Domů     Příroda
Velkolepá Afrika je stále krásná, jen je tu krásu třeba více hledat!
Martin Macourek 29.4.2020

Zásahy člověka do přírody jsou v poslední době neoddiskutovatelné a bohužel často nevratné, ale přesto se i na černém kontinentu stále dají najít místa, která jsou lidstvem téměř nedotčená a zachovávají si svůj původní ráz divočiny, tak jak ho známe z klasických dobrodružných filmů nebo dokumentů v podání cestovatelů Zikmunda a Hanzelky.

Na tuto klasiku, kterou většina z nás zná z televize svého dětství, navazuje dokumentární seriál Velkolepá Afrika (v originále Massive Africa), jímž provází Peter Terry. Ten už má „na svědomí“ přírodní dokumenty jako Afrika z výšky nebo Příběh nosorožců.

Tentokrát se do Afriky podívá znovu, aby společně se štábem prozkoumal známější i ty méně známé kousky divočiny na kontinentu, který je pro většinu z nás stále velkou neznámou.

Zatím bylo natočeno pět regionálně rozdělených epizod, které se vždy zaměřují na jednu oblast. Příběh začíná v údolí Luangwa, rozkládajícím se na území Zambie, kde zabírá plochu přibližně 9 tisíc kilometrů čtverečních.

Což je pro srovnání téměř 12 procent plochy celé České republiky. Téměř celý „Jihočeský kraj“ dedikovaný pro přírodu! Neuvěřitelné. Údolí Luangwa se rozprostírá okolo stejnojmenné řeky, ale přesto na něm najdeme i pouštní plochy, jejichž zvířecí obyvatelé denně bojují o přežití.

Ve druhém dílu se podíváme do jiné pouště, jejíž název je našincům o něco povědomější. Namib se rozprostírá na ploše srovnatelné tentokrát s celou ČR. Jeho izolovaná území skrývají mnohá tajemství i nádhernou divokost kruté přírody, která nikomu neodpouští.

Do třetice navštívíme močály delty řeky Okavango, jejíž samotný název v mnohých z nás vzbuzuje romantické představy od cestovatelů včetně Čecha Zdeňka Cakla, který vždy zůstával trochu ve stínu svých známějších kolegů Hanzelky a Zikmunda.

Možná i proto, že Afriku přijal za svůj domov až do své smrti v roce 1996. V rozlehlé deltě Okavanga dodnes žijí sloni afričtí, lvi, hyeny, hroši, buvoli, antilopy, zebry a další druhy živočichů, které si s Afrikou spojujeme už od dětství.

V prozatím posledních dvou epizodách nabízí Peter Terry výlet do přírodní rezervace Mala Mala, která je největším soukromým chráněným územím v Jihoafrické republice, s plochou okolo 130 kilometrů čtverečných.

Botswanská rezervace Mashatu (Mala Mala) má největší populací slonů afrických na soukromé půdě.

Ponořte se společně s námi alespoň na chvíli do tajů divoké Afriky a podívejte se na dokumentární cyklus Divoká Afrika, včetně kterého odvysíláme i nejnovější dokument Velkolepá Afrika, a to každou neděli od 3. května vždy ve 14:00 hod. na Viasat Nature..

Trailer:

https://youtu.be/Pan7aQK_iHo

Související články
Děti jsou nyní zpravidla vyšší než jejich rodiče. Tento trend je spojován především s dostatkem potravy. Vědci z University of Roehampton pod vedení profesora Lewise Halseye se rozhodli zjistit, k jakému nárůstu výšky došlo u lidí za posledních 100 let. Z jejich studie plyne, že existují značné rozdíly mezi pohlavími… Halsey a jeho kolegové využili […]
Příroda 23.1.2025
Severně od Brna se rozkládají rozsáhlé lesy patřící Mendelově univerzitě, které slouží jako unikátní přírodní laboratoř pro studenty Lesnické a dřevařské fakulty. Tento jedinečný areál o rozloze 10 500 hektarů, známý jako Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny, otevírá své brány široké veřejnosti v rámci Dne otevřených dveří. Den otevřených dveří je jedinečnou příležitostí nahlédnout […]
Dlouhověkost je nyní fenoménem, na který se vědci ve svých výzkumech často zaměřují. Snaží se přijít na to, co umožňuje některým organismům žít déle než jiným. Ačkoliv na tom lidé nejsou špatně, žralok malohlavý ho hravě strčí do kapsy. Není proto divu, že se o něj zajímá velká řada výzkumných týmů. Jaké je tajemství dlouhověkosti […]
Zima a mráz představují pro většinu volně žijících zvířat výzvu. K přečkání této drsné části roku volí každé z nich zpravidla jednu ze tří základních strategii přežití, případně jejich kombinaci, která mu pomůže se s nástrahami plynoucími z chladu vypořádat. Změna klimatu nutí zvířata k příklonu ke té strategii, která je vzhledem ke změněným podmínkách, […]
Australští vědci nedávno popsali nový druh sklípkance, který se řadí mezi největší a nejjedovatější pavouky na světě. Tento druh, pojmenovaný Atrax christenseni na počest jeho objevitele Kanea Christensena, byl poprvé zaznamenán již před dvěma desetiletími v okolí města Newcastle. Atrax christenseni, známý také pod přezdívkou „Big Boy“ (Velký chlapec), dosahuje délky těla až 9 centimetrů, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz