Domů     Technika
Od počítadel k superpočítačům
Martin Macourek 29.5.2020

Pod pojmem „počítač“ si dnes prakticky každý člověk včetně malých dětí představí notebook nebo případně stolní počítač s plochým displejem. Význam tohoto slova i skutečná podoba těchto strojů se ale v průběhu historie razantně změnily..

Jednou z posledních věcí, které od našich chytrých tenkých notebooků při každodenním domácím používání ještě chceme, je řešení matematických rovnic nebo jednoduše počítání. Spojitost mezi slovy počítat a počítač ale rozhodně nevymizela.

První předchůdce dnešních počítačů můžeme najít už v dávných civilizacích, které zanikly před tisíci lety. Řada dávných kultur měla svá mechanická počítadla, která jim usnadňovala složitější propočty, ale také pomáhala třeba při výpočtu pohybu planet.

Další důležitý krok směrem k moderním počítačům pak představovaly mechanické počítací strojky z 18. století. Skutečné základy počítačové vědy ale pomohl položit jediný muž – britský matematik Alan Turing.

Ten ve svém článku z května 1936 s názvem „On Computable Numbers, with an Application to the Entscheidungsproblem“ zavedl pojem Turingův počítač, hypotetický výpočetní stroj, který by byl schopný odpovědět na jakoukoliv logickou otázku.

Myšlenky z tohoto článku položily základy počítačové vědy, což byl také důvod, proč v druhé polovině května slavíme Mezinárodní den počítačů, který letos připadl na 25. května.

Po druhé světové válce začaly na základě Turingova počítače vznikat první počítače, které řídil program uložený ve vnitřní paměti. Počítače však měly ještě dlouho podobu obrovských strojů zabírajících několik místností, které bylo velmi náročné spustit, ovládat, a dokonce i chladit.

Teprve s příchodem tzv. mikroprocesorů v 80. letech 20. století se začala psát éra počítačů tak, jak je známe dnes.

Obří počítače stále existují

Neznamená to ale, že by obrovské sálové počítače zcela vymizely. Na světě stále existují velká počítačová centra, ve kterých fungují tzv. superpočítače. Většinou jsou tato centra součástí nějaké univerzity nebo výzkumného ústavu, který jejich obrovskou výpočetní sílu používá pro nejrůznější složité výpočty, analýzy nebo simulace.

Vytváří například modely pro předpovědi počasí, zpracovávají data pro rozvoj chytrých měst nebo tvoří simulace pro lékařský a farmaceutický průmysl. Dokáží toho ale mnohem víc.

Podmínkou pro takové schopnosti superpočítačů jsou ale výjimečně dobré komponenty. Každý takový stroj je v zásadě tvořen obrovským množství vzájemně propojených serverů.

Například barcelonský superpočítač, který se nachází v bývalé kapli Torre Girona na předměstí Barcelony, tvoří neuvěřitelných 3400 serverů propojených 48 kilometry kabelů.

Všechny tyto servery musí být samozřejmě průběžně obnovovány, aby dlouhodobě neklesal jejich výkon a tím pádem i celková výpočetní síla superpočítače. Z toho důvodu jsou superpočítačová centra v úzkém spojení s předními výrobci techniky, kteří jim pomáhají udržet jejich zařízení v chodu a stále připravená na nové výzvy.

Lenovo, jakožto jeden z lídrů na poli technologií nejen pro datová centra, tak v minulých letech dodalo svá řešení nejen superpočítačovému centru v Barceloně, ale ve spolupráci se společností Intel pomohlo také superpočítači v německém Leibnitzu.

Právě nasazení nové techniky v Leibnitzu bylo pro Lenovo důležitým milníkem – díky dodávce serverů pro tento počítač překonal tento výrobce hranici 20 milionů vyrobených a dodaných serverů. Již zapojený superpočítač se pak mohl zapojit do výzkumu v nejrůznějších oblastech od astrofyziky přes dynamiku tekutin až po humanitní vědy.

Od prvních sálových počítačů ušla technika velmi dlouhou cestu. Neznamená to však, že by již neexistovaly obrovské, složitě chlazené místnosti tvořící jeden velký počítač. Řada odborníků je dokonce přesvědčena, že to budou právě superpočítače, které do budoucna pomohou lidstvu dále se rozvíjet a řešit složité problémy dneška i budoucnosti.

Související články
Troufalé cíle si žádají troufalá řešení, a k takovým bezpochyby projekt budoucího urychlovače částic FCC patří. Odhalení záhad temné hmoty a energie? Hledání nových částic či výroba milionů nepolapitelných Higgsových bosonů? Takové úkoly z říše fantazie se už možná brzy přesunou do reality – anebo také navždy zůstanou na papíře. Velký hadronový urychlovač (LHC), největší a nejvýkonnější […]
Mezi savci těžko najdeme tvora s dominantnějším mozkem. Ten delfíní může vážit až 1,7 kg, což je víc než u člověka. Tito inteligentní živočichové spolu komunikují cvakáním a hvízdáním a dokážou rozeznat svá vlastní „jména“. Díky pokroku v umělé inteligenci možná budeme moci jejich řeč brzy přeložit do lidské a naopak. Jsme jen krůček od mluvení se […]
Objevy Technika 22.5.2025
Výzkumný tým vedený prof. Pavlem Jungwirthem z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR zjistil, že během procesu, kdy se kapalina mění z nekovu na vodivý kov, vzniká ještě jeden, zatím nepopsaný jev. Jedná se o fázi, kdy se systém spontánně velmi rychle přepíná mezi kovem a nekovem, aniž by vydržel v jednom z těchto […]
Představte si budoucnost, ve které domy rostou stejně jako houby po dešti. Zní to jako sci-fi? Možná. Ale v České republice už takový dům existuje. Experimentální projekt SAMOROST přinesl skutečnou revoluci v udržitelném bydlení. Poprvé v historii nechali vyrůst dům, jehož klíčovým materiálem je mykokompozit – stavební prvek vytvořený z podhoubí. Inovativní přístup otevírá nové […]
Technika 12.5.2025
Ministerstvo financí ve spolupráci s Českým institutem informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT představilo nového inteligentního chatbota Adama. Ten pomáhá auditorům při kontrole čerpání dotací a grantů a tuto agendu tím významně zrychluje a zpřehledňuje. Jedním z hlavních úkolů Auditního orgánu ministerstva financí (AO MF) je ověřovat, zda jsou projekty financované z veřejných prostředků realizovány […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz