Domů     Příroda
Velkolepá Afrika je stále krásná, jen je tu krásu třeba více hledat!
Martin Macourek 29.4.2020

Zásahy člověka do přírody jsou v poslední době neoddiskutovatelné a bohužel často nevratné, ale přesto se i na černém kontinentu stále dají najít místa, která jsou lidstvem téměř nedotčená a zachovávají si svůj původní ráz divočiny, tak jak ho známe z klasických dobrodružných filmů nebo dokumentů v podání cestovatelů Zikmunda a Hanzelky.

Na tuto klasiku, kterou většina z nás zná z televize svého dětství, navazuje dokumentární seriál Velkolepá Afrika (v originále Massive Africa), jímž provází Peter Terry. Ten už má „na svědomí“ přírodní dokumenty jako Afrika z výšky nebo Příběh nosorožců.

Tentokrát se do Afriky podívá znovu, aby společně se štábem prozkoumal známější i ty méně známé kousky divočiny na kontinentu, který je pro většinu z nás stále velkou neznámou.

Zatím bylo natočeno pět regionálně rozdělených epizod, které se vždy zaměřují na jednu oblast. Příběh začíná v údolí Luangwa, rozkládajícím se na území Zambie, kde zabírá plochu přibližně 9 tisíc kilometrů čtverečních.

Což je pro srovnání téměř 12 procent plochy celé České republiky. Téměř celý „Jihočeský kraj“ dedikovaný pro přírodu! Neuvěřitelné. Údolí Luangwa se rozprostírá okolo stejnojmenné řeky, ale přesto na něm najdeme i pouštní plochy, jejichž zvířecí obyvatelé denně bojují o přežití.

Ve druhém dílu se podíváme do jiné pouště, jejíž název je našincům o něco povědomější. Namib se rozprostírá na ploše srovnatelné tentokrát s celou ČR. Jeho izolovaná území skrývají mnohá tajemství i nádhernou divokost kruté přírody, která nikomu neodpouští.

Do třetice navštívíme močály delty řeky Okavango, jejíž samotný název v mnohých z nás vzbuzuje romantické představy od cestovatelů včetně Čecha Zdeňka Cakla, který vždy zůstával trochu ve stínu svých známějších kolegů Hanzelky a Zikmunda.

Možná i proto, že Afriku přijal za svůj domov až do své smrti v roce 1996. V rozlehlé deltě Okavanga dodnes žijí sloni afričtí, lvi, hyeny, hroši, buvoli, antilopy, zebry a další druhy živočichů, které si s Afrikou spojujeme už od dětství.

V prozatím posledních dvou epizodách nabízí Peter Terry výlet do přírodní rezervace Mala Mala, která je největším soukromým chráněným územím v Jihoafrické republice, s plochou okolo 130 kilometrů čtverečných.

Botswanská rezervace Mashatu (Mala Mala) má největší populací slonů afrických na soukromé půdě.

Ponořte se společně s námi alespoň na chvíli do tajů divoké Afriky a podívejte se na dokumentární cyklus Divoká Afrika, včetně kterého odvysíláme i nejnovější dokument Velkolepá Afrika, a to každou neděli od 3. května vždy ve 14:00 hod. na Viasat Nature..

Trailer:

https://youtu.be/Pan7aQK_iHo

reklama
Související články
V krátkém létě zelené planiny, jinak zaledněná krajina, kde strom bývá vzácnější než vegan ve lví smečce, plná ostrých zlomů, připomínajících, že zdejší terén vznikl teprve nedávno. Takový je Island. A když je řeč o Islandu, nelze opomenout jeho gejzíry. Před dávnými lety, konkrétně před 65 000 000 let, došlo ke zlomu v zemské kůře […]
Sedm, deset, v lepších případě dvanáct nebo šestnáct let. Tak dlouho se zpravidla dožívají naši psí společníci. A nejen chovatelé, ale i vědci se ptají: Šla by tato doba prodloužit? Při vší úctě ke kočkám, pes je skutečně nejvěrnějším přítelem člověka. Zvládne být záchranářem, terapeutem, hlídačem, přepravcem, vojákem, pastevcem a samozřejmě velmi dobrým společníkem. Psí […]
Na nejmenším kontinentu světa se nachází závratné množství jedovatých tvorů, jako jsou pavouci, hadi, medúzy, chobotnice, mravenci či ptakopyskové. Proč jich tolik hostí právě Austrálie? „Austrálie se stala samostatnou pevninou před asi 100 miliony let, kdy se oddělila od jižního super kontinentu Gondwana,“ říká Kevin Arbuckle, docent evoluční biovědy na Swansea University ve Velké Británii. […]
Evropská rada pro výzkum je první evropskou organizací pro podporu špičkového badatelského výzkumu. O grant ji mohou požádat vědci jakékoliv národnosti s 7 až 12 lety zkušeností. Letos uspěli hned dva vědci z Čech. Evropská rada pro výzkum (ERC, European Research Council) byla zřízena Evropskou komisí v únoru 2007 s cílem finančně podpořit vědecký výzkum […]
Je svatým grálem teoretické fyziky. Tzv. teorie všeho by měla vysvětlit všechny základní fyzikální jevy takříkajíc v jednom balíku. Ale tato očekávání jsou dost možná přehnaná… „I kdybychom si představovali, že lidstvo nakonec objeví ‚teorii všeho‘ zahrnující všechny jednotlivé částice a síly, výpovědní hodnota této teorie bude pro vesmír jako celek pravděpodobně marginální,“ nechal se […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz