Planeta Venuše zřejmě nemá ráda velké výkyvy. Díky proudění atmosféry se teplota mezi jednotlivými částmi planety příliš nemění. Ani s rotací kolem své osy to příliš nepřehání. Zatímco Země jak známo se otočí za necelých 24 hodin, na Venuši trvá jeden den 243 pozemských dní.
A nejen to. Rotace planety se navíc neustále zpomaluje..
Tým astronomů z Pařížské observatoře analyzoval údaje získané ze spektrometru z evropské sondy Venus Express. Toto zařízení s označením VIRTIS měří infračervené a viditelné světlo a používá se ke snímání povrchu planety pod hustou, vířící atmosférou.
Astronomové byli překvapeni, když porovnali význačné body s posledním mapováním Venuše, které v letech 1990 až 1994 provedla americká sonda Magellan. Ve stanovenou chvíli venušského dne byly sledované body o plných 20 kilometrů pozadu za místem, kde by měly být. Tým své pozorování opakoval znovu a znovu, aby se o něm ujistil.
„Po vyloučení možných chyb jsme přesvědčeni, že délka venušského dne se musela během 16 let změnit,“ uvedli vědci ve svém prohlášení. Podle jejich propočtu se během tohoto období den na Venuši prodloužil o 6,5 pozemské minuty.
Může se však planeta zastavit úplně? Zřejmě nikoliv. Teoretické modely naznačují, že jde patrně jen o cyklický fenomén. Pokud atmosféra zrychlí, planeta zpomalí. Pak se energie obrátí v kyvadlovém efektu.