Domů     Medicína
Vědci z VUT zapůjčili FN Brno termovizní kamery
Dagmar Garciová 7.4.2020

Dvě termovizní kamery, které se na Energetickém ústavu Fakulty strojního inženýrství VUT používají k vědeckým účelům, nainstalovali a zprovoznili výzkumníci u vchodů do Fakultní nemocnice Brno (FN Brno).

Největší nemocnici v kraji dosud podobné zařízení, které by automaticky zachytilo osoby se zvýšenou teplotou hned u vstupu do vnitřních prostor, chybělo. Třetí termokameru zapůjčil CEITEC VUT Dětské nemocnici, která rovněž spadá pod FN Brno.

Zápůjčka špičkových výzkumných kamer potrvá do doby, než dodávku termokamer do nemocnic zajistí stát.

Nabídli jsme FN Brno pomoc a z naší debaty vyplynulo, že nemocnici chybí mj. také termovizní kamery, které by automaticky změřily teplotu každému, kdo vstoupí do budovy. Zdravotníci mají díky údajům z těchto kamer možnost rychleji pacienta s teplotou oddělit od ostatních tak, aby nedošlo k nakažení dalších osob.

Energetický ústav naší fakulty se nemocnici proto rozhodl zapůjčit dvě špičkové termovize, které se používají k vědeckým účelům,“ popsal děkan Fakulty strojního inženýrství Jaroslav Katolický, jenž jako výzkumník působí právě na Energetickém ústavu.

Termovizní kamery, které v minulosti sloužily například pro měření energetických zařízení v teplárnách nebo i v Jaderné elektrárně Dukovany, jsou nyní umístěny na dvou místech. První z nich je ve stanu, který slouží jako vstup do nemocnice pro pacienty, druhá pak v prostoru, kterým do nemocnice přicházejí zaměstnanci.

Jpeg

Termovize s centrálním systémem pro sledování teploty osob kompletně zprovoznili právě výzkumníci z Energetického ústavu FSI VUT, vyhodnocování dat už je v režii zdravotníků. „Data a obrazy z termovizí se odesílají do centrálního počítače, který obsluhují medici.

Pokud kamery naměří u někoho zvýšenou teplotou, medici předají informaci zdravotníkovi, který je fyzicky přítomen u vstupu a ten rizikového pacienta kontaktuje a zajistí, aby se nedostal do kontaktu s ostatními,“ popsali výzkumníci Energetického ústavu FSI VUT Ondřej Pech a Petr Kracík.

Pomoc s instalací termokamer nabídli nedávno také odborníci z vědeckého centra CEITEC VUT. Dnes bylo jedno jejich termovizní zařízení nainstalováno u vstupu do Dětské nemocnice, která je rovněž součástí FN Brno.

Instalaci provedli odborníci z výzkumné skupiny Kybernetika pro materiálové vědy.

Související články
Výzkumný tým Pavla Plevky z institutu CEITEC Masarykovy univerzity popsal strukturu a replikační cyklus bakteriofága, který si dokáže bez problémů poradit s bakterií, proti níž přestávají působit existující antibiotika. Je to obrovská naděje pro lidi s oslabenou imunitou nebo chronickým onemocněním, jimž hrozí vážné infekce. Bakteriofágy jsou viry, které se množí v bakteriálních buňkách. Když […]
Lidé žijící ve městě či blízko civilizované oblasti jsou pod vlivem mnoha druhů záření, ať už se jedná o rádiové vlny, ultrafialové záření ze Slunce, infračervené záření či vysokofrekvenční záření. Poslední jmenované využívají ke své funkci mobilní telefony, stejně jako televize či mikrovlnné trouby. Ohrožují tyto vlny lidské zdraví? Lidské tělo tato různá záření v […]
Některým žralokům se nový chrup obnoví každých několik týdnů, krokodýli mohou během svého života vystřídat i tisíc zubů. Člověk má nárok na jediný reparát, pak nezbývá než se smířit s mezerou, implantátem nebo můstkem. Do pár let by ale mohla přibýt další možnost – po aplikaci injekce počkat, až nový zub opět doroste. Nějakou formou bezzubosti […]
Záhadný virus, označovaný jako „lenochodí horečka“ byl kdysi omezen jen na Amazonii, nyní se však, poté co prošel genetickými změnami, díky kterým je silnější, šíří po celé Americe a první případy se objevily už i v Evropě. Máme se bát? Virus oropouche (čti oropuče), jak se odborně nazývá, byl až donedávna relativně neznámým, výskyt se […]
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk, plánovat budoucnost a také spolupracovat. Podle čerstvé studie však naše rozvinuté mozky mají jednu nevýhodu. Oblasti, které se během lidské evoluce rozšířily nejvíce, se zároveň […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz