Domů     Historie
Poznejte kamské řemeslnice z Číny v Náprstkově muzeu!
Pavel Polcar 9.9.2019

Zajímají vás stará řemesla, která už dnes umí jen málo lidí a která v sobě nesou odkaz k minulým generacím? Pak si nenechte ujít panelovou výstavu Národního muzea s názvem Kamské řemeslnice z Číny, která je k vidění v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur od 10. září tohoto roku..

Součástí výstavy budou navíc i doprovodné akce jako například workshopy kamských řemesel nebo tematická přednáška. V obtížně přístupných horách jihozápadní Číny žijí Kamové, příslušníci jedné z čínských národnostních menšin.

Původně to byli zemědělci, kteří se snažili žít co nejvíce soběstačně. Mají svůj vlastní jazyk, oděv a tradice. Dnes se však jejich způsob života mění.

Mladá generace odchází do vzdálených měst, kde pracují v továrnách. Ve starých vesnicích zůstává jen nejstarší generace a děti. Jsou to především staré ženy, které udržují tradice a snaží se je předávat těm nejmladším.

Umějí tkát na tradičních tkalcovských stavech, barvit tkaniny v barvách získaných z rostlin a vyšívat na oděvy barevné motivy, které jsou nejen krásné, ale mají i hluboký symbolický význam. Fotografická výstava v Náprstkově muzeu přestavuje život několika kamských žen, jejichž výrobky se díky projektu autorky výstavy stávají inspirací pro evropské zájemce o rukodělnou výrobu.

Na workshopech k této výstavě si navíc vyzkoušíte například tkaní brokátové stuhy na unikátním zádovém stavu nebo si vytisknete tradiční kamský motiv na papír.

Autorka výstavy, paní Marie Anna Lee působí na Pacifické univerzitě ve Stocktonu v Kalifornii. Od roku 2007 spolupracuje s kamskými řemeslnicemi na podpoře tradičních řemesel a na jejich výuce v zahraničí.

Její projekt byl v letech 2013 a 2014 oceněn čestným uznáním agenturou SEED (Social Economic Environmental Design), která hodnotí sociální, ekonomický a ekologický dopad výtvarných projektů. Je též autorkou knihy o tradičních řemeslech Kamů, která vyšla v nakladatelství Cambridge Scholars Publishing.

Související články
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „domácím“ mazlíčkem, proto se jí dostalo pocty být pohřbená spolu se svými „páníčky“. Naleziště, nacházející se asi 210 kilometrů jižně od argentinského města Mendoza, bylo objeveno […]
Zhruba 5200 let staré Ötziho přírodně mumifikované tělo bylo nalezeno roku 1991 v Ötztalských Alpách, odtud pochází jeho jméno. Je nejstarší známou evropskou, přírodně zachovanou, mumií, která nabízí nebývalý pohled na Evropany doby měděné. Nyní se vědci zaměřili na zkoumání jeho tetování a techniky, pomocí které vznikla. Ötzi měřil kolem 160 centimetrů a vážil asi […]
Včera, 8. dubna 2024, bylo možné pozorovat úplné zatmění Slunce v Mexiku, Spojených státech a Kanadě. Podle všeho byli už dávní Mayové schopni předvídat tento jev, který pro ně představoval umírání slunečního boha, a přijmout opatření, aby nenastal konec světa. Zatmění Slunce je astronomický jev, který nastane, když Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce, takže […]
Nový archeologický výzkum, jenž probíhá v ruinách starořímského města Pompeje, které roku 79 zničila erupce sopky Vesuv, odhalil také několik domů, které byly v době výbuchu sopky v rekonstrukci. To vědcům umožnilo seznámit se se stavebními postupy, které Římané používali. Možná bychom se jimi měli nechat inspirovat… Starořímské město Pompeje se nacházelo v Neapolském zálivu. […]
Mělo „srdce“ z kamene, a svou rozlohou předčilo i starověký Řím. Vynikalo totiž majestátními stavbami, důmyslným obchodem i nerostným bohatstvím. Dnes je považováno za kolébku dávné moudrosti, která však na své rozluštění stále ještě čeká. Civilizace, která zde v klasickém období sídlila, totiž představuje pro archeology a vědce těžší oříšek než Mayové. Její jazyk nám […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz