Domů     Medicína
Dbejte na pravidelnou kontrolu svých chronických onemocnění. Nezapomínejte na preventivní prohlídky

komerční sdělení

Pandemie koronaviru neodstranila ostatní zdravotní problémy, kterými pacienti trpí. Je proto třeba se zaměřit na prevenci, aby se z drobných zdravotních problémů nestaly fatální. Přinášíme rozhovor s MUDr. Miluší Vostradovskou, internistkou a praktickou lékařkou pro dospělé, z kliniky Canadian Medical.

Někteří pacienti potřebují kontinuální zdravotní péči, která s koronavirem nesouvisí. Jsou to například chroničtí pacienti trpící diabetem nebo třeba srdečně-cévními onemocněními. Je to tak?

Přesně tak. Pacienti mají stále vysoký krevní tlak, problémy s dechem, bolesti břicha, gynekologické nebo oční obtíže a řadu jiných zdravotních problémů. Ne každý respirační infekt znamená onemocnění COVID-19.

Na jaká vyšetření by lidé v rámci prevence neměli zapomínat?

Vše je dáno věkem pacienta, máme doporučení odborných společností, jsou jednoznačně dané periodicity preventivních prohlídek. Základem každé preventivní prohlídky je odebrání zdravotní anamnézy, resp.

její aktualizace, a klinické vyšetření. V jednotlivých věkových kategoriích jsou indikované příslušné laboratorní testy a s přibývajícím věkem pak některé specifické – jako vyšetření testu na okultní (skryté) krvácení, PSA (prostatický antigen = nádorový marker na prostatu), mamologické vyšetření, gynekologické vyšetření.

Jak je to s očkováním? Teď je aktuální očkování proti klíšťové encefalitidě, ale dospělí by neměli zapomínat asi ani na očkování proti tetanu, žloutence…

Každý praktický lékař v rámci preventivní prohlídky aktualizuje a „hlídá“ termíny příslušných očkování – takže nic se nezměnilo ani v rámci pandemie COVID-19. Po 10-15 letech očkujeme proti tetanu, vždy zvažujeme možnost využití vakcíny, kde je navíc vakcína i proti černému kašli.  Standardně doporučujeme očkování proti virové klíšťové encefalitidě, u pacientů nad 65 let zajištujeme očkování proti pneumokokové infekci..

Pevně věřím, že budeme zase cestovat jako v minulosti a budeme dbát na doporučená očkování do zahraničí, exotických zemí – proti žloutenkám A, B, břišnímu tyfu, žluté zimnici, vzteklině a dalším. Všechny očkovací látky jsou samozřejmě na našich klinikách k dispozici.

Jak jako lékařka sama vnímáte celou dobu omezení a mimořádných opatření po dobu koronavirové infekce?

Každé omezení je omezením, ať už v našem soukromém, tak pracovním životě. V začátku pandemie byla omezení velmi striktní, přísná a nutná, ale uvolňování musí přijít a musíme se vrátit téměř k normálnímu, pro nás standardnímu, způsobu života.

Jak v rámci pracovního režimu, soukromí, tak i sociálních kontaktů. Když bude zastavena ekonomika jako nyní – nebudeme připravení na eventuální další vlny nejrůznějších infekcí. Je třeba jít dál.  Příliš striktní opatření nám nezpůsobí zánik viru, virus tady je a bude i nadále.

Důležitá bude kolektivní imunita, to znamená, že v populaci bude promořenost infekcí, budeme mít vytvořené protilátky, které nás na dobu určitou (nyní se hovoří o 1-2 letech) ochrání.  S koronavirem se musíme naučit žít.

Dbát více na hygienu rukou, ploch, při jakémkoliv respiračním infektu budeme nosit roušku a chránit tím ostatní a nikdo se již nad tím nebude podivovat. Více budeme investovat do svého zdraví, posilovat imunitní systém.

Myslíte si, že se s těmito viry budeme setkávat v budoucnu častěji a měli bychom být připraveni na tyto eventuality?

Určitě, jak už jsem uvedla v předešlé odpovědi. Koronavirus tady je a bude i nadále. V současnosti se hovoří o tom, že se toto onemocnění objeví v další vlně na podzim. Máme čas a zkušenosti. Zdravotnická zařízení musí být vybavena osobními ochrannými pomůckami a všichni musíme být připravení po stránce mentální – odolat úspěšně stresu, který může vyplynout z obav o zdraví své a svých blízkých.

Mohou se lidé obecně nějakým způsobem sami připravit na typ takovéto nákazy posílením imunity, vhodnou stravou, pohybovými aktivitami, zlepšováním fyzické kondice?

Ano. Dodržovat zdravý životní styl, sportovat, nekouřit, pít alkohol jen v přiměřené míře. Po stresové práci myslet na odpočinek – aktivní i pasivní (dostatečný spánek). Vitamínů je k dispozici dostatek – ať už v přirozené formě, tak ve formě tablet.  A také nesmíme zapomenout dbát na pravidelnou kontrolu svých chronických onemocnění a na již zmiňované preventivní prohlídky.

Související články
Jen v Česku si míchu poraní až tři stovky lidí ročně. Následky narušení tohoto křehkého spletence nervových vláken jsou zpravidla nevratné. Anebo ne? Kristýna Kárová z Ústavu experimentální medicíny AV ČR se možnostmi regenerace axonů po míšním poranění intenzivně zabývá. Potřebuju podrbat na nose, vyhodnotí mozek a vyšle motorickou drahou míchy signál do svalů ruky, […]
Vědci nyní lépe rozumí tomu, jak lidské buňky skládají molekulární nůžky, které stříhají RNA. Jde o další krok k pochopení, jak naše buňky čtou a překládají informaci uloženou ve své DNA. Proces popsal tým expertů z Ústavu molekulární genetiky AV ČR a Mikrobiologického ústavu AV ČR za pomoci mezinárodního týmu. Výsledky jejich nového výzkumu publikoval […]
Menopauza, při které u ženy dochází k zástavě menstruace, znamená ztrátu plodnosti ženy. Ovšem se sníženou tvorbou ženských pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu je spojen nárůst rizika některých chorob u žen, před kterými je tyto chránily. Oddálení menopauzy by ženy před jejich rozvojem uchránilo. Nadějí by mohl být již známý imunosupresivní lék rapamycin. Ženy po […]
Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) znovu přepsali dějiny medicíny. V rámci patnáctihodinové operace totiž pacientovi transplantovali hned pět orgánů najednou. Jmenuje se Pavel a hospitalizován byl s nádorem, který mu napadl většinu břišních orgánů a přední stranu břicha. První podobnou operaci proto podstoupil již před dvěma lety. Nové tenké střevo se však […]
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo silné svaly bez cvičení.   Miliony barev Většina z nás dokáže rozeznat asi jeden milion odstínů barev. To ale nejsou hranice lidských možností. Asi 12 % […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz