Vědcům z Toronta se podařilo vymyslet, jak nahradit předražený materiál do univerzální 3D tiskárny. Překvapivě našli řešení ve spolupráci s fastfoodovým řetězcem McDonald´s.
Profesor Andre Simpson z University of Toronto měl k dispozici přepálený olej, který se jeho vědeckému týmu podařilo přeměnit na biologicky rozložitelnou pryskyřici. Odborníkům posloužil analytický nástroj zvaný NMR spektrometr, což je zkratka pro nukleární magnetickou rezonanci, jež pracuje na podobném principu jako magnetická rezonance používaná pro lékařskou diagnostiku.
„Pomocí NMR spektrometru prozkoumáváme malé živé organismy a snažíme se pochopit jejich biochemické reakce na měnící se prostředí,“ popsal Simpson. 3D tiskárnu zamýšlel využít k tisknutí vlastních částí, které udrží organismy naživu uvnitř NMR spektrometru během jejich výzkumu.
Naneštěstí je komerční pryskyřice, která je třeba pro vysoce kvalitní 3D tisk pomocí světla, předražená.
Molekuly, jež tvoří komerční plastovou pryskyřici, jsou podobné tukům nalezeným v běžném oleji na vaření. Olej byl nejprve v laboratoři přefiltrován, aby byl zbaven kousků jídla. Z dodaných 10 litrů odpadního oleje se podařila přeměna na vysoce kvalitní pryskyřici.
Z té poté vzešel 3D motýl a po několika dalších pokusech se nakonec povedlo vytisknout motýla, jenž byl ve vysoké kvalitě a se všemi detaily o velikosti 100 mikrometrů za minutu. Po strukturní stránce se jednalo o velice stabilní produkt – nerozpadl se ani při pokojové teplotě.
„Motýl je v podstatě vyroben z tuku, což znamená, že je biologicky rozložitelný,“ zdůraznil další z mnoha výhod Simpson. Pro demonstraci svého tvrzení „pohřbil“ vzorek motýla do půdy a zjistil, že 20 % z něj během dvou týdnů zmizelo.
„Většina recyklovaného odpadního oleje na vaření se v současnosti používá při výrobě mýdla a bionafty. Pro recyklační programy může být možnost vyrábět z něj vysoce hodnotnou komoditu převratná,“ řekli vědci.