Domů     Medicína
Dbejte na pravidelnou kontrolu svých chronických onemocnění. Nezapomínejte na preventivní prohlídky

komerční sdělení

Pandemie koronaviru neodstranila ostatní zdravotní problémy, kterými pacienti trpí. Je proto třeba se zaměřit na prevenci, aby se z drobných zdravotních problémů nestaly fatální. Přinášíme rozhovor s MUDr. Miluší Vostradovskou, internistkou a praktickou lékařkou pro dospělé, z kliniky Canadian Medical.

Někteří pacienti potřebují kontinuální zdravotní péči, která s koronavirem nesouvisí. Jsou to například chroničtí pacienti trpící diabetem nebo třeba srdečně-cévními onemocněními. Je to tak?

Přesně tak. Pacienti mají stále vysoký krevní tlak, problémy s dechem, bolesti břicha, gynekologické nebo oční obtíže a řadu jiných zdravotních problémů. Ne každý respirační infekt znamená onemocnění COVID-19.

Na jaká vyšetření by lidé v rámci prevence neměli zapomínat?

Vše je dáno věkem pacienta, máme doporučení odborných společností, jsou jednoznačně dané periodicity preventivních prohlídek. Základem každé preventivní prohlídky je odebrání zdravotní anamnézy, resp.

její aktualizace, a klinické vyšetření. V jednotlivých věkových kategoriích jsou indikované příslušné laboratorní testy a s přibývajícím věkem pak některé specifické – jako vyšetření testu na okultní (skryté) krvácení, PSA (prostatický antigen = nádorový marker na prostatu), mamologické vyšetření, gynekologické vyšetření.

Jak je to s očkováním? Teď je aktuální očkování proti klíšťové encefalitidě, ale dospělí by neměli zapomínat asi ani na očkování proti tetanu, žloutence…

Každý praktický lékař v rámci preventivní prohlídky aktualizuje a „hlídá“ termíny příslušných očkování – takže nic se nezměnilo ani v rámci pandemie COVID-19. Po 10-15 letech očkujeme proti tetanu, vždy zvažujeme možnost využití vakcíny, kde je navíc vakcína i proti černému kašli.  Standardně doporučujeme očkování proti virové klíšťové encefalitidě, u pacientů nad 65 let zajištujeme očkování proti pneumokokové infekci..

Pevně věřím, že budeme zase cestovat jako v minulosti a budeme dbát na doporučená očkování do zahraničí, exotických zemí – proti žloutenkám A, B, břišnímu tyfu, žluté zimnici, vzteklině a dalším. Všechny očkovací látky jsou samozřejmě na našich klinikách k dispozici.

Jak jako lékařka sama vnímáte celou dobu omezení a mimořádných opatření po dobu koronavirové infekce?

Každé omezení je omezením, ať už v našem soukromém, tak pracovním životě. V začátku pandemie byla omezení velmi striktní, přísná a nutná, ale uvolňování musí přijít a musíme se vrátit téměř k normálnímu, pro nás standardnímu, způsobu života.

Jak v rámci pracovního režimu, soukromí, tak i sociálních kontaktů. Když bude zastavena ekonomika jako nyní – nebudeme připravení na eventuální další vlny nejrůznějších infekcí. Je třeba jít dál.  Příliš striktní opatření nám nezpůsobí zánik viru, virus tady je a bude i nadále.

Důležitá bude kolektivní imunita, to znamená, že v populaci bude promořenost infekcí, budeme mít vytvořené protilátky, které nás na dobu určitou (nyní se hovoří o 1-2 letech) ochrání.  S koronavirem se musíme naučit žít.

Dbát více na hygienu rukou, ploch, při jakémkoliv respiračním infektu budeme nosit roušku a chránit tím ostatní a nikdo se již nad tím nebude podivovat. Více budeme investovat do svého zdraví, posilovat imunitní systém.

Myslíte si, že se s těmito viry budeme setkávat v budoucnu častěji a měli bychom být připraveni na tyto eventuality?

Určitě, jak už jsem uvedla v předešlé odpovědi. Koronavirus tady je a bude i nadále. V současnosti se hovoří o tom, že se toto onemocnění objeví v další vlně na podzim. Máme čas a zkušenosti. Zdravotnická zařízení musí být vybavena osobními ochrannými pomůckami a všichni musíme být připravení po stránce mentální – odolat úspěšně stresu, který může vyplynout z obav o zdraví své a svých blízkých.

Mohou se lidé obecně nějakým způsobem sami připravit na typ takovéto nákazy posílením imunity, vhodnou stravou, pohybovými aktivitami, zlepšováním fyzické kondice?

Ano. Dodržovat zdravý životní styl, sportovat, nekouřit, pít alkohol jen v přiměřené míře. Po stresové práci myslet na odpočinek – aktivní i pasivní (dostatečný spánek). Vitamínů je k dispozici dostatek – ať už v přirozené formě, tak ve formě tablet.  A také nesmíme zapomenout dbát na pravidelnou kontrolu svých chronických onemocnění a na již zmiňované preventivní prohlídky.

Související články
Druhý říjnový týden udržuje v napětí a očekávání nejlepší světové vědce, právě v těchto dnech jsou totiž rozdávány Nobelovy ceny, jakožto ocenění za práci a objevy hned v několika oborech. Laureáty Nobelovy ceny za medicínu a fyziologii se letos stali američtí biologové Victor Ambros a Gary Ruvkun za objev mikroRNA a její role v regulaci […]
Virus marburg vyvolává hemoragickou horečku marburg, jejíž mortalita dosahuje až 90 %. Proti nemoci neexistuje lék ani schválená vakcína. Nyní vypukla epidemie nemoci ve Rwandě. Pokud by se nákaza šířila dále, jsou odborníci, kteří pracují na vývoji vakcín, ochotni poskytnout očkovací látky, které již prošly klinickou studií, rwandské vládě, aby se zamezilo dalšímu šíření nemoci. […]
Antibiotická rezistence se stává jednou z největších výzev současného zdravotnictví. Miliardy lidí v chudých zemích si nemohou dovolit ani základní antibiotika na léčbu běžných bakteriálních infekcí, na což ve svých důsledcích mohou doplatit i bohaté země. Pokud se rychle nezmění přístup k tomuto problému, svět se může vrátit do doby, kdy i jednoduchá infekce znamenala […]
Objev antibiotik představoval pro lidstvo dlouhou dobu spásu, odhaduje se, že jen samotný penicilin zachránil 82 milionů životů. Jenže živé organismy se vyvíjejí, bakterie nevyjímaje, a tak si proti antibiotikům postupně budují odolnost. V nejbližší budoucnosti se tak zřejmě nemoci, jejichž původci jsou bakterie, opět stanou metlou lidstva… Odolností bakterií vůči antibiotikům se zabývá projekt […]
Kardiovaskulární onemocnění jsou stále nejčastější příčinou úmrtí ve světě i u nás. V roce 2022 trpělo nějakou nemocí srdce téměř 3 miliony Čechů. Lékaři tradičně hodnotí riziko rozvoje těchto chorob u pacientů na základě vysokých hodnot LDL tedy „špatného“ cholesterolu. Nový výzkum ukazuje, že je přínosné sledovat i další parametry… Lékaři se snaží předvídat riziko […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz