Domů     Historie
Londýn: město, které vzniklo z ničeho

komerční sdělení

Metropole Velké Británie, Londýn, je dnes jedním z nejdůležitějších měst západní civilizace, jenže nebylo tomu tak vždycky. Historie Londýna je sice 2 tisíce let stará, ale přesto tohle město vzniklo podobně jako mnohé jiné – na nehostinných bažinách, které dávní kartografové odepisovali slovy hic sunt leones – zde jsou lvi.

První punc civilizace dali Londýnu přirozeně Římané, kteří vytvořili jakousi „první vrstvu“. Tou zatím poslední je právě budovaná rychlodráha Crossrail, která má protnout celé město a ulevit tak dopravě na jeho povrchu. Ale to už je jiná kapitola.

Vývoj Londýna od počátků až po současnost mapuje nový dokumentární seriál Londýn: Dva tisíce let historie. V jeho jednotlivých dílech se podíváme na to, jak Londýn přežil až do dnešních dnů navzdory nájezdům nepřátel, požárům, při kterých lehla popelem podstatná část města i moru, jemuž zase ve středověku podlehla podstatná část jeho obyvatel.

Původně malé římské obchodní centrum se tak postupně stalo hlavním městem království Británie, aby nakonec přerostlo v megapoli dnešního globalizovaného světa.

Právě díky zmíněnému megalomanskému projektu Crossrail dostali archeologové jedinečnou příležitost dostat se k podložním vrstvám současného města, které odkrývají velice zajímavé detaily historie. Dan Jones, Suzannah Lipscombová a Rob Bell, historici a zároveň moderátoři pořadu, tak postupně (a chronologicky) odkrývají jednotlivé vrstvy s jejich příběhy.

Slyšeli jste například někdy o královně-bojovnici jménem Boudica? Londýňané kdysi dávno ano, vždyť kvůli ní město poprvé lehlo popelem. Díky Crossrailu se navíc archeologové dostali k informacím v podobě ručně psaných vzkazů běžných římských obyvatel Londýna, ale také k úžasným detailům prvního londýnského mostu, postaveného na počátku letopočtu právě Římany a zničeného při dramatickém obléhání o osm set let později Vikingy.

Morová rána označovaná jako černá smrt, která město zasáhla ve 14. století, je zase nejlépe zdokumentovaná v hlavním londýnském muzeu (Museum of London), kde zkoumají kosti nebohých Londýňanů, které tahle pandemie skosila.

O pár století později, konkrétně po roce 1666, pak město získalo zcela nový vzhled. Muselo, protože právě v tom roce většina jeho staveb padla za oběť ničivému požáru. Z trosek původního města ovšem vznikla nová metropole, tak jak ji známe až do dnešních dnů.

Historie Londýna je stejně zajímavá jako jeho současnost, a dá se předpokládat, že i budoucnost. Jestli se o ní chcete dozvědět víc, nezapomeňte naladit každou neděli od 9. února ve 21:00 hodin kanál Viasat History, a postupně tak vstřebat čtyři hodiny nezapomenutelných zážitků z tohoto nevšedního města v dokumentárním seriálu Londýn: Dva tisíce let historie..

https://youtu.be/57wXNQwuOEc

Související články
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu vybudovali traťové tunely na všech třech trasách pražského metra a celkem 49 stanic, z toho 33 hloubených a 16 ražených. V roce 2018 bylo pražské metro zařazeno mezi 100 nejlepších děl v anketě […]
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Svatý Vojtěch, který pocházel ze slavného rodu Slavníkovců, jež bojovali s Přemyslovci o český trůn, byl druhým pražským biskupem a prvním českého původu. Unikl vyvraždění Slavníkovců, aby byl zabit na misii v Prusku. Nyní se mezinárodnímu týmu podařilo zrekonstruovat jeho tvář. Vojtěch, který je v zahraničí známý pod svým biřmovacím jménem Adalbert, se narodil kolem […]
Avaři, kočovníci mongolského původu, byli zřejmě příčinou vzniku Sámovy říše na našem území. O jejich životě se toho však mnoho neví. Genetické zkoumání ostatků z jejich pohřebišť na území dnešního Maďarska, za kterým stála česká vědkyně Zuzana Hofmanová, tak nyní odhaluje taje avarské společnosti. Zuzana Hofmanová, která působí v Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty […]
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „domácím“ mazlíčkem, proto se jí dostalo pocty být pohřbená spolu se svými „páníčky“. Naleziště, nacházející se asi 210 kilometrů jižně od argentinského města Mendoza, bylo objeveno […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz