Domů     Medicína
Zajímavá fakta o rozdílech mezi muži a ženami
Martin Macourek
od Martin Macourek 9.7.2020

komerční sdělení

Ne, muži opravdu nepochází z Marsu a ženy z Venuše. Ač se to často na první pohled nezdá, obě pohlaví skutečně náleží jedinému živočišnému druhu. Přesto jsou v různých ohledech rozdílná a nutno podotknout, že většinu rozdílů příroda nezařídila jen tak, pro nic za nic – propůjčují jim specifické vlastnosti, které jsou nezbytné k přežití..

Ale ještě než se s vámi podělíme o ty nejzajímavější, připomeňme si společné znaky, o nichž jste možná doposud netušili: z genetického hlediska se muži a ženy shodují na 98,5 procenta a jejich těla vytváří stejné hormony, ovšem v jiném množství.

1. Muži mají díky vyšší hustotě kolagenu hrubší kůži (v průměru o 25 %), silnější kosti, šlachy a vazy. Jejich tělo je uzpůsobeno na fyzicky náročnější práci – obvykle disponuje větším množstvím příčně pruhované svaloviny.

Ta je navíc rychlejší a silnější. Ženy jsou zase odolnější vůči svalové únavě a rychleji se zotavují.

Tip: Vážně i nevážně o práci a podnikání si můžete přečíst v magazínu Bway.cz.

2. Lidské tělo potřebuje ke správnému fungování minimální množství železa. Prvek je obsažen především v hemoglobinu (červené krevní barvivo) a krvinky by bez něj nemohly okysličovat tkáně.

Nedostatek železa nazýváme chudokrevnost a ženy jí trpí častěji než muži. Souvisí se ztrátou krve během menstruace v plodném období života (typicky mezi 14 a 50 lety).

3. Další nezbytnou látkou pro zdraví je folát neboli kyselina listová. Důležitý vitamín sice potřebují obě pohlaví, mnohem důležitější je ale pro ženy, a to v období těhotenství, kdy je klíčový při vývoji nervové soustavy dítěte.

Tip: Další zajímavosti o zdraví a zdravém životním stylu se dočtete na fittyn.cz.

4. Velmi oblíbeným a jistě zajímavým tématem je rozdíl mezi typickým mužským a ženským mozkem. Že fungují trochu jinak, je z chování příslušníků obou pohlaví zřejmé na první pohled. Rozdíly tkví ve velikosti, stavbě i fungování.

Zatímco mužský mozek obsahuje více šedé kůry mozkové, na ženskou mozkovnu připadá větší množství bílé moty. V praxi se odlišná struktura projevuje rozdílným zpracováváním emocí, jiným sociálním a sexuálním chováním.

5. Rozdílnost pohlaví vychází najevo i při pohledu na prsty. Ženy mají většinou nejdelší ukazováček, muži prsteníček.

Tip: Nechte se inspirovat dalšími zajímavými fakty na ostrov-inspirace.cz.

6. Když muž vyvíjí pohybovou aktivitu, jeho primárním zdrojem energie jsou karbohydráty (tzn. sacharidy). Ženy ji berou z tukové tkáně.

7. Zmínili jsme, že obě pohlaví produkují stejné hormony. Liší se v množství: průměrný dospělý muž má v jednom decilitru krve 270-1070 nanogramů, žena 15-70 nanogramů. Mužům však kolem 30. věku života hladina testosteronu klesá (každoročně o cca procento), u žen zůstává stejná. Naproti tomu se po menopauze potýkají se se snížením hladiny estrogenu.

Článek jsme připravili ve spolupráci s magazínem PRO-MUŽE.CZ, který nabízí pravidelnou porci zajímavého čtení o lifestylových tématech.

reklama
Související články
Syndrom náhlého úmrtí kojence je postrachem všech rodičů malých dětí. Zdravé dítě do jednoho roku zemře ve spánku, a to bez zjevné vnější či vnitřní příčiny. Nyní se však vědcům přeci jen podařilo najít u postižených dětí anomálii, která je činí k náhlému úmrtí náchylnějšími. SIDS neboli syndromu náhlého úmrtí kojence, z anglického sudden infant […]
Trochu to připomíná béčkový horor. Vědci zkoumali prastaré viry, které odebrali ze zmrzlé půdy v severské tundře. Ke svému překvapení badatelé zjistili, že viry se nejen navrátily k životu, ale dokázaly být i infekční. Tedy, jen vůči jednobuněčným organismům, možnost, že by napadly i lidi je nejasná, ale i tak by viry z tajícího permafrostu […]
Říká se, že malé děti jsou jako houby, dokáží si velmi rychle osvojit nové dovednosti. Učení se novým věcem, zejména jazykům, je pro ně mnohem snazší než pro dospělé. Vědcům se nyní podařilo objasnit, co za tím stojí. Schopnost dětí rychle se učit novým věcem zaujala vědce, kteří se snaží přijít na to, proč tomu […]
Alexander Fleming a historka o plísni na jeho stole, která likvidovala bakterie, není celý příběh o objevu penicilínu. Fleming udělal první krok, ale nebyl chemik, takže nedokázal penicilín izolovat a dlouho nevěřil, že by se dal vyrábět jako lék. Tím, kdo účinnou látku z plísně získal, byl až Ernst Chain. Jeho jméno jste přitom mohli […]
V boji proti HIV zatím medicína nedosáhla velkých úspěchů. Připsat si může jen pár vyléčených, označované podle míst nemocnic jako berlínský, londýnský a düsseldorfský pacient. Všichni vyléčení trpěli současně rakovinou, a tak podstoupili transplantaci kostní dřeně – s vadou v genu nových buněk. Ta je zachránila, ale jde o metodu s tolika komplikacemi, že se […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz