Studie vědců z mnichovské Technické univerzity ukázala, že Německo prožívá rapidní úbytek hmyzu. Na vině jsou především změny klimatu, ale také intenzivní zemědělství a chemické znečištění životního prostředí..
Mnichovští badatelé v dlouhodobém výzkumu sledovali výskyt 2 700 druhů hmyzu a pavouků na tři sta místech po celé Spolkové republice.
Mezi lety 2008 až 2017 zaznamenali masivní úbytek počtu druhů, v lesích o 36 procent a na loukách o 34 procent. „Je to hrozivé, ale odpovídá to závěrům i jiných studií,“ uvedl spoluautor výzkumu Wolfgang Weisser.
Jeho šéf Sebastian Seibold dodal, že úbytek se netýká jen zemědělských oblastí, ale postihuje i národní parky a chráněná území.
Na loukách byly největší ztráty zaznamenány tam, kde v okolí převažovala intenzivně obdělávaná půda. Zasaženy byly především druhy, jejichž akční rádius není příliš velký. Za hrozivý úbytek hmyzu kromě zemědělství mohou podle odborníků také probíhající klimatické změny.
Byť se studie týká Německa, není důvod předpokládat, že by situace v sousední České republice byla rapidně jiná, ba vzhledem ke zdejšímu hospodaření s půdou bude pravděpodobně ještě horší.
Hmyz hraje v celém ekosystému nezastupitelnou úlohu. Je potravou pro obojživelníky, plazy, ptáky i některé savce. Stejně tak je nezbytný pro rozmnožování rostlin. Dramatický úbytek hmyzu tak může mít zásadní důsledky pro celou biosféru.