Domů     Vesmír
Jupiter, dárce života?
Martin Janda 18.9.2019

Plynný obr Jupiter je od Země vzdálen asi 4,5 astronomické jednotky. Pokud si odmyslíme představy autorů sci-fi, je život na něm prakticky vyloučen. Přesto se zdá, že lidstvo se mohlo vyvinout i díky působení této největší planety sluneční soustavy..

Podíváme-li se na většinu dosud objevených planetárních soustav, něco nám přijde divné. Obvykle se poblíž mateřské hvězdy vyskytují planety s pevným povrchem, avšak ty jsou mnohem větší než Země. A také mnohem žhavější, vždyť jejich oběžné dráhy bývají u hvězdy blíže než ta, po které obíhá Merkur kolem Slunce.

Náš solární systém však vypadá poněkud jinak. Poblíž Slunce krouží čtyři relativně malé planety s pevným a v případě Země i s tekutým povrchem. Pak následuje pás mrňavých planetek a za ním se zjeví dva velcí obři:

Jupiter a Saturn. A nakonec, už ve velké vzdálenosti od Slunce, obíhají dva ledoví obři Uran a Neptun. Planety se od sebe liší nejen velikostí či složením. Ukazuje se totiž, že ve svých rodných listech nemají stejná data narození, například ledoví obři jsou starší než Země či Venuše.

Čím jsou tyto anomálie způsobeny? Podle výzkumu badatelů z prestižní Princestonské univerzity je s velkou pravděpodobností má na svědomí Jupiter. V mladých a bouřlivých letech sluneční soustavy nechybělo příliš k tomu, aby se velké planety, tzv.

superzemě, uhnízdily poblíž Slunce podobně, jako je tomu v jiných systémech. Kdyby se tak stalo, Země by zcela jistě nevznikla, a historie by druhu homo sapiens by se nikdy nezačala psát.

Jupiter se však rozhodl, že si na velké skalnaté planety, které byly menší než on, posvítí. I on se vydal směrem ke Slunci a zastavil se zhruba na dnešní oběžné dráze Marsu. Gravitačním působením doslova vykolejil tělesa obíhající před ním.

Došlo ke srážkám a k rozpadům, některé z planet v nastalém zmatku zabloudily do žhavých útrob Slunce, kde se vypařily. Jupiter si tak zahrál jakýsi planetární kulečník.

Později se Jupiter začal od Slunce vzdalovat, což bylo dáno i gravitačním působením Saturnu. Z trosek a prachu obíhajícího kolem Slunce se začaly znovu formovat planety. Materiálu však již bylo méně, takže žádní giganti zde nevznikli.

Tak se tedy podle vědců zrodily terestrické planety včetně Země. Jupiter tedy životu posloužil zřejmě více, než se dosud tušilo.

Související články
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější průzkum zemské družice. Zapojení lunárního křižníku je jedním z hlavních bodů dohody o spolupráci, kterou NASA uzavřela s Japonskou agenturou pro výzkum vesmíru JAXA. Projekt stavby lunárního křižníku […]
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ukončil vývoj vozítka VIPER. Jeho úkolem mělo být pátrání po vodě či dalších zdrojích na Měsíci. Jako důvod uvedla rostoucí náklady, odkládání startu, ale také možné ohrožení dalších projektů Původně měl VIPER započít svou misi k Měsíci už na sklonku minulého roku. Nakonec však NASA požádala o odložení […]
Jeden rok večerního sledování televize, jedna cesta letadlem z východního na západní pobřeží USA nebo 3 dny strávené v Atlantě. Všemi těmito činnosti do sebe průměrný Severoameričan dostane dávku 0,1 miliSievertu (mSv) ionizujícího záření. Dalších přibližně 6,1 mSv za rok načerpá tím, že chodí k lékaři, jí, pije, dýchá a funguje ve světě, ve kterém […]
V květnu patřil obzor polárním zářím, které se v podobné intenzitě opakují jednou za 500 let. Zatímco se svět kochal, naše planeta čelila nejsilnější geomagnetické bouři za více než 20 let. Podle vědců šlo ale jen o ochutnávku toho, co nás čeká v nejbližších letech. Žhavme foťáky, chraňme elektroniku, Slunce se dostává do ráže. Mezi 3. a 9. […]
Zatímco přivrácená strana Měsíce byla lidmi prozkoumána do detailu, ta druhá, odvrácená lidstvu dlouho unikala. To nyní změnila čínská sonda, Čchang-e 6, která na ní přistála a nasbírala na ní vzorky hornin, které nyní doputovaly zpět na Zemi. Měsíc, věčný souputník naší Země je s ní v takzvané vázané rotaci. Což znamená, že je k […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz