Domů     Historie
Londýn: město, které vzniklo z ničeho

komerční sdělení

Metropole Velké Británie, Londýn, je dnes jedním z nejdůležitějších měst západní civilizace, jenže nebylo tomu tak vždycky. Historie Londýna je sice 2 tisíce let stará, ale přesto tohle město vzniklo podobně jako mnohé jiné – na nehostinných bažinách, které dávní kartografové odepisovali slovy hic sunt leones – zde jsou lvi.

První punc civilizace dali Londýnu přirozeně Římané, kteří vytvořili jakousi „první vrstvu“. Tou zatím poslední je právě budovaná rychlodráha Crossrail, která má protnout celé město a ulevit tak dopravě na jeho povrchu. Ale to už je jiná kapitola.

Vývoj Londýna od počátků až po současnost mapuje nový dokumentární seriál Londýn: Dva tisíce let historie. V jeho jednotlivých dílech se podíváme na to, jak Londýn přežil až do dnešních dnů navzdory nájezdům nepřátel, požárům, při kterých lehla popelem podstatná část města i moru, jemuž zase ve středověku podlehla podstatná část jeho obyvatel.

Původně malé římské obchodní centrum se tak postupně stalo hlavním městem království Británie, aby nakonec přerostlo v megapoli dnešního globalizovaného světa.

Právě díky zmíněnému megalomanskému projektu Crossrail dostali archeologové jedinečnou příležitost dostat se k podložním vrstvám současného města, které odkrývají velice zajímavé detaily historie. Dan Jones, Suzannah Lipscombová a Rob Bell, historici a zároveň moderátoři pořadu, tak postupně (a chronologicky) odkrývají jednotlivé vrstvy s jejich příběhy.

Slyšeli jste například někdy o královně-bojovnici jménem Boudica? Londýňané kdysi dávno ano, vždyť kvůli ní město poprvé lehlo popelem. Díky Crossrailu se navíc archeologové dostali k informacím v podobě ručně psaných vzkazů běžných římských obyvatel Londýna, ale také k úžasným detailům prvního londýnského mostu, postaveného na počátku letopočtu právě Římany a zničeného při dramatickém obléhání o osm set let později Vikingy.

Morová rána označovaná jako černá smrt, která město zasáhla ve 14. století, je zase nejlépe zdokumentovaná v hlavním londýnském muzeu (Museum of London), kde zkoumají kosti nebohých Londýňanů, které tahle pandemie skosila.

O pár století později, konkrétně po roce 1666, pak město získalo zcela nový vzhled. Muselo, protože právě v tom roce většina jeho staveb padla za oběť ničivému požáru. Z trosek původního města ovšem vznikla nová metropole, tak jak ji známe až do dnešních dnů.

Historie Londýna je stejně zajímavá jako jeho současnost, a dá se předpokládat, že i budoucnost. Jestli se o ní chcete dozvědět víc, nezapomeňte naladit každou neděli od 9. února ve 21:00 hodin kanál Viasat History, a postupně tak vstřebat čtyři hodiny nezapomenutelných zážitků z tohoto nevšedního města v dokumentárním seriálu Londýn: Dva tisíce let historie..

https://youtu.be/57wXNQwuOEc

Související články
Nový objev vnáší světlo do 179 let starého tajemství, které vedlo k úmrtí více než 100 průzkumníků během Franklinovy expedice v kanadské Arktidě. V roce 1845 se Sir John Franklin a jeho posádka čítající 128 mužů vydali z Anglie, aby našli Severozápadní průplav. Jejich cesta však skončila v nehostinné kanadské Arktidě, kde všichni zahynuli. Přesné […]
Náhorní plošina Nazca je proslulá nálezy obrazců, kterým se říká geoglyfy. Díky zapojení umělé inteligence a dronů do hledání těchto glyfů se nyní daří jich v krátké době nalézat velké množství. Poslední velký objev čítá 303 nových, tak zvaně rodinných glyfů. Co ztvárňují? Nazca se nachází v jihoamerickém Peru, asi 400 km jihovýchodně od hlavního […]
„Kde je ten kámen?! Okamžitě mi ho přineste!“ řval římský císař. Rozhodně nechce mžourat na představení, které se v aréně pod ním chystá. Jen co dostane zelený smaragd do ruky, přikládá si ho k oku. To je podívaná – gladiátoři a lvi bojující o holý život. Krátkozrakost je fuč. S krátkozrakostí se podle profesora oftalmologie Ivana R. Schwaba […]
Kostel Santos Juanes ve španělské Valencii vyhořel během občanské války. V průběhu 60. let minulého století ho odborníci nešetrně zrestaurovali, při snímání fresek ze stěn na nich totiž zanechali lepidlo, které ztěžuje nynější opravy. Restaurátorka Pilar Roigová při nich naštěstí spojila síly se svojí dcerou, mikrobioložkou Pilar Boschovou, která trénuje bakterie, aby si s lepidlem […]
Odborníci se domnívají, že za vyhynutím mamutů srstnatých stála kombinace faktorů životního prostředí a lidských vlivů. Nyní však přišel mezinárodní tým vědců s novou teorií, podle které stála za vyhynutím těchto obřích savců alergie na pyly, jež vyřadila ze hry jejich čich. Ne všichni jejich kolegové ale s touto přelomovou myšlenkou souhlasí… Mamuti srstnatí (Mammuthus […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz