti ženy. Ovšem se sníženou tvorbou ženských pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu je spojen nárůst rizika některých chorob u žen, před kterými je tyto chránily. Oddálení menopauzy by ženy před jejich rozvojem uchránilo. Nadějí by mohl být již známý imunosupresivní lék rapamycin. Ženy po […]
Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) znovu přepsali dějiny medicíny. V rámci patnáctihodinové operace totiž pacientovi transplantovali hned pět orgánů najednou. Jmenuje se Pavel a hospitalizován byl s nádorem, který mu napadl většinu břišních orgánů a přední stranu břicha. První podobnou operaci proto podstoupil již před dvěma lety. Nové tenké střevo se však […]
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo silné svaly bez cvičení.   Miliony barev Většina z nás dokáže rozeznat asi jeden milion odstínů barev. To ale nejsou hranice lidských možností. Asi 12 % […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz