Domů     Příroda
Nespoutaný Nil spoluvytváří krajinu plnou kontrastů
Martin Macourek 11.9.2020

Nil, bezkonkurenčně nejdelší africká řeka, fascinuje svojí nespoutaností, různorodostí přírodních scenérií a směsicí kultur po celém jeho toku, ale také tím, že se vlastně přesně nedokážeme shodnout na tom, kde se nachází jeho pramen(y).

Jedná se nejen o nejdelší řeku v Africe, ale i o jednu z nejdelších na celém světě. Její povodí pokrývá území od Etiopské vysočiny až po úrodné delty v severním Egyptě. Ovšem záleží na tom, zda jako hlavní zdroj vody v řece budeme vnímat Bílý nebo Modrý Nil.

Řeka každopádně protéká téměř celou severovýchodní Afrikou, která by si život bez ní jistě nedokázala představit. Vždyť jde mimo jiné o primární zdroj vody pro tak obrovské a lidnaté země, jako jsou Egypt a Súdán.

Zatímco pramen Modrého Nilu je určen poměrně přesně – nachází se v jezeře Tana v Etiopii – u Bílého Nilu ani není jasné, zda se počátek toku nachází ve Rwandě nebo v sousedním Burundi. Přestože je Bílý Nil považován za hlavní tok, ten Modrý s sebou na sever přináší více vody a naplavenin.

Obě řeky se Nilem bez dalšího přívlastku stávají těsně na sever od hlavního města Súdánu, Chartúmu.

Bohatá je i historie řeky, jejíž břehy především v dolním toku byly nejvíce osídlenými oblastmi široko daleko už od doby kamenné. Ostatně podmínky v okolní poušti, jež vznikla klimatickou změnou přibližně 3 400 let před Kristem, jsou v kontrastu k deltě Nilu skutečně nepříznivé.

Bohužel v poslední době vzhledem k přelidnění začíná být nepříznivá i ona delta Nilu.

K Nilu neoddělitelně patří typická fauna a flóra. Ze zvířat jmenujme především nedocenitelné vodní buvoly (buvoly domácí) a velbloudy, kteří místním pomáhají už od dob starověkého Egypta v zemědělství a slouží i pro pestrost stravy – obě zvířata jsou totiž chována i na maso, ale také jako zdroj mléka.

A pokud jste někdy oblast hlavně kolem severních partií Nilu navštívili, jistě budete souhlasit, že především velbloudi se tam nacházejí téměř všude.

V zavlažovaném údolí Nilu, jež už při pohledu z vesmíru působí jako zelená jizva vyprahlé Sahary, rostou důležité plodiny jako bavlna, obilniny, cukrová třtina, fazole, olejniny a arašídy. Známým exportním artiklem Egypta jsou také datle, plody datlové palmy, a kromě nich okolo Nilu rostou i ovocné stromy, fíkovníky, karob či akácie.

Jak ovšem bylo řečeno na začátku, Nil není pouze Egypt, ale jde o životadárnou žílu celé severovýchodní části afrického kontinentu. Jeho tajemství pomáhá poodhalit také třídílný rakouský dokumentární seriál Nespoutaný Nil, který mají již brzy šanci vidět i čeští diváci, a to konkrétně na kanálu Viasat Nature vždy v neděli od 13. září ve 14:00..

 Trailer:

https://youtu.be/i7lgE8g0cMs

Související články
Ačkoliv se letní teploty u nás zatím zdají být spíše umírněné, meteorologové varují, že ty nejhorší vlny veder teprve přijdou. Jinde v Evropě trápí horko lidí i zvířata mnohem více. Zatímco my se ochladíme klimatizací či návštěvou bazénu, zvířata tolik možností, jak bojovat s vedrem, nemají. S rostoucími teplotami totiž jejich strategie proti přehřátí nemusí […]
Příroda Vesmír 13.7.2025
Šest protonů v jádře, schopnost vytvářet čtyři vazby, za pozemských teplot a tlaků pevné skupenství, tak takový je uhlík. Právě on je základním stavebním kamenem veškerého života, jak jej na naší planetě známe. Některé výzkumy však ukazují, že nejen on je teoreticky schopen vytvářet živé organismy. Podle jedné studie by na jiných světech mohly fungovat […]
Příroda 12.7.2025
Aktuální měření ukazují, že naše planeta letos v červenci zažila kratší dny, než bývá obvyklé. Jde o součást dlouhodobého procesu, jehož příčinou je jak jádro Země, tak i změny klimatu. Brzká ranní svítání a pozdní soumrak jsou s letními měsíci v našich zeměpisných šířkách neodmyslitelně spojeny. Ale při pohledu z vesmíru je současná realita trochu […]
Podle nejnovější studie přispívá vlastnictví psa nebo kočky k tomu, že si lidé zachovávají i s přibývajících věkem některé mozkové funkce, což je pro stárnoucí světovou populaci dobrou zprávou. Vlastnictví ptáků nebo ryb kupodivu takový pozitivní vliv na lidský mozek nemá. Globální populace stárne, což zvyšuje míru výskytu demence. Podle Světové zdravotnické organizace jich v […]
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz