Domů     Architektura
Pařížská změť trubek ukrývající poklady moderního umění
Martin Janda 22.10.2019

Kvalitní moderní umění si zaslouží kvalitní moderní stavbu. A pařížské sbírky mohou být v tomto ohledu klidné. Jejich domov je v budově, která je nepřehlédnutelná a která málokoho nechá chladným..

Jaké je světové hlavní město výtvarného umění? Bezesporu perla nad Seinou Paříž. Počet muzeí a galerií je zde vskutku úctyhodný, inu Francouzi jsou kulturním národem. Majestátný Louvre, rozverné d´Orsay či překvapující Piccasovo muzeum to je jen malý výčet kulturních pokladů Paříže. A nelze samozřejmě opomenout ani futuristickou stavbu Centre Pompidou.

Budova nese jméno bývalého francouzského prezidenta Georgese Pompidoua (1911–1974). Ve Francii totiž existuje zajímavá tradice, že každý prezident po sobě zanechá odkaz v podobě zajímavé budovy. A Pompidou nechal v roce 1971 vypsat soutěž na budovu, kde by svůj domov našla díla Salvatora Dalího, Vassila Kandinského, Maxe Ernsta, Marcela Duchampa a mnohých jiných.

Soutěže se zúčastnilo na 700 architektů z padesáti zemí světa. Nakonec zvítězil odvážný návrh Italů Gianfranca Franchiniho (1938–2009) a Renza Piana (*1937) a Brita Richarda Rogerse (*1933). Co jméno, to legenda mezi architekty. Na projektu se podílel i český architekt Jan Kaplický (1937–2009).

Pařížané se poté divili, cože jim to roste v centru města. Tradiční představy o architektuře zde totiž vzaly za své. Žádné hladké stěny doplněné okny. Naopak, po plášti budovy se plazily veškeré možné roury, trubky nebo eskalátory.

Barvy inženýrských sítí přitom nejsou náhodné, modrými rourami vede klimatizace, zelenými voda, elektrické vedení je žluté a červená je určena pro vše, co nějakým způsobem přesouvá návštěvníky, ať to jsou výtahy či jezdící schody.

Základním materiálem pro stavbu bylo sklo a ocel. Železná konstrukce váží 15 000 tun. Komplex je dlouhý 166 metrů, široký 60 metrů a roste do výšky 42 metrů. Celková rozloha centra pak dosahuje 7 500 m2. Převedením technické infrastruktury do exteriéru se rozvolnily vnitřní prostory.

Zde se tak nacházejí nejen výstavní síně, ale i knihovna, středisko průmyslového designu, obchody, kavárny, kinosály a další prostory s netušenými možnostmi využití.

Důležitou součástí centra je instituce zvaná IRCAM (Institut de Recherche et Coordination Acoustique/Musique). Jedná se o institut výzkumu a akustické či hudební koordinace. Nejen vědci, ale i hudebníci z celého světa zde vymýšlejí a zkoušejí nové hudební technologie. Takže neortodoxní stavba je vlastně i badatelským pracovištěm.

Přestěhování technického jádra budovy do vnějších částí přineslo i další výhody, mnohem lépe se zde udržuje a opravuje. A že opravy jsou nutné, o tom netřeba pochybovat, vždyť Centre Pompidou ročně navštíví 7 000 000 lidí.

Ti si mohou pochvalovat i další skvělý nápad autorů návrhu. Ze všech podaných plánů pouze jejich jediný ponechával půlku stavebního pozemku volnou. Před centrem tak přirozeně vzniklo náměstí, které si již žije svým vlastním životem.

Související články
Potrubní či pneumatická pošta není zdaleka překonanou technologií. V moderní podobě ji využívá i Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem. Transport zásilek mezi jednotlivými odděleními díky ní dosahuje rychlosti pěti metrů za sekundu a nemá efektivnější alternativu. Kapsle s nosností do jednoho kilogramu přepravují například biologický materiál nebo originální zprávy. Po celé nemocnici je rozmístěno 67 stanic, odkud […]
Český národní pavilon na světové výstavě EXPO 2025 byl oficiálně otevřen veřejnosti a hned od začátku zaujal nejen svou architekturou, ale i pestrým programem. Významným bodem je účast středoškolského týmu LASAR, který představí inovativní řešení problematiky kosmického odpadu. Pavilon navržený studiem Apropos Architects je architektonickým skvostem, jehož dřevěná a skleněná konstrukce ve tvaru spirály symbolizuje […]
Toyota dokončila první fázi výstavby svého „Tkaného města“ Woven City, tedy testovacího hřiště pro mobilitu. Spuštění první fáze je plánováno na podzim 2025. Výstavba budov první fáze byla dokončena v říjnu 2024. Souběžně s tím probíhá renovace bývalého závodu TMEJ Higashi-Fuji na výrobní centrum pro Woven City a byly zahájeny přípravné práce pro fázi dvě. […]
Architektura 9.1.2025
Zlatý poklad, tajemné rituály a dechberoucí příběhy z dávné historie. Dějiny starověkého Egypta ožívají v Praze díky unikátní výstavě „Tutanchamon – jeho hrobka a poklady“. Výjimečná expozice vás zavede do světa 3000 let staré historie a odhalí tajemství faraona, jehož hrobka změnila archeologii navždy. Psal se rok 1922, když britský archeolog Howard Carter pohlédl do […]
Architektura Historie 31.10.2024
Ke konci života už byl zcela slepý, přesto stále úspěšně velel husitským vojskům. Jeho muži ho respektovali jako geniálního stratéga, stejně jako nepřítel. Kontroverze budil už za svého života a rozdílné názory přetrvávají po celých 600 let. Přesně tolik uplynulo od jeho smrti. Co o Žižkovi (ne)víme? Jméno Jan Žižka z Trocnova (1360–1424) si většina […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz