Podle odborníků je nezvratitelným faktem, že přibližně 7 tisícům druhů afrických rostlin hrozí vyhynutí, což se týká 33 % ze všech tamních tropických rostlin. Informovala o tom nová vědecká studie zveřejněná v odborném periodiku Science Advances. .
Na základě specialisty vyvinutého algoritmu je možné získat informace o rizicích vymizení u celkem 20 tisíců rostlinných druhů. Do propočtů byl zahrnut i Červený seznam ohrožených druhů, což je globální soupis ohrožených živočichů a rostlin, vydávaný v aktualizované podobě každé dva roky Mezinárodním svazem ochrany přírody (IUCN).
Z celkové analýzy vzešly 4 nejohroženější regiony – Etiopie, západní Afrika, střední Tanzanie a jih Demokratické republiky Kongo. Více než 40 % místní flory je na pokraji vyhynutí (lokální stromy, byliny, liány a keře).
Poukázáno bylo i na tzv. ekoregiony zejména v západní Africe. Jedná se především o savanu v pásu Sahel a ve Vnitrozemské deltě Nigeru, o guinejský nížinný les na západě a guinejské horské lesy s tamními mangrovy, což jsou rostlinná společenstva keřů, která lze hledat v brakických vodách, tedy vodách, kde se mísí sladká voda řek se slanou mořskou vodou. Řadí se mezi nejzajímavější biotopy s pestrou škálou živočichů a rostlin.
Mangrovové lesy se nacházejí na hranici mezi vodou a souší. Přirozeně lemují pobřeží, které ochraňují proti přírodním katastrofám, jakými jsou např. hurikány či vlny tsunami. Je to jeden z nejproduktivnějších ekosystémů světa a zabírá přes 150 000 km2 zemského povrchu.
Vyskytují se pouze v nejteplejších oblastech, v chladnějších místech není možné nalézt ani jejich obdobu.
Ohrožení mangrovů způsobuje převážně rychlý populační růst místních komunit a nadužívání lesů, vedoucí k jejich degradaci. V posledních letech jsou mangrovy ohrožovány zejména nadměrnou těžbou cenných dřev.
Dále jim příliš neprospívají plastové předměty a jiný odpad, kterého se objevuje stále více, zejména při pravidelných záplavách krajiny. Škodí jim i usazování kalů a sedimentů nebo splachování dusíkatých a fosforečných látek z polí.
Odborníci v regionu mimo jiné objevili další třetinu flory, jež je nejspíš vzácná a v brzké době by rovněž mohl nastat konec její existence. „Tyto druhy by mohly být pravděpodobně ohroženy, pokud v tropické Africe naroste počet obyvatelstva a zvýší se tím vliv lidské činnosti,“ podotkl spoluautor studie Gilles Dauby z Francouzského národního výzkumného ústavu pro udržitelný rozvoj.