Domů     Medicína
Koronavirová nákaza může ohrozit početí dítěte. Dlouhodobě však plodnost neovlivní
Jan Zelenka 26.3.2020

Internetem kolují vtipy, jak nucená karanténa rapidně zvýší počet narozených dětí. Je však období pandemie vhodné pro plození potomků? Jak může koronavirová nákaza ovlivnit plodnost a měly by se těhotné ženy více chránit? Zeptali jsme se sexuologa a gynekologa Pavla Turčana..

V případě, že jsou lidé pozitivně testovaní na koronavir, tak by se rozhodně neměli snažit o početí potomka. Důvodem je už jen vysoké riziko přenosu nákazy. Koronavir má však na plodnost mužů i další následky.  Pokud muž prodělá infekční onemocnění doprovázené vysokými horečkami, jako je právě koronavirus, tak u něho dochází ke zhoršení kvality a snížení produkce spermií.

Zhoršenou spermatogenezi však lze upravit dobrou životosprávou a pomůže také užívání doplňků stravy, jako je přípravek Fertilan s obsahem zinku a dalších prospěšných látek.

Prodělání koronavirové infekce však nemá dlouhodobý vliv na plodnost u mužů ani u žen.

Žena by se však měla chránit zejména v prvních měsících těhotenství, kdy je více náchylná k onemocnění. Přirozená obranyschopnost proti virům je totiž v průběhu těhotenství utlumená. Ženské tělo se tímto způsobem chrání proti nechtěnému vypuzení plodu, které může imunitní systém vnímat jako cizí objekt.

Každá nákaza spojená s vysokými horečkami, tedy koronavirus či běžná chřipka, může zejména v prvním trimestru gravidity znamenat riziko pro správný vývoj plodu. Prodělání infekce koronaviru v počátku těhotenství zvyšuje i riziko potratu.

Na plodnost má vliv i karanténa

Početí dítěte ve velké míře ovlivňuje celkový fyzický a psychický stav. Pandemie, strach z nákazy i obava o udržení zaměstnání jsou velmi stresující. Páry, které se aktuálně snaží o potomka, by se měly udržovat v psychické pohodě a vzájemně se podporovat. Právě stres totiž výrazně zhoršuje šanci na početí dítěte.

S aktuální karanténou rovněž souvisí snížení fyzické aktivity. Lidé tráví většinu času doma, mají méně pohybu a nemohou navštěvovat sportoviště. To může vést k přibývání na váze. Nadbytečná tuková tkáň však způsobuje hormonální nerovnováhu v těle.

V tukové tkáni se totiž tvoří estrogeny a jejich zvýšená hladina negativně působí na plodnost u mužů i žen.

Stres a kila navíc pak mohou u žen vést například k nepravidelnému menstruačnímu cyklu a krvácení může na čas vymizet úplně. S úpravou menstruace pomohou doplňky stravy jako například Sarapis mensis s obsahem vitaminů skupiny B, které přispívají k potlačení dalších projevů stresových situací, jako jsou únava a vyčerpání.

Lidé by v karanténě měli dbát na zdravý a vyvážený jídelníček, udržovat se v kondici domácím cvičením nebo procházkami v přírodě. Právě pravidelný pohyb přispívá nejen k fyzickému, ale i k psychickému zdraví.

V případě omezení či nemožnosti pohybu na čerstvém vzduchu je dobré domácnost alespoň pravidelně větrat.

Související články
Jen v Česku si míchu poraní až tři stovky lidí ročně. Následky narušení tohoto křehkého spletence nervových vláken jsou zpravidla nevratné. Anebo ne? Kristýna Kárová z Ústavu experimentální medicíny AV ČR se možnostmi regenerace axonů po míšním poranění intenzivně zabývá. Potřebuju podrbat na nose, vyhodnotí mozek a vyšle motorickou drahou míchy signál do svalů ruky, […]
Vědci nyní lépe rozumí tomu, jak lidské buňky skládají molekulární nůžky, které stříhají RNA. Jde o další krok k pochopení, jak naše buňky čtou a překládají informaci uloženou ve své DNA. Proces popsal tým expertů z Ústavu molekulární genetiky AV ČR a Mikrobiologického ústavu AV ČR za pomoci mezinárodního týmu. Výsledky jejich nového výzkumu publikoval […]
Menopauza, při které u ženy dochází k zástavě menstruace, znamená ztrátu plodnosti ženy. Ovšem se sníženou tvorbou ženských pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu je spojen nárůst rizika některých chorob u žen, před kterými je tyto chránily. Oddálení menopauzy by ženy před jejich rozvojem uchránilo. Nadějí by mohl být již známý imunosupresivní lék rapamycin. Ženy po […]
Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) znovu přepsali dějiny medicíny. V rámci patnáctihodinové operace totiž pacientovi transplantovali hned pět orgánů najednou. Jmenuje se Pavel a hospitalizován byl s nádorem, který mu napadl většinu břišních orgánů a přední stranu břicha. První podobnou operaci proto podstoupil již před dvěma lety. Nové tenké střevo se však […]
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo silné svaly bez cvičení.   Miliony barev Většina z nás dokáže rozeznat asi jeden milion odstínů barev. To ale nejsou hranice lidských možností. Asi 12 % […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz