S odvážnou hypotézou přišli výzkumníci z Univerzity Johnse Hopkinse v Baltimore. Podle nich by tajemná temná hmota mohla vzniknout ještě před tím, než se začal vytvářet náš vesmír.
Možnost existence temné hmoty poprvé nadhodil ve dvacátých letech minulého století nizozemský astronom Jacobus Kapteyn. V dalším desetiletí tuto hypotézu podpořil Kapteynův krajan Jan Oort a švýcarsko-americký astronom Fritz Zwicky.
Ukázalo se totiž, že ve vesmíru je více hmoty, než bylo pozorováno. Nicméně, až v roce 2006 získala NASA nezpochybnitelné důkazy o existenci temné hmoty.
Temná hmota není přímo pozorovatelná, ale její existence je patrná ze zvláštních účinků, které má na nám známou baryonovou hmotu a na prostor. Není jí málo, podle kosmologických odhadů tvoří až 80 procent veškeré hmoty ve vesmíru.
Astrofyzikům celého světa nedá původ temné hmoty spát. Ti z Univerzity Johnse Hopkinse nejsou v tomto ohledu výjimkou. Jejich nová studie přitom naznačuje, že temná hmota se mohla objevit už před vznikem vesmíru.
Podle matematických modelů autora studie Tommiho Tenkanena se nedá vyloučit, že součástí temné hmoty je částice, která existovala před Velkým třeskem. Tyto částice by mohly vysvětlit mimořádný způsob rozmístění galaxií v současném vesmíru.