Vědcům z institutu CEITEC Masarykovy univerzity v Brně se podařilo prozkoumat genom lničky seté (Camelina sativa), údajně by mohla pomoci v boji s narůstajícím suchem v České republice..
Lnička je vysoká, jednoletá, v počátku léta žlutě rozkvétající bylina a odborníci se nyní zaměřili na její předky a nejbližší příbuzné. Doufají, že jim znalost jejího genomu pomůže např. zlepšit výnos semen, obsah oleje a další agronomické vlastnosti, což by se náramně hodilo při déle trvajícím suchu.
Nic by se nepodařilo, kdyby odborníci nemohli využít novou metodu nazvanou srovnávací malování chromozomů. Celou studii měla pod kontrolou Terezie Mandáková a její tým. Skupina vědců se zaměřila na rozpoznání nejpravděpodobnějších rodičovských genomů a také na snahu o rekonstrukci genomové struktury.
Výzkumníci slaví úspěch s vysledováním historické linie byliny až do doby před několika miliony let, také odhalili mezidruhová křížení. Mandáková a její kolegové věří, že detailní znalost genomu se uplatní v praxi při křížení nových odrůd.