Domů     Medicína
Zajímavá fakta o rozdílech mezi muži a ženami

komerční sdělení

Ne, muži opravdu nepochází z Marsu a ženy z Venuše. Ač se to často na první pohled nezdá, obě pohlaví skutečně náleží jedinému živočišnému druhu. Přesto jsou v různých ohledech rozdílná a nutno podotknout, že většinu rozdílů příroda nezařídila jen tak, pro nic za nic – propůjčují jim specifické vlastnosti, které jsou nezbytné k přežití..

Ale ještě než se s vámi podělíme o ty nejzajímavější, připomeňme si společné znaky, o nichž jste možná doposud netušili: z genetického hlediska se muži a ženy shodují na 98,5 procenta a jejich těla vytváří stejné hormony, ovšem v jiném množství.

1. Muži mají díky vyšší hustotě kolagenu hrubší kůži (v průměru o 25 %), silnější kosti, šlachy a vazy. Jejich tělo je uzpůsobeno na fyzicky náročnější práci – obvykle disponuje větším množstvím příčně pruhované svaloviny.

Ta je navíc rychlejší a silnější. Ženy jsou zase odolnější vůči svalové únavě a rychleji se zotavují.

Tip: Vážně i nevážně o práci a podnikání si můžete přečíst v magazínu Bway.cz.

2. Lidské tělo potřebuje ke správnému fungování minimální množství železa. Prvek je obsažen především v hemoglobinu (červené krevní barvivo) a krvinky by bez něj nemohly okysličovat tkáně.

Nedostatek železa nazýváme chudokrevnost a ženy jí trpí častěji než muži. Souvisí se ztrátou krve během menstruace v plodném období života (typicky mezi 14 a 50 lety).

3. Další nezbytnou látkou pro zdraví je folát neboli kyselina listová. Důležitý vitamín sice potřebují obě pohlaví, mnohem důležitější je ale pro ženy, a to v období těhotenství, kdy je klíčový při vývoji nervové soustavy dítěte.

Tip: Další zajímavosti o zdraví a zdravém životním stylu se dočtete na fittyn.cz.

4. Velmi oblíbeným a jistě zajímavým tématem je rozdíl mezi typickým mužským a ženským mozkem. Že fungují trochu jinak, je z chování příslušníků obou pohlaví zřejmé na první pohled. Rozdíly tkví ve velikosti, stavbě i fungování.

Zatímco mužský mozek obsahuje více šedé kůry mozkové, na ženskou mozkovnu připadá větší množství bílé moty. V praxi se odlišná struktura projevuje rozdílným zpracováváním emocí, jiným sociálním a sexuálním chováním.

5. Rozdílnost pohlaví vychází najevo i při pohledu na prsty. Ženy mají většinou nejdelší ukazováček, muži prsteníček.

Tip: Nechte se inspirovat dalšími zajímavými fakty na ostrov-inspirace.cz.

6. Když muž vyvíjí pohybovou aktivitu, jeho primárním zdrojem energie jsou karbohydráty (tzn. sacharidy). Ženy ji berou z tukové tkáně.

7. Zmínili jsme, že obě pohlaví produkují stejné hormony. Liší se v množství: průměrný dospělý muž má v jednom decilitru krve 270-1070 nanogramů, žena 15-70 nanogramů. Mužům však kolem 30. věku života hladina testosteronu klesá (každoročně o cca procento), u žen zůstává stejná. Naproti tomu se po menopauze potýkají se se snížením hladiny estrogenu.

Článek jsme připravili ve spolupráci s magazínem PRO-MUŽE.CZ, který nabízí pravidelnou porci zajímavého čtení o lifestylových tématech.

Související články
Medicína 14.7.2025
V roce 2023 zemřelo v důsledku užívání tabáku celosvětově více než 7 milionů lidí. Tabák zůstává hlavním rizikovým faktorem úmrtí u mužů, kde způsobil 5,59 milionu úmrtí. U žen se pak umístil na sedmém místě s 1,77 milionu úmrtí. Tabák stojí za přibližně každou osmou smrtí na světě a v některých zemích počet úmrtí prudce […]
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
Historie Medicína 10.7.2025
Antropologové z Národního muzea ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR, Ústavem soudního lékařství ÚVN, archiváři a knihovníky oznámili významný objev, a to, že identifikovali ostatky Jana Františka Löwa z Erlsfeldu (1648–1725), předního barokního lékaře, šlechtice a čtyřnásobného rektora Univerzity Karlovy. Tento úspěch přichází symbolicky právě v roce, kdy uplynulo 300 let od jeho úmrtí a zároveň 100 let od […]
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz