Domů     Zajímavosti
Jak funguje a co vše dokáže vytisknout 3D tiskárna?

komerční sdělení

3D tisk je moderní technologie, která nám umožňuje tisknout trojrozměrné objekty pomocí naprogramované předlohy. Nejběžnější principem 3D tisku je tisk předmětu po jednotlivých vrstvách, které se do sebe zatavují, tzv.

technika FDM (FusedDeposition Modeling). Nejdříve se musíme rozhodnout, co přesně chceme tisknout a podle toho vytvořit 3D model v jednom z několika programů.

Pokud nejsme zkušení ve vytváření 3D modelů, stačí si nějaký stáhnout v online knihovnách. Podle 3D modelu se pak tiskárna naprogramuje a vytiskne požadovaný 3D předmět ze zvoleného materiálu, kdy jde většinou o určitý druh plastu.

3D tisk se vyvinul až tak, že dnes již touto technologií dokážeme postavit i dům. Ať už se jedná o bungalov či několika patrovou budovu, 3D tisku se nekladou v tomto ohledu meze. Nejdříve dojde k vytištění základní stavby, což trvá jen pár dní..

Materiál je nejčastěji tvořen tzv. cementovou směsí, která obsahuje příměs skelných vláken a recyklované stavební sutě. Avšak je jasné, že na klasických 3D tiskárnách dům nevytvoříte. Na tento typ tisku je potřeba velkých několika metrových tiskáren, tyto 3D tiskárny pak vytisknout nosné konstrukce, které se postupně vyztužují, upravují a dokončují. Ve 3D tisku budov, zatím vyniká hlavně Čína a Dubaj.

Využití 3D tisku napříč obory

3D tisku se využívá napříč mnoha obory. Ať už jde o strojírenský průmysl nebo umělecký, 3D tisk najde uplatnění téměř všude.

3D tisk modelů se využívá např. v elektronickém průmyslu. 3D modely elektroniky slouží k výrobě různých součástek – tištěné spoje, konektory, transformátory, displeje, tlačítka, mechanické součástky či vnější pouzdro zařízení.

3D tisku se využívá hojně i v již zmíněném odvětví strojírenství. 3D tisk napomáhá zrychlit, zlevnit a usnadnit malosériovou výrobu, výrobu různých prototypů, náhradní díly. Využívá se také pro výrobu dílů pro automobilový a letecký průmysl.

3D tisk nezklame ani při výrobě reklamních výrobků, kdy pomáhá při návrhu finálního předmětu.

Hojné využití má 3D tisk i v architektuře a stavebnictví. Pomocí 3D tisku si dokážeme vytvořit model navrhované stavby a dokážeme si ji tak lépe představit. Ve stavebnictví se jedná už i o stavbu hotových reálných budov, viz výše.

Využití 3D tisku nezklame ani v oboru lékařském a v oblasti vědy a výzkumu. Můžete si vytisknout různé pomůcky do laboratoře, protetické pomůcky, anatomické modely, implantáty.

Děti si mohou vytisknout různé hračky, autíčka, postavičky atd. Různým kutilům se meze nekladou. V oblasti umění a módy se 3D tisk taky neztratí.

Kolik stojí 3D tisk, když si chci něco vytisknout?

Cena 3D tisku závisí na mnoha různých faktorech jako je velikost tištěného objektu, druh použitého materiálu a přesnost tisku. Cena se především odvíjí od množství použitého materiálu a doby tisku, která se mění v závislosti na těchto faktorech.

Doporučujeme zakázkový 3d tisk Ostrava, kde dostane každá zakázka cenu na míru podle požadavků zákazníka. Hotový výrobek Vám pošlou klidně po celé ČR.

Cena stolních 3D tiskáren je již o trochu větší. Ty nejlevnější se pohybují okolo 5000 Kč, lepší už přes 20 000 Kč, ty nejdražší stojí kolem 200 000 Kč. Je na Vás, jak kvalitní tiskárnu budete chtít, jak velký tiskový prostor potřebujete a nebo jaké materiály chcete tisknout.

Ceny se odvíjí podle velikosti, přesnosti, způsobu tisku atd. Materiál do 3D tiskáren se dá získat na více e-shopech, cena se pohybuje od cca 370,- do 1900,- za cívku, na které je tisková struna namotaná.

Doporučujeme e-shop 3dtiskni.cz, kde zároveň dělají i zakázkový 3D tisk.

Související články
Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava už dávno strhla nálepku hornické univerzity. Naopak se v reakci na aktuální problémy skrze spojení technických, ekonomických, přírodovědných a uměleckých oborů v moderní studijní programy zaměřuje na udržitelnost. Nejlepším příkladem, jak tento posun v oblasti udržitelnosti demonstrovat, jsou jednotlivé iniciativy, které v kampusu univerzity probíhají. Spolupráce studentů, akademických pracovníků a vědců […]
Automobilka JLR na výrobu a testování elektromobilů v Coventry rozšířil svůj seznam nových zaměstnanců o nevšedního kolegu v podobě čtyřnohého robotického psa jménem Rover. Vzhledem k tomu, že testovací centrum je složité a energeticky náročné prostředí s tisíci zařízeními, které vyžaduje neustálý dohled, má Roverova role hlídacího psa pro JLR a její lidské kolegy zásadní […]
Plánovaná dostavba jaderných bloků v Dukovanech se blíží a s tím se zvyšuje i zájem studentů o jaderné obory – skoro 40% nárůst zapsaných eviduje i Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze (FJFI), která je v Česku i ve střední Evropě již od svého založení vůdčí institucí v oblasti vzdělávání jaderných inženýrů. Studenti FJFI se teď mohou těšit […]
Nový objev vnáší světlo do 179 let starého tajemství, které vedlo k úmrtí více než 100 průzkumníků během Franklinovy expedice v kanadské Arktidě. V roce 1845 se Sir John Franklin a jeho posádka čítající 128 mužů vydali z Anglie, aby našli Severozápadní průplav. Jejich cesta však skončila v nehostinné kanadské Arktidě, kde všichni zahynuli. Přesné […]
Někdy svět pro oči nevidí. Co představuje větší emisní problém než auta, lodě nebo letadla? Co zanechává výraznou stopu v životním prostředí, v našich peněženkách a přispívá k sociálním problémům? Potraviny – tedy přesněji plýtvání potravinami. Vědci v projektu Drawdown představili 100 řešení, jak snížit dopad klimatické krize. A jako třetí nejdůležitější řešení, které má […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz