Je to do jisté míry astronomický přelom. Vědci totiž vůbec poprvé v historii detekovali vodu na planetě, která se pohybuje v tzv. obyvatelné zóně. Molekuly vody byly pozorovány v atmosféře tělesa, které je dvakrát až čtyřikrát větší než Země..
Podle počítačových modelů se teplota na planetě K2-18b pohybuje od nuly do čtyřiceti stupňů a voda může tvořit až padesát procent místní atmosféry.
Planetu, vzdálenou asi 100 světelných let od Sluneční soustavy našel v letech 2016 a 2017 Hubbleův teleskop. „Je to poprvé, co jsme objevili vodu na planetě, která není jen plynným obrem,“ podotkl astronom Angelos Tsiaras.
Jak k objevu došlo přiblížil astrofyzik Ingo Waldmann: „Máme vzdálenou hvězdu Kepler 2-18 a tato planeta před ní přechází. My jsme sledovali, že když část hvězdného světla v tu chvíli prochází atmosférou planety, tak část fotonů jí proletí.
Chemické látky v atmosféře je částečně absorbují a díky tomu jsme tam našli vodu.“.
Fanoušci sci-fi však asi jásají předčasně, nedá se předpokládat, že by planeta kypěla životem. Předně, byť má určité pevné jádro, značnou část její hmoty tvoří plyn. Pro život na Zemi, jak jej známe, by atmosféra, ve které je tolik vody, asi nebyla příliš vhodná.
Navíc případný nález života se v teoretické rovině očekává spíše u kamenných planet s mnohem tenčí atmosférou.