Domů     Příroda
Velkolepá Afrika je stále krásná, jen je tu krásu třeba více hledat!
Martin Macourek 29.4.2020

Zásahy člověka do přírody jsou v poslední době neoddiskutovatelné a bohužel často nevratné, ale přesto se i na černém kontinentu stále dají najít místa, která jsou lidstvem téměř nedotčená a zachovávají si svůj původní ráz divočiny, tak jak ho známe z klasických dobrodružných filmů nebo dokumentů v podání cestovatelů Zikmunda a Hanzelky.

Na tuto klasiku, kterou většina z nás zná z televize svého dětství, navazuje dokumentární seriál Velkolepá Afrika (v originále Massive Africa), jímž provází Peter Terry. Ten už má „na svědomí“ přírodní dokumenty jako Afrika z výšky nebo Příběh nosorožců.

Tentokrát se do Afriky podívá znovu, aby společně se štábem prozkoumal známější i ty méně známé kousky divočiny na kontinentu, který je pro většinu z nás stále velkou neznámou.

Zatím bylo natočeno pět regionálně rozdělených epizod, které se vždy zaměřují na jednu oblast. Příběh začíná v údolí Luangwa, rozkládajícím se na území Zambie, kde zabírá plochu přibližně 9 tisíc kilometrů čtverečních.

Což je pro srovnání téměř 12 procent plochy celé České republiky. Téměř celý „Jihočeský kraj“ dedikovaný pro přírodu! Neuvěřitelné. Údolí Luangwa se rozprostírá okolo stejnojmenné řeky, ale přesto na něm najdeme i pouštní plochy, jejichž zvířecí obyvatelé denně bojují o přežití.

Ve druhém dílu se podíváme do jiné pouště, jejíž název je našincům o něco povědomější. Namib se rozprostírá na ploše srovnatelné tentokrát s celou ČR. Jeho izolovaná území skrývají mnohá tajemství i nádhernou divokost kruté přírody, která nikomu neodpouští.

Do třetice navštívíme močály delty řeky Okavango, jejíž samotný název v mnohých z nás vzbuzuje romantické představy od cestovatelů včetně Čecha Zdeňka Cakla, který vždy zůstával trochu ve stínu svých známějších kolegů Hanzelky a Zikmunda.

Možná i proto, že Afriku přijal za svůj domov až do své smrti v roce 1996. V rozlehlé deltě Okavanga dodnes žijí sloni afričtí, lvi, hyeny, hroši, buvoli, antilopy, zebry a další druhy živočichů, které si s Afrikou spojujeme už od dětství.

V prozatím posledních dvou epizodách nabízí Peter Terry výlet do přírodní rezervace Mala Mala, která je největším soukromým chráněným územím v Jihoafrické republice, s plochou okolo 130 kilometrů čtverečných.

Botswanská rezervace Mashatu (Mala Mala) má největší populací slonů afrických na soukromé půdě.

Ponořte se společně s námi alespoň na chvíli do tajů divoké Afriky a podívejte se na dokumentární cyklus Divoká Afrika, včetně kterého odvysíláme i nejnovější dokument Velkolepá Afrika, a to každou neděli od 3. května vždy ve 14:00 hod. na Viasat Nature..

Trailer:

https://youtu.be/Pan7aQK_iHo

Související články
Mezi přední světové producenty kakaa (Theobroma cacao) patří i africká Ghana. Její produkci však decimuje nemoc zvaná viróza zduřelých výhonků kakaovníku, přenášená drobným hmyzem vlnatkou. Od roku 1946 muselo být kvůli tomu v Ghaně vykáceno přes 254 milionů kakaovníků. Pomocnou ruku zemi nabídl profesor matematiky z Texaské univerzity. Až polovina světové produkce čokolády pochází z […]
Říká se, že není malých rolí. A že i nicotný jedinec může dokázat velké věci. To se potvrdilo v savaně v Keni, kdy jeden druh mravenců zapříčinil malou změnu v přírodním prostředí, která ale měla dalekosáhlé důsledky. Celá desetiletí působil a žil na pastvinách v africké Keni původní druh mravenců akátových (Crematogaster). Ten svými jedovatými […]
Vinaři používají dvě metody k detekci toho, zda bylo jejich bílé víno kontaminováno nežádoucími mikroby, a to čichovou zkoušku a testování vzorků vína v Petriho misce. Nyní by se k nim mohla přidat ještě třetí, hi-tech metoda, a to testování vína pomocí elektronického jazyka. Elektronický jazyk se tomu lidskému vůbec nepodobá co do vzhledu, ale […]
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13 metrů. Nyní vědci v Indii objevili obratle zřejmě ještě většího příslušníka podřádu hadi… V hnědouhelném dole Panandhro v indickém státě Gudžarát bylo objeveno celkem […]
Chilli papričky jsou dnes nedílnou součástí čínské kuchyně, především v podobě pálivé omáčky chili crisp, na kterou nedá řada lidí dopustit. Čína ale rozhodně není domovinou pálivých papriček, které tvoří základ této omáčky. Jak se tedy do Číny dostaly? Rostliny Capsicum, mezi které se řadí jak klasické papriky, tak i pálivé chilli papričky, pochází ze […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz